نظام سلامت

واکنش نظام پزشکی به اظهاراتی درباره “صلاحیت رسیدگی به پرونده‌های پزشکی”

رییس کل سازمان نظام پزشکی ضمن پاسخ به برخی اظهارات درباره صلاحیت این سازمان در رسیدگی به پرونده‌های تخلف و قصور پزشکی، در عین حال گفت: از بازنگری قانون سازمان نظام پزشکی استقبال می‌کنیم.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا زالی در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره صلاحیت سازمان نظام پزشکی در رسیدگی به پرونده‌های پزشکی گفت: براساس متن قانون سازمان نظام پزشکی، مرجع صلاحیت‌دار برای رسیدگی به تخلفات انتظامی و حرفه‌ای پزشکان، این سازمان است و قانون ما را موظف به انجام این کار کرده است.

وی افزود: حال ممکن است برخی در ذهن‌شان بگویند وقتی پرونده پزشکی را به پزشکان بسپارید، آنها هوای یکدیگر را دارند و علیه یکدیگر رای نمی‌دهند، اما باید توجه کرد که ساختار ما عین قانون است و براساس آن در هیات‌هایمان که مسوول رسیدگی به پرونده هستند، قاضی ویژه دادگستری وجود دارد که این قاضی از سوی رییس قوه قضاییه به ما معرفی می‌شود و به نوعی منصوب قوه قضاییه است.

رییس کل سازمان نظام پزشکی با بیان اینکه قاضی‌های حاضر در هیات‌های ما قوی‌ترین قاضی‌ها هستند، گفت: من اطمینان می‌دهم که قوه قضاییه در روند این بررسی‌ها حضور دارد. در عین حال باید توجه کرد که پرونده‌ای که در هیات‌های بدوی اعلام می‌شود، قاضی مستقر در پرونده رای آن را صادر می‌کند. بنابراین در اینجا قوه قضاییه با ما مرتبط است و این درست نیست که بگوییم پزشکان هوای یکدیگر را دارند و اینطور نیست که چند پزشک دور هم نشسته باشند و رای صادر کنند.

زالی ادامه داد: البته از مسیر دیگری هم قوه قضاییه در هیات‌های ما حضور دارد و آن مسیر پزشکی قانونی است که رییس پزشکی قانونی هر شهرستان یا نماینده تام‌الاختیار آنها در دادگاه‌های ما حضور دارند. اگر نظر شکات در پرونده‌ای جلب نشد، باز هم قابل پیگیری است و پرونده به هیات تجدیدنظر می‌رود. باید توجه کرد که ترکیب هیات‌های ما هم متفاوت است. به عنوان مثال کارشناسی که در هیات بدوی وجود داشته، در هیات تجدید نظر از او استفاده نمی‌کنیم.

نظام پزشکی از بازنگری‌ قانونش استقبال می‌کند

رییس کل سازمان نظام پزشکی کشور در پاسخ به سوالی درباره بازنگری قانون نظام پزشکی که اخیرا از سوی وزیر بهداشت مطرح شده، گفت: قانون نظام پزشکی مربوط به سال ۸۳ است و از قبل از انقلاب تاکنون ۸ بار قانون نظام پزشکی بازنگری شده و آخرین ویرایشش مربوط به سال ۸۳ است که در آن سال به دلیل اختلافی میان مجلس و شورای نگهبان این قانون در مجمع تشخیص مصلحت نظام تصویب شد.

زالی با بیان اینکه قانون نظام پزشکی مناسب است، گفت: اما از آنجایی که ۱۲ سال از تصویب آن می‌گذرد نیاز به بازنگری دارد. ما در این زمینه نظرات مختلف را گرفته‌ایم و به حوزه پژوهشی مجلس شورای اسلامی هم اعلام کرده‌ایم که آماده پژوهش در این زمینه هستیم. البته در دوره مجلس گذشته، جلساتی درباره قانون نظام پزشکی برگزار شد و ما تمام نسخه‌های قانون نظام پزشکی از پیش از انقلاب و نسخه‌های سال ۸۳ را بررسی کردیم.

وی با بیان اینکه به طور طبیعی سازمان نظام پزشکی از بازنگری قانونش استقبال می‌کند، گفت: اخیرا هم در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس اعلام آمادگی شد.

طلب ۳۰۰ میلیاردی بیمارستان‌های خصوصی تهران از بیمه‌های تکمیلی

رییس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آخرین آمارهای مطالبات پزشکان و بیمارستان‌ها از بیمه‌ها گفت: طبق آخرین آمار ما، در حال حاضر بیمارستان‌های خصوصی درجه یک تهران حدود ۳۰۰ میلیارد تومان از بیمه‌های تکمیلی تا اوایل سال جاری مطالبه دارند و فکر می‌کنم در بخش دولتی هم میزان مطالبات بالغ بر ۴ هزار میلیارد تومان است.

زالی افزود: همچنین در حال حاضر در کشور متوسط پرداخت کارانه در مراکز دولتی هفت تا هشت ماه عقب است و در برخی خدمات نیز کارانه‌ها تا شهریورماه سال گذشته پرداخت شدند. یعنی به طور متوسط ۸ تا ۱۴ ماه تاخیر در پرداخت مطالبات وجود دارد. همچنین اکنون وضعیت داروخانه‌ها و موسسات پزشکی بسیار بد است و بیمه‌ها نتوانستند مطالبات‌شان را پرداخت کنند. برهمین اساس امیدوارم با اصلاح بودجه از سوی دولت این مشکلات حل شود.

سرانجام لغو قرارداد بیمارستان‌های خصوصی با بیمه‌های تکمیلی

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره سرانجام  لغو قرارداد بیمارستان‌های خصوصی با بیمه‌های تکملی گفت: در این زمینه هنوز اتفاقی نیفتاده و قراردادهای مالی بیمارستان‌های خصوصی با بیمه‌های تکمیلی در شرف پایان است. جلسات مکرری هم در این  زمینه برگزار شده است. البته ما حاضریم در این رایزنی‌ها مشارکت کنیم. باید توجه کرد که مهم‌ترین درخواست بیمارستان‌های خصوصی اجرای ارزش‌گذاری نسبی خدمات است. یعنی بیمه‌ها طبق کتابی که هیات وزیران آن را تصویب کرده، عمل کنند. اما برخی بیمه‌های تکمیلی در حال رایزنی هستند تا بتوانند میزان کمتری از تعرفه‌های اعلام شده در کتاب را پرداخت کنند. بنابراین در این زمینه منتظریم تا جلسات آنان برگزار شود.

اخلاق پزشکی، ملکه ارایه خدمات در نظام سلامت باشد