نظام سلامت

خطاهای پزشکی در سال جاری کاهش یافته است/ کارانه پزشکان قانونی است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا ، دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه بیست و دومین اجلاس روسای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور در خصوص وضعیت خطاهای پزشکی در کشور گفت: سازمان نظام پزشکی کل کشور، معاونت درمان وزارت بهداشت و دادگاه رسیدگی به جرائم پزشکی، نهادهای رسیدگی کننده به خطاهای پزشکی هستند و آمار آن را باید از سازمان‌ها و نهادهای مرتبط گرفت که البته دقیق نیست و آمارها نسبی است.

خطاهای پزشکی کاهش داشته است

وزیر بهداشت با بیان اینکه نه تنها شاهد افزایش آمار خطاهای پزشکی نبوده ایم بلکه کاهش هم داشته ایم، افزود: اگر امروز خطاهای پزشکی بیشتر دیده می شود به این دلیل است که  رسانه ها گسترش پیدا کردند البته برخی اطلاع رسانی‌های نادرست جای گلایه نیز دارد زیرا در اصل خبر، دروغ، شایعه و یا بزرگنمایی است بنابراین به دلیل گسترش رسانه های مجازی، ممکن است خطاهای پزشکی را بیشتر بشنویم.

هاشمی در ادامه خاطرنشان کرد: سازمان های مسئول در زمینه خطاهای پزشکی ادعا دارند که میزان خطاهای پزشکی در سال ۹۴ افزایشی نداشته اما با این وجود سامانه های مختلفی برای شکایت مردم وجود دارند.

مجلس به لایحه اصلاحیه بودجه ۹۵ رای مثبت دهد

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود مهم‌ترین چالش طرح تحول سلامت را مطالبات بخش خصوصی و دولتی از بیمه ها دانست و گفت: امیدواریم مجلس شورای اسلامی به لایحه اصلاحیه بودجه سال ۹۵ که از طرف دولت پیشنهاد شده رای مثبت دهد؛ زیرا با اعتباراتی که به بیمه اختصاص می یابد مشکلات مراکز درمانی در بخش خصوصی و دولتی، شرکت های داروسازی و تجهیزات پزشکی و پرسنل وزارت بهداشت حل خواهد شد.

اسیر حاشیه سازی‌ها نشویم

هاشمی در پاسخ به سوال خبرنگاری مبنی بر سیاست وزارت بهداشت برای مواجهه با حاشیه سازی‌ها، خاطرنشان کرد: از روز اول گفتم که حاشیه سازی وجود دارد اما امسال برای همه دستگاه‌ها از جمله وزارت بهداشت این حاشیه سازی‌ها  ایجاد می‌شود ولازم است تا دقت کنیم که اسیر این حاشیه‌سازی‌ها نشویم و متن را که مردم و منافع و سلامت آنها است را فراموش نکنیم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همواره بد اخلاقی‌هایی بوده که واقعیت‌ها را به صورت نادرست نمایش می‌دهند، اما مهم این است که از مسیر صحیح، منحرف نشویم و تا پایان دولت این مسیر را ادامه دهیم زیرا انتظار مردم، رهبری و رییس جمهور نیز همین است.

مراقبت‌های اولیه سلامت روان برای همه ایرانیان

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت در دولت جدید کارشناسان مراقب سلامت را در مراکز بهداشتی بکار گرفت و به تدریج ایرانیان تحت مراقبت های اولیه و از جمله سلامت روان قرار می گیرند که به ازای هر ۳۰۰۰ نفر یک نفر مراقب سلامت فعالیت دارد تا در صورت نیاز، بیمار را به سطوح بعدی ارجاع دهد.

هاشمی با بیان اینکه عوامل بیماری‌زای اعصاب و روان در اختیار وزارت بهداشت نیست، اضافه کرد: بخش عمده‌ای از عوامل بیماری‌زای اعصاب و روان به فعالیت کانون‌ها و مراجع فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی مربوط می‌شود که اگر به درستی عمل کنند، بار اینگونه بیماری‌ها در کشور کاهش می‌یابد.

وزیر بهداشت ضمن  قدردانی از رسانه هایی که در سفر قبلی خود به استان البرز به انعکاس خدمات انجام شده توسط نظام جمهوری اسلامی پرداختند، گفت: در گذشته در کشور هر سال حدود ۱۸۰۰ تخت بیمارستانی به ظرفیت بیمارستانی کشور افزوده می شد اما در طول مدت ۱۸ ماه در استان البرز حدود ۱۰۰۰ تخت بیمارستانی، ۲۱۰ پایگاه بهداشت، ۶۷ مرکز جامع خدمات سلامت، تعداد زیادی پایگاه اورژانس و آمبولانس برای ارائه خدمات بهتر در اختیار مردم قرار گرفت اما تعداد تخت های روانپزشکی استان البرز با سه میلیون نفر جمعیت، فقط چهار تخت بود.

تولیت سلامت باید واحد باشد

هاشمی خاطرنشان کرد: بر اساس سیاست های ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، تولیت سلامت باید واحد باشد و بنظر ما در صورتی که مجوز تربیت روانشناس بالینی را شورای گسترش آموزش پزشکی  اعطا کند همه می توانند روانشناس بالینی تربیت کنند؛ زیرا در این شورا برنامه های آموزشی و تعداد فارغ التحصیلان مورد نیاز بررسی می شود  و باید در این زمینه تصمیم منطقی و خارج از احساس و به نفع سلامت بگیریم.

دریافتی‌های پزشکان چگونه است؟

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص دریافت های پزشکان، گفت: پزشکان از دو مسیر حقوق دریافت می کنند و افرادی که در این زمینه انتقاد می کنند ممکن است اطلاعی نداشته باشند که حقوق پزشکان نیز همانند سایر گروه ها، توسط دولت تامین می شود به عنوان نمونه یک متخصص جراح مغز در ابتدا ۲ میلیون و ۱۶۰ هزار تومان و یا یک متخصص داخلی یک میلیون و ۸۴۰ تومان دریافتی دارد اما پزشکان از سال ۷۴ از مسیر دیگری که دولت و مجلس وقت تصویب کردند نیز کارانه دریافت می کنند.

هاشمی در ادامه افزود: از سال ۷۴ تصمیم بر آن شد که بیمارستانها خودگردان شوند و در واقع بیمارستانها، تجهیزات و درمانگاه ها را به گروه های پزشکی اجاره دادند که ۳۰ درصد از درآمدی که یک پزشک برای بیمارستان ایجاد می کند را به وی پرداخت می کند اما ممکن است پزشکی در یکی از شهرهای سیستان و بلوچستان تنها متخصص آن منطقه باشد و درآمدش بیشتر از پزشکان دیگر باشد.

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر وزارت بهداشت بیشترین درآمد اختصاصی را در دولت دارد اما قانون پرداخت ۳۰ درصد کارانه در طول سالهای زیاد تغییری نکرده و دستور کار جدید ما این است که برای آن سقف بگذاریم و نوعی وحدت رویه را در کشور ایجاد کنیم.

هاشمی همچنین در خصوص سرانه سلامت در کشور، خاطرنشان کرد: سرانه سلامت در کشور و در بخش اورژانس و مراکز بهداشتی و درمانی هر استان با نوعی بی عدالتی مشخص می شده و مربوط به زمان کنونی هم نیست و شاید قبل از انقلاب نیز چنین بی عدالتی وجود داشته اما شکایتی که مناطقی از کشور مانند مشهد با توجه به زائرپذیری و استانهای شمالی و فارس با توجه به توریست پذیر بودن داشته اند، اتفاق جدیدی نیست و امیدواریم که نمایندگان استان خراسان رضوی کمک کنند تا بتوانیم نهاد های تصمیم گیر را راضی کنیم که همانند سایر بخش ها و مناطق کشور به این استان نیز کمک کنند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7