دانش آموختگان

ورود سختگیرانه وزارت بهداشت به صلاحیت بالینی و اخلاق حرفه‌ای پزشکان/ سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون دستیاری به تدریج تا سقف ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت

image

قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال،مصوبه سال ۹۳ است و داوطلبان باید در زمینه صلاحیت بالینی و اخلاق حرفه‌ای عملکرد خوبی داشته باشند تا ملاک تخصص گرفتن فقط آزمون دستیاری نباشد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، حسن امامی رضوی در گفت‌‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، در رابطه با اعمال سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری امسال که مورد اعتراض بسیاری از داوطلبان قرار گرفته گفت: موضوع تاثیر سوابق تحصیلی در آزمون دستیاری از سال ۸۶ در وزارت بهداشت شروع شد و به نحوی مصوباتی هم داشته و اجزایی از آن هم اجرا می‌شده است، مصوبه مربوط به سال ۹۳ بوده اما امسال در این آزمون دستیاری اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: در بحث تاثیر سوابق تحصیلی ۱۰ درصد نمرات آزمون پیش‌کارورزی و ۵ درصد معدل در چهل و سومین آزمون دستیاری که امسال است لحاظ می‌شود. ما به دنبال تاثیر مثبت این سوابق هستیم چون آزمون دستیاری مقطعی است و داوطلبان و فقط ۴ ساعت در این آزمون می‌آیند و سرنوشت آنها در این ۴ ساعت تعیین می‌شود. بنابراین آزمون درستی نیست.

قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی گفت: اگر می‌خواهیم آزمونی دقیق باشد باید توانمندی‌های دیگری هم علاوه بر توانمندی دانشی افراد داشته باشیم. بنابراین علاوه بر این دو مورد مطرح شده ارزیابی صلاحیت بالینی نیز امسال به صورت جزئی در آزمون وارد کرده‌ ایم که البته فقط برای فارغ‌التحصیلان امسال است و به تدریج بیشتر لحاظ خواهد شد.

وی گفت: همچنین بررسی ارزیابی  حوزه اخلاق حرفه‌ای نیز برای داوطلبان آزمون دستیاری انجام خواهد شد که البته فعلا به صورت گواهی از آنها اخذ می‌شود در واقع هدف ما این است که همه حیطه‌ها بررسی شود و فقط به آزمون تکیه نکنیم.

امامی رضوی ادامه داد: توانایی‌های دانشی، ارزشی و مهارتی افراد داوطلب در طول تحصیل بررسی می‌شوند و این ۵ و ۱۰ درصد اعمال شده به تدریج تا سقف ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: البته افرادی که در مقایسه با نمره آزمون این سوابق باعث می‌‌شود رتبه‌شان بالاتر رود از آن استفاده می‌کنند اما اگر رتبه آنها را بالا نبرد تاثیری نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه اعتراض برخی از داوطلبان به  حق است گفت: آنها معترض‌اند ممکن است عده‌ای با این سوابق رتبه‌شان بالاتر برود و عده‌ای رتبه‌شان پایین‌تر رود. اما باید اثر مثبت آن را بیشتر بدانیم و در مقابل هزار نفر داوطلبی که نامه اعتراضی داشته و آن را امضا کرده‌اند افرادی هم هستند که تعدادشان کم نیست و خواهان آن هستند با این اثر مثبت رتبه‌شان بالاتر رود.

قائم‌مقام دبیر شورای آموزش پزشکی و تخصصی در اعتراض برخی از داوطلبان نسبت به اینکه چرا زودتر اعلام نشده گفت: از سال ۸۶ این بحث مطرح است و مرتب در رسانه‌ها از آن صحبت شده در سال ۸۸ هم یکبار قرار بود اجرایی شود که متوقف شد. هر زمانی هم که بخواهیم آن را  اجرا کنیم باز هم عده‌ای معترض هستند.

وی تصریح کرد: سال گذشته در دی ماه دستورالعمل این آزمون دستیاری را در سایت قرار داده‌ایم و داوطلبان نسبت به این موضوع آگاه بوده‌اند.

امامی رضوی با انتقاد از اینکه برخی از پزشکان فقط به دنبال این آزمون تخصصی هستند گفت: زمانی که این آزمون ملاک قرار می‌گیرد و آزمون صلاحیت حرفه‌ای و حضور در بخش این پزشکان مدنظر قرار نمی‌گیرد در نتیجه افراد به راحتی برای این آرمون دستیاری بخش را رها می‌کنند، ما نمی‌خواهیم اینگونه باشد و برای پیشگیری از چنین اتفاقاتی به دنبال تاثیر موارد دیگری در آزمون دستیاری هستیم تا خروجی این آزمون که متخصصان ما خواهند بود در همه حیطه‌ها مثمر ثمر باشند.

 

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

46 نظر برای مطلب "ورود سختگیرانه وزارت بهداشت به صلاحیت بالینی و اخلاق حرفه‌ای پزشکان/ سوابق تحصیلی داوطلبان در آزمون دستیاری به تدریج تا سقف ۳۰ یا ۴۰ درصد افزایش خواهد یافت"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
ناشناس
Guest

متشکریم که جوسازی ها موثر نبود و حق دانشجویان نخبه پایمال نشد.

پزشک
Guest

اگه نخبه بودی نمره آزمونت خوب میشد .

فرناز
Guest

این موافقینی که میفرمایید احتمالا همونایی نیستن که طبق اظهارت دکتر کاظمی پور معدلهای دروغین از جمله ۲۰ ، اعلام کردن !
جز این دسته که معدلهای دروغین اعلام کردند ، هیچ ادم عاقل دیگه ای از همچین بی برنامگیه افتضاحی حمایت نمیکنه ،!!!

مبينا
Guest

خوبه معنى نخبه رو هم فهمیدیم، نخبه کسى است که با وجود اینکه نمره خوبى تو آزمون نیورده اما به واسطه باز بودن راه تقلب به رشته خوبى در دانشگاه خوبى راه پیدا میکنه??????

دکتر
Guest

خب ما در دی ماه باید چکار میکردیم دقیقا ؟! یکماهه تمام کار و زندگیمون رو گذاشتیم رو این موضو ! اون موقع چطوری اعتراض میکردیم تو فرصت کوتاه تا امتحان ؟! میدونید چقد زمان بر هست و چقد از درس میفتادیم ؟
چکار میتونستیم بکنیم ،؟ ثبت نام نمیکردیم تو امتحان ؟ میشد ؟
ما ۴سال پیش فارغ تحصیل شدیم چکار داره به دیماه !

wpDiscuz
Powered by Themes24x7