یادداشت

حقوق، بدهی و افسردگی مسائل هستند که رزیدنت های آمریکایی با آن مواجهند

در گزارشی که سایت medscape پیرامون وضعیت مالی رزیدنت های ایالت متحده منتشر کرده، رویارویی ایشان با بدهی های مالی و افسردگی که منجر به عدم رضایت از دستمزدها شده، به عنوان یکی از مشکلات اساسی دستیاران بیان شده است.

این گزارش که حاصل پیمایش بر روی ۱۸۸۸ دانشجوی تخصص پزشکی و در ۲۵ رشته مختلف صورت گرفته، بیان می‌دارد میانگین حقوق این افراد در سال ۲۰۱۶، حدود ۵۶٫۵۰۰ دلار است که به نسبت سال گذشته (با مبلغ ۵۵۴۰۰) افزایش داشته است. مردان ۵۶۷۰۰ و زنان ۵۶۱۰۰ دلار در سال ۲۰۱۶ درآمد دارند که با توجه به سال قبل اختلاف بین دو جنس کمتر شده است. (در سال ۲۰۱۵ مردان ۵۶هزار و زنان ۵۵هزار دلار دریافت کرده اند.)

در هر دو جنس مرد و زن، حدود نیمی از جمعیت باور دارد که وضعیت فعلی جبران زحمات ایشان هست (به ترتیب ۵۲ و ۵۵ درصد) اما این تعداد در مقایسه با سال گذشته کاهش داشته است. (۶۰ و ۶۵ درصد)

یکی از دلایل نارضایتی از پرداخت ها، میزان بیشتر پرداختی به تخصص های غیر پزشکی سیستم سلامت (مانند پرستاران و دستیاران پزشکان) و دیگر تخصص های غیر مرتبط با سلامت اما با تحصیلات یکسان است.

یکی از دلایل نارضایتی از پرداخت ها، میزان بیشتر پرداختی به تخصص های غیر پزشکی سیستم سلامت (مانند پرستاران و دستیاران پزشکان) و دیگر تخصص های غیر مرتبط با سلامت اما با تحصیلات یکسان است.

با توجه به سنگینی وام های تحصیلی و بدهی ها، دانشجویان یکی از مهم ترین عامل های انتخاب رشته تخصصی خود را امکان جبران این بدهی ها در آینده برشمرده اند و بیش از یک سوم ایشان (۳۶٪) این عامل را مهم ترین عامل دانسته اند. بر اساس این گزارش ۶۸٪ دانشجویان تخصص چیزی حدود ۵۰هزار دلار بدهی به محل تحصیل خود دارند که حدود ۴۰درصد بیش از ۲۰۰هزار دلار است.

۲۲٪ در آینده تمایل به کار در بخش خصوصی دارند (در مقایسه با ۲۶٪ در سال ۲۰۱۵) همچنین ۲۹٪ (۵٪ بیش از سال گذشته) به استخدام دولتی علاقه مند هستند و بقیه هنوز تصمیم قطعی نگرفته اند. ۴۳٪ مایل به فعالیت در سطوح اولیه بهداشتی هستند ‌و ۴۸درصد رو به فوق تخصص ها دارند.

رابطه دانشجویان با اساتید بیمارستان ها، نسبت به سال گذشته کمتر مثبت ارزیابی شده است. در تحقیق مشابه سال گذشته ۹۶ درصد شرکت کنندگان در تحقیق رابطه خود با اساتید را خوب، بسیار خوب و عالی بیان کرده بودند اما این میزان در سال ۲۰۱۶ به هشتاد و هشت درصد نزول پیدا کرده است.

یک‌چهارم پاسخ دهندگان بیان داشتند که از زورگویی های پزشکان در رنج هستند.

اغلب رزیدنت ها رابطه شان با سایر کارکنان بخش سلامت را مثبت ارزیابی کرده اند اما عده ای نیز رفتار پرستاران و دستیاران پزشکان را غیرمحترمانه و پرخاشگرانه دانسته اند. همچنین آنان بیان داشته اند که برخی از پرستاران و کارکنان بخش سلامت تمایل به رفتار صمیمی با اساتید دارند اما با دانشجویان به مثابه شهروند درجه دو برخورد میکنند و در مواقع نیاز، کمکی به رزیدنت ها نمیکنند.

حدود ۸۰ درصد از دستیاران از آموزش خود راضی بودند. اما کمی بیش از نیمی از ایشان اذعان داشته اند که فقط گاهی برای بیماران خود فرصت کافی دارند. ۱۹٪ در این که آیا در آینده پزشک خوبی می شوند، شک دارند.

افسردگی مشکلی شایع بین رزیدنت ها است و ۱۰٪ پاسخ دهندگان همیشه یا اکثر اوقات خود را افسرده می دانند (درمقایسه با آمار ۶.۷درصدی جامعه آمریکا) که ۹٪ به خودکشی نیز فکر کرده اند(این عدد در جامعه ۲۶ تا ۴۹ سال آمریکا، ۳.۹٪ است.)

سرپرست این پروژه تحقیقاتی میگوید علی رغم مشکلات زیاد و بدهی های سنگین، بسیاری از رزیدنت ها به آیند

درباره نویسنده

حامد چراغعلی

Powered by Themes24x7