اقتصاد سلامت

دفاع محکم وزیر بهداشت از دریافتی پزشکان/کارانه پزشکان ارتباطی با فیش های حقوقی نامتعارف ندارد

به گزارش صدای پزشکان، پس از انتشار فیش های حقوقی بعضی پزشکان در رسانه ها و مقایسه ی آن با فیش های نجومی سایر کارکنان دولت وزارت بهداشت به موضوع ورود کرد و وجود این پرداخت ها را قاطعانه تکذیب کرد. در ادامه گفت و گوی ایرنا را با وزیر بهداشت در این مورد می خوانید:

 پس از اعلام فیش های حقوقی نامتعارف مدیران دولتی، موضوع کارانه‌های پزشکان متخصص نیز مطرح شد و ارقام مختلفی نیز در این زمینه اعلام شد، تحلیل شما درباره این نوع پرداخت‌ها و اخباری که منتشر می‌شود،چیست؟

هاشمی: تحلیل خاصی ندارم، فقط آرزو می‌کنم، این نوع اخبار و حوادثی که منتشر می شود، منفعت مردم را در پی داشته باشد و حاصل و برآیندش، ثمری برای مردم و انقلاب داشته باشد.
اما اشتباهی که در مورد کارانه پزشکان متخصص شاغل در وزارت بهداشت انجام شده این است که افرادی که از بیرون نگاه می‌کنند، تفاوت حقوق و کارانه پزشکان متخصص را نمی‌دانند، از نظر حقوق پرداختی، وزارت بهداشت در بین دستگاههای دولتی تقریبا در رتبه ۱۰ به بعد است و حقوق پرسنل آن بالا نیست و انقاقا کارکنان وزارت بهداشت حقوق‌های کمی دریافت می‌کنند.
به عنوان مثال یک متخصص جراح مغز که امروز از دانشگاه فارغ التحصیل می‌شود، حقوق ماهیانه اش، دو میلیون و ۱۶۰ هزار تومان است، یا یک متخصص داخلی در زمانی که از دانشگاه فارغ التخصیل می‌شود ماهیانه یک میلیون و ۸۰۰ هزار تومان حقوق می‌گیرد.

منظورتان حقوق دوران طرح است؟
هاشمی: بله، این حقوق های مربوط به دوران طرح است که حقوق بالایی نیست.

 ولی دریافتی‌های مربوط به کارانه متفاوت است.
هاشمی: بله، اتفاقی که از ۲۲ سال پیش در قالب قانون خودگردانی بیمارستان‌ها افتاده این است که در این قالب گفته‌اند، پزشکان و برخی گروه‌های غیرپزشکی به هر نسبت که در بیمارستان دولتی کار کردند و درآمدزایی داشتند، یک بخشی از درآمد آنها به عنوان کارانه به خودشان پرداخت شود و بخشی دیگر نیز برای بیمارستان باشد.
مثلا اگر یک جراح در یک ماه معادل ۵۰۰ میلیون تومان برای بیمارستان کار کرد، سیستم مثلا ۱۰۰ میلیون تومان آن را در قالب کارانه به خودش بدهد یا اگر ۵۰ میلیون تومان درآمدزایی داشت، ۲۵ یا ۳۰ میلیون تومان آن را به عنوان کارانه و جدا از حقوق به خودش پرداخت کنند.
در واقع وزارت بهداشت با بسیاری از این پزشکان رابطه حقوقی هم ندارد، بسیاری از این متخصصان دوره طرح را می‌گذرانند و در واقع نوعی اجاره یا معامله بین وزارت بهداشت و آنان انجام می شود، وزارت بهداشت می‌گوید به جای اینکه بروی بیرون مطب بزنی، بیا و در بیمارستان دولتی کار کن، بیمارستان، تجهیزات و مریض از وزارت بهداشت و کار از تو، هر چقدر هم که درآمد داشتی به نسبتی مثلا یک سوم پزشک و یک سوم بیمارستان بین دو طرف تقسیم می‌شود.

 منظورتان این است که این درآمدها را نباید به عنوان حقوق تلقی کنیم؟
هاشمی: بله، اما برخی آقایان این کارانه‌ها را به عنوان فیش حقوقی مطرح می‌کنند، واقعیت این است که وزارت بهداشت بیش از اعتباراتی که از دولت می‌گیرد، درآمد اختصاصی از مسیر ارائه خدمات دارد و سالیانه هزاران میلیارد تومان از این مسیر درآمد کسب می‌کند، بنابراین بین حقوق‌های کلانی که برخی مدیران گرفته‌اند و کارانه پزشکان خیلی فرق می‌کند.

**کارانه نباشد، هزینه‌های مردم ۵ برابر می‌شود و بیمارستان‌ها ورشکسته می‌شوند
برخی مدیران حقوق‌های کلانی دریافت کرده‌اند اما حالا عده‌ای می‌خواهند با مقایسه کارانه و حقوق پزشکان، پزشکان را هم از این مسیر دوباره بدنام کنند.
پزشکان متخصصی که به این شیوه در بیمارستانهای دولتی کار می‌کنند،تعدادشان کم نیست و اگر بخواهیم بگوییم این متخصصان از بیمارستان‌های دولتی بیرون بروند و برای خودشان کار کنند، هزینه‌های مردم چهار تا پنج برابر افزایش می‌یابد و اگر این اتفاق بیفتد، پزشکان متخصص از بیمارستانهای دولتی خارج می شوند و بیمارستان‌های دولتی ورشکسته می شوند.

 اما برخی از مسئولان از جمله نمایندگان مجلس به درآمدهای پزشکان متخصص اعتراض کرده‌اند؟
هاشمی: بعضی از سیاسیون باید در اظهارنظرهایشان دقت کنند، بین مدیران زیاده خواه و خدای نکرده سوء استفاده چی با جامعه خدوم پزشکی که شفاف کار می‌کنند، خیلی تفاوت وجود دارد.

 اگر کسی در وزارت بهداشت تخلفی داشته باشد، چه برخوردی انجام می‌دهید؟
هاشمی: ما در وزارت بهداشت اصلا با هیچ کسی رودربایستی نداریم، همه نسل انقلاب هستیم و فکر می‌کنیم، انقلاب کرده‌ایم برای اینکه وی‍ژه خواری، زیاده خواهی، فساد و سوء استفاده در هیچ کجای نظام جمهوری اسلامی نباشد و اگر کسی، فرد یا دستگاهی از زیرمجموعه وزارت بهداشت را معرفی کند که خلافی مرتکب شده باشد،می‌تواند شاهد باشد که به شدیدترین وجه ممکن با او برخورد خواهد شد.

ایرنا: نطرتان درباره فیش‌هایی که منتشر شده، چیست؟
هاشمی: اصل مطلب این است که فیش کسی را منتشر می‌کنند و عدد بالایی را نشان می‌دهند که مردم را تحریک کنند، حقیقتش همین موضوعی است که گفتم، یعنی یک پزشک متخصص در یک بیمارستان دولتی چندین برابر آنچه کارانه می گیرد برای بیمارستان کار کرده و درآمد ایجاد کرده است.
این مسئله همان طور که گفتم از ۲۲ سال قبل در قالب قراردادهایی با پزشکان وجود داشته و انجام می‌شده است، بیمارستان‌ها فقط حقوق پزشک، پرستار و اعضای هیئت علمی را از دولت می‌گیرند و بقیه آن از محل درآمد اختصاصی بیمارستان بین پزشک، پرستار و سایر کادر درمانی تقسیم می‌شود زیرا اگر پزشک و پرستار نباشد، اصلا درآمدی در بیمارستان وجود ندارد.

 آیا این سیستم پرداخت کارانه به همین شکل قرار است ادامه پیدا کند یا ممکن است، اصلاحاتی در شیوه پرداخت در بیمارستانهای دولتی صورت بگیرد؟
هاشمی: این پرداخت‌ها به همین صورت ادامه پیدا می‌کند، مگر اینکه مجلس تصمیم دیگری بگیرد و این پرداخت‌ها را در قالب حقوق ببرد و به صورت یک مبلغ فیکس (ثابت) بدهند و گر نه این سیستم که به عنوان سیستم پرداخت فی فور سرویس (fee for service) معروف است نه تنها از ۲۲ سال قبل وجود داشته بلکه حتی از قبل از انقلاب هم به شکل دیگری وجود داشته است و در بیشتر کشورهای دنیا نیز همچنان اجرا می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

2 نظر برای مطلب "دفاع محکم وزیر بهداشت از دریافتی پزشکان/کارانه پزشکان ارتباطی با فیش های حقوقی نامتعارف ندارد"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
حسین
Guest

انصافا خوب جواب داده.

saman
Guest

بله آقا اصلا چه کسی به خودش اجازه داده در حقوق پزشکان عزیز سرک بکشه
مردم اگر معترض اند دیگر سراغ پزشک نروند
پزشک لیاقتش بیش از این هاست، نه اینکه حقوق چندرغاز چند ده میلیونی بگیره، پزشک نمونه انسان کامل اشرف انسان هاست، این مردم نادان فکر نمی کنند اگر روزی پزشک از آنها روگردان شود به سرازیری قبر نزدیک تر میشوند
من پزشک نیستم ولی از وزیر محترم بهداشت میخام که حقوق این عزیزان رو ۴ برابر کنه تا مردم دیگر جزئت اعتراض به خودشون ندهند

wpDiscuz
Powered by Themes24x7