دستیاران تخصصی متخصصین

هیئت بورد رادیولوژی: جامعه رادیولوژی کشور بیش از این اینگونه تحقیر و توهینها را برنمی تابد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از سایت انجمن رادیولوژی ایران؛جمعی از اعضای هیئت بورد رادیولوژی در اعتراض به تصمیم اخیر وزارت بهداشت بدون نیاز به احراز رتبه علمی در آزمون دستیاری این رشته، نامه ای اعتراضی به وزیر بهداشت نوشتند. مدتی است که متخصصان زنان با قراردادن دستگاههای سونوگرافی در مطب و اخذ وجه اضافه بابت آن، به زنان باردار و مراجعان خود به صورت مستقیم ارائه خدمت می کنند. این درحالیست که مراکز رادیولوژی برای انجام خدمات سونوگرافی و دیگر خدمات مربوط به رادیوگرافی وجود دارد و این خدمات تشخیصی از سوی متخصصان و فارغ التحصیلان همین حوزه ارائه می شود. درحالیکه متخصصان زنان ارائه این خدمات را برای بیماران ضروری می دانند و می گویند که تعداد این سونوگرافی ها اینقدر زیاد نیست که رادیولوژیستها را با کمبود مراجعه کننده دچار کند؛ اما متخصصان رادیولوژی این اقدام متخصصان زنان را دخالت مستقیم در حوزه کاری خود میدانند و در همین راستا اعتراض خود را به نهادهای با لا دستی انتقال داده اند.

متن این نامه مهم به شرح زیر است:

« جناب آقای دکتر حسن قاضی زاده هاشمی مقام محترم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نامه اخیر معاونت محترم آموزشی وزارت بهداشت مبتنی بر مجاز بودن سونوگرافی توسط متخصصان زنان و زایمان بدون نیاز به احراز رتبه علمی رادیولوژی در آزمون دستیاری و بدون تحمل محدودیتهای فراوان متخصصان رادیولوژی برای انجام سونوگرافی و صرفا با گذراندن دوره آموزشی ۳ تا ۶ ماهه حاکی از بی اطلاعی کامل طراحان آن از گستره علم سونوگرافی است و نه تنها به توانمندسازی واقعی متخصصان زنان نمی انجامد، بلکه متاسفانه رشته تخصصی رادیولوژی را که دستیاران آن با کسب بالاترین رتبه های آزمون دستیاری ملی ۴ سال زیرنظر اساتید این رشته مهارت علمی و عملی کسب میکنند نیز به ورطه نابودی خواهد کشاند.

 جای تعجب است که وزارت بهداشت به عنوان متولی سلامت مردم، به جای تقویت رشته تخصصی رادیولوژی و تاسیس رشته های فوق تخصصی برای ارائه خدمات بهتر سونوگرافی به مردم، در خلاف جهت منطقی و موردانتظار یک وزارتخانه علمی عمل کرده و قصد دارد سلامت آحاد مردم را به افرادی بسپارد که تنها ۳ ماه آموزش ناکافی سونوگرافی را زیرنظر افراد غیررادیولوژیست خواهند دید.

لازم به تاکید است که بی هیچ تردید هیئتب ورد رادیولوژی بر صلاحیت علمی همکاران متخصص زنان و زایمان در حیطه تخصصی خودشان و نقش آفرینی ارزشمند آنها در ارتقای سلامت مادران این سرزمین اذعان دارد، ولی این امر تایید توانایی انجام سونوگرافی آنها نیست. این اقدام علاوه بر دامن زدن به تداخلات بین رشته ای، ظلم به دستیاران و متخصصان رادیولوژی، تهدید سلامت مردم، رواج مفسده، خودارجاعی، مسیر »هر پزشک یک دستگاه سونوگرافی« را هموار و برخی واردکنندگان تجهیزات پزشکی برخی آنها را بیش از پیش راضی خواهند کرد و بار سنگین مالی ناشی از آن نیز بسیار فراتر از توان بیماران و بیمه ها و در تضاد با اصول اقتصاد مقاومتی خواهد بود. با توجه به مطالب فوق رادیولوژیستها و دستیاران رادیولوژی کشور طی نامه ای که به ضمیمه تقدیم میگردد از ما به عنوان اعضای هیئت بورد رادیولوژی، درخواست اقدامی مناسب کرده اند. هیئت بورد رادیولوژی نیز مراتب اعتراض شدید خود را نسبت به این طرح که حقیقت آن غصب بخش علمی مهمی از رشته تخصصی رادیولوژی و به قهقرا کشاندن آن است اعلام کرده و خواستار لغو فوری آن است و از هیچ تلاشی برای این مهم فروگذار نخواهد بود. همچنین با توجه به اینکه متاسفانه این اقدام همانند سنوات گذشته بدون هیچ گونه نظرخواهی از هیئت بورد رادیولوژی به عنوان مرجع آموزش سونوگرافی کشور صورت گرفته است. این گونه به نظر میرسد که از نظر برخی مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وجود هیئت بورد رادیولوژی به عنوان مرجع طرف مشورت در تصمیم گیریهای مرتبط با این رشته مورد وثوق و بلکه موردنیاز نیست. این در حالی است که در فقره مربوط به انجام سونوگرافی توسط متخصصان پریناتولوژی شخص حضرت عالی تایید فرمودید که نامه مربوطه بدون کارشناسی ابلاغ شده است و همچنین بر تعهد وزارت بهداشت به نظرخواهی از هیئت بورد رادیولوژی در مسائل مرتبط با خدمات رشته رادیولوژی تاکید فرمودید بیش از ۲ سال است که از اولین نامه درخواست رسمی هیئت بورد رادیولوژی برای تشکیل جلسه مشترک با جنابعالی می گذرد و متاسفانه در این مدت بی توجهی به این درخواست چنان بوده که گویا اصولا هیئت بورد رادیولوژی وجاهت و جایگاه قانونی ندارد به راستی جایگاه هیئت بورد سایر رشته های تخصصی نیز اینگونه است؟

 جامعه رادیولوژی کشور بیش از این اینگونه تحقیر و توهینها را برنمی تابد، لذا چنانچه مسئولان وزارت بهداشت که هیئت بورد رادیولوژی را به هیچ می انگارند و خود در مورد سرنوشت این رشته تخصصی اتخاذ تصمیم مینمایند رسما انحلال هیئت بورد رادیولوژی را اعلام کنند تا مسیر و رویکرد جامعه رادیولوژی نیز در این زمینه روشن شود.

و من ا… التوفیق هیئت بورد رادیولوژی کشور »eteraz9

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "هیئت بورد رادیولوژی: جامعه رادیولوژی کشور بیش از این اینگونه تحقیر و توهینها را برنمی تابد"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
اصرار بر ادامه اجازه به پزشک زنان منطقی ندارد
Guest
این مصوبه اشکال دارد و اگر کمی به دور از تعصب نگاه کنیم منطقاً لغو خواهد شد حتی به خاطر حفظ شان متخصصین زنان بحث این است که با وجود این همه متخصص رادیولوژی بویژه خانم چه نیازی به این تعداد محدود از پریناتولوژیستها هست؟ اگر بحث انجام سونوگرافی است که متخصص رادیولوزیست خانم مگر کم داریم؟؟ بحث مهمتر اینکه اگر هدف کمک است چرا تعرفه دریافت میکنند که بار مضاعف برای مریض است مریض ها اکثرا نمی دونند که این پزشک زنانی که از اونها طلب پرداخت تعرفه برای سونوگرافی که خودش اجبار کرده! یا در خوش بینانه حالت… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7