دانش آموختگان

تعهدات اجباری دوره تخصص پزشکی کاهش یافت

به گزارش صدای پزشکان به نفل از وبدا، معاون درمان وزارت بهداشت از کاهش ۲۰ درصدی تعهدات برخی رشته ها خبر داد و گفت: وزارتخانه طی برنامه ۱۰ ساله قصد دارد اجرای تعهدات اجباری دوره تخصص را حذف و از فارغ التحصیلان بومی استفاده کند.
دکتر محمد آقاجانی در حاشیه اجلاس روسای دانشگاههای علوم پزشکی در مشهد و در نشست خبری گفت: وزارت بهداشت به منظور تأمین نیروی انسانی متخصص برای پوشش خدمات درمانی و تأمین نیازهای آینده، بررسی نیروی انسانی متخصص در کشور را از دو سال قبل در دستور کار قرار داد.

تعداد فارغ التحصیلان کمتر از نیاز در ۸ رشته تخصصی

وی اظهار داشت: نتایج بدست آمده از این بررسی های کارشناسی نشان داد که بین رشته های مختلف تخصصی پزشکی تفاوت های زیادی از نظر تناسب تعداد فارغ التحصیلان با نیاز کشور وجود دارد به گونه ای که در ۸ رشته تخصصی تعداد فارغ التحصیلان به مراتب کمتر از نیاز فعلی و آینده کشور است.

آقاجانی گفت: در ۷ رشته تخصصی تعداد فارغ التحصیلان متناسب با نیاز است و در ۷ رشته تخصصی دیگر شامل بیماری های عفونی، پزشکی هسته ای، طب فیزیکی و توانبخشی، رادیوتراپی، روانپزشکی، بیماری های داخلی بزرگسالان و بیماری های داخلی کودکان تعداد دانش آموختگان و دستیاران در حال تحصیل تا حدودی بیشتر از نیاز دانشگاه های علوم پزشکی است.

۵ رشته تخصصی پزشکی نیازی به تعهد خدمت ندارند

وی یادآور شد: در ۵ رشته تخصصی شامل پزشکی اجتماعی، پزشکی ورزشی، طب هوا و فضا، طب کار و پزشکی قانونی، دانشگاه های علوم پزشکی کشور نیازی به فارغ التحصیلان این رشته ها برای گذراندن دوره تعهد خدمت ندارند.

اختیاری شدن تعهد خدمت در ۴ رشته

معاون درمان وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت با توجه به بررسی های کارشناسی، بخشنامه ای صادر کرد که بر اساس آن خدمات مورد تعهد در رشته های پزشکی اجتماعی، پزشکی ورزشی، طب هوا و فضا و طب کار اختیاری می شود.

وی در مورد رشته پزشکی قانونی گفت: پس از تکمیل نیاز سازمان نظام پزشکی قانونی، اجرای تعهدات برای سایر فارغ التحصیلان اختیاری خواهد بود.

کاهش ۲۰ درصدی تعهدات برخی از رشته ها

آقاجانی با اشاره به کاهش ۲۰ درصدی تعهدات برخی از رشته ها، گفت: میزان تعهدات رشته های توانبخشی، رادیوتراپی، پزشکی هسته ای و روانپزشکی از مهرماه امسال ۲۰ درصد کاهش می یابد اما تعهدات رشته های داخلی بزرگسالان و داخلی کودکان از مهرماه سال آینده کاهش ۲۰ درصدی خواهد یافت.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت اعتقاد دارد که بهترین روش برای تامین نیازهای تخصصی مناطق محروم، بومی گزینی با استفاده از ظرفیت قانون مصوب مجلس، اعطای امتیازات و مشوق های مالی است، افزود: با استفاده از این روشها، ماندگاری پزشکان در مناطق محروم افزایش می یابد اما استفاده از روش های اجباری مانند اجرای تعهدات خدمت فقط در صورتی که گریزی از آن نباشد، به ناچار مورد استفاده قرار می گیرد.

برنامه وزارت بهداشت برای حذف تعهدات اجباری

معاون وزیر بهداشت اظهار داشت: وزارت بهداشت در قالب برنامه ای ۱۰ ساله قصد دارد اجرای تعهدات اجباری دوره تخصص را حذف و از فارغ التحصیلان بومی با روش های تشویقی نیازهای تخصصی خود را در مناطق محروم تامین کند و در مورد رشته هایی که تعداد فارغ التحصیلان آنها تامین کننده نیاز کشور نیست نیز ظرفیت های آموزشی را توسعه دهد.

وی ابراز امیدواری کرد تا با تربیت نیروی انسانی تخصصی کافی و استفاده از روش های مذکور به تدریج شاهد کاهش یا حذف تعهدات سایر رشته های تخصصی نیز باشیم.

آقاجانی یادآور شد: پزشکان در پایان دوره پزشکی عمومی بر اساس قانون، دوره دو ساله طرح نیروی انسانی را سپری می کنند و تعهدات دوره تخصص علاوه بر دوره طرح، تاکنون شامل همه فارغ التحصیلان تخصصی می شد که افزایش فارغ التحصیلان و استفاده از روش بومی گزینی و مشوق های مالی به تدریج، نیاز به اجرای تعهدات دوره تخصصی را منتفی می کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

4 نظر برای مطلب "تعهدات اجباری دوره تخصص پزشکی کاهش یافت"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
حذف یا کاهش طرح تخصص در همه رشته ها
Guest
بسیار مصوبه خوبیه. واقعا درست عکس طرح عمومی که جهت پزشکان عمومی لازم است طرح تخصص با توجه به تعداد بالای سهیمه محروم که تعهد طرح ۱۲ ساله داده اند صرفا یک کار عبث بود. حضور بیش از چند هزار متخصص در سهمیه محروم و تعهد ۱۲ ساله آنها نیاز به طرح تخصص در سهمیه آزاد را رفع میکند.هر سال هم این تعداد حدود چند صد نفر(نزدیک به ۱۰۰۰ نفر) اضافه میشود طوریکه فکر کنم تا دو سال آینده واقعا نیازی یا کمترین نیازی به طرح تخصص در کلیه رشته ها نباشد امیدوارم سایر رشته ها هم همین طور کاهش… بیشتر
اصلاح ظرفیت پذیرش برخی رشته های مینور
Guest
بحث ظرفیت برخی رشته ها واقعا عجیب است مثلا با این حجم نیاز به رشته های جراحی اعصاب(حدودا زیر ۴۰ نفر) یا چشم(حدودا زیر ۷۰ نفر) یا پوست(حدودا زیر ۴۰ نفر) ظرفیت این سه رشته بسیار کم است در حالیکه مثلا داخلی چند صد نفر پذیرش دارد!یا جراحی عمومی که آن هم چند صد نفر است. هم چنان که رشته سنگینی مثل ارتوپدی ظرفیتش دو برابر(از حدود ۱۰۰ به بالای ۲۰۰ نفر) شد این رشته ها هم مشابه آن امکان دوبرابر یا چند برابر شدن ظرفیت هست چرا که مثلا پذیرش ۴۰ نفر از ۳۰۰۰ نفر برای جراحی اعصاب واقعا… بیشتر
هنوز خیلی رشته های با طرح جدی تر دست نخورده اند
Guest

بقیه رشته ها کی تغییر میکنند؟
این رشته ها به جز داخلی طرح تخصصی جدی ای به نظرم نداشتند؟!
روانپزشکی یا رادیوتراپی که خیلی طرح جدی نداشتند!؟
هنوز تغییر جدی ای رخ نداده است اگرچه همین تغییر هم خوب است ولی طرح تخصص برای خیلی رشته های موجود کماکان و بدون تغییر است

اینترن
Guest

با سلام
لطف میکنید مشخص کنید ۸ رشته ای که کمبود وجود داره کدام رشته ها هستند؟

wpDiscuz
Powered by Themes24x7