نظام سلامت

تشویق به شکایت از پزشکان در رسانه ها مدلی آمریکایی و آسیب زاست

طی چند ماه گذشته رسانه‌های مختلف کشور همواره در گیرودار موضوع دریافت‌های نجومی پزشکان، خطاهای پزشکی و شکایاتی بودند که از طرفی هجمه‌های زیادی را به سمت وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشکی نشانه رفته و از سوی دیگر هم قابلیت‌های جامعه پزشکی را زیر سوال می‌برد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، این درحالی بود که بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم، طرح تحول نظام سلامت آغاز شد و سلسله اقداماتی را در حوزه سلامت  شکل داد که اگر چه این اقدامات بدون خطا و یا بی نیاز از نقد نبودند اما  بحق توانستند برای اولین بار بخش عمده‌ای از منابع و توجه کشور را به سمت بهداشت و درمان مردم سوق داده و رضایت حدود ۸۰ درصدی مردم را به عنوان گیرندگان خدمات به دنبال داشته باشد.

در عین حال اکنون که حدود سه سال از اجرای این طرح گذشته و اقدامات کوچک و بزرگ بسیاری در این حوزه انجام شده، می‌بینیم که هجمه‌های بسیاری علیه پزشکان و حتی شخص وزیر بهداشت اعلام می‌شود و بحث خطاهای پزشکی به صورت بی سابقه‌ای هر روز حداقل تیتری را در یکی از رسانه‌ها به خود اختصاص می‌دهد.

در این زمینه با دکتر علی جعفریان، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران به گفت‌وگو نشستیم که معتقد است: برخی هجمه‌هایی که علیه پزشکان و وزارت بهداشت گفته می‌شود ناشی از زیاد بودن اقدامات در این حوزه و منابع عمده‌ای است که برخی گمان می‌کنند در راستای اشخاص هزینه شده است. همچنین اعلام می‌کند که در کشور ما رابطه میان پزشک و بیمار بر اساس مدل آمریکایی پیش می‌رود و این موضوع نه تنها  درست نیست، بلکه بیشترین آسیب را برای بیماران به دنبال دارد.

مشروح این گفت‌وگو را در ادامه می‌خوانید:

جعفریان درباره وضعیت دریافتی پزشکان به خبرنگار ایسنا، می‌گوید: در وهله اول باید توجه کرد که  دانشگاه علوم پزشکی تهران به طور خاص از نظر دریافتی نسبت به کشور میزان بالایی را ندارد. در حال حاضر در دانشگاه علوم پزشکی تهران متوسط پرداخت کارانه حدود ۱۲ میلیون تومان است.

پزشکان علوم پزشکی تهران چقدر کارانه می‌گیرند؟

وی به میزان کارانه‌های پرداختی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مهر و بهمن ماه سال ۹۴ اشاره و اظهار می‌کند: البته از آنجایی که تعرفه‌ها تغییری نکرده‌اند، روال در سال جاری هم به همین صورت است و بنابراین در مهر و بهمن ۹۴، میزان کارانه ۶۱ درصد اعضای هیات علمی‌ کارانه بگیرمان، زیر ۱۰ میلیون تومان است. همچنین ۸۰ درصد زیر ۲۰ میلیون تومان، ۹۰ درصد زیر ۳۰ میلیون تومان است و ۹۴٫۲ زیر ۴۰ میلیون تومان کارانه دریافت می‌کنند.

سقف ۷۰ میلیونی علوم پزشکی تهران برای کارانه

جعفریان ادامه می‌دهد: من نمی‌دانم افرادی که از حقوق‌های چند صد میلیونی پزشکان صحبت می‌کنند، این حرف‌ها را از کجا می‌آورند. آنها باید یک روزی پاسخ دهند که چرا چنین حرف‌هایی را می‌زنند. البته ما در دانشگاه علوم پزشکی تهران برای کارانه سقف تعیین کرده‌ایم و به هیچ وجه کارانه بیش از ۷۰ میلیون تومان پرداخت نکرده‌ایم.

وی می‌افزاید: در عین حال باید توجه کرد که تعداد افرادی که به کارانه ۷۰ میلیونی می‌رسند، بسیار ناچیز است و در حد یک درصد است. حتی گاهی به یک درصد هم نمی‌رسد. به عنوان مثال در یک ماه کل افرادی که کارانه‌هایشان به سقف ۷۰ میلیون تومانی می‌رسد، شاید ۳۰ نفر از ۱۰۰۰ نفر بوده‌اند و البته این میزان هر ماه هم تکرار نمی‌شود. حال این صحبت‌های عجیب و غریب که اعلام می‌شود و می‌گویند پزشکان دریافت‌های چندصد میلیونی دارند، درست نیست و ما اصلا چنین عددی نداریم. ما در دانشگاه‌مان حتی زمانی که کارانه سقف نداشت، اصلا کارانه ۱۰۰ میلیونی نداشتیم و اکنون هم نداریم.

جعفریان در پاسخ به اینکه آیا تعیین سقف برای پزشکان جهت دریافت کارانه درست است؟ می‌گوید: از آنجایی که کارانه مابه‌ازای کار درمانی است، گذاشتن سقف برای کارانه از این جهت که ما نمی‌خواهیم هیات علمی بیش از یک حدی وقتش صرف کار درمانی شود، درست است.  چراکه می‌خواهیم هیات علمی اقدامات آموزشی و پژوهشی هم انجام دهد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه در عین حال من می‌دانم کسانی هم که به این سقف ۷۰ میلیونی می‌رسند، چه افرادی هستند، ادامه می‌دهد: اینها افرادی هستند که اولا اکثرشان تمام وقت جغرافیایی بوده و هیچ کار خصوصی ندارند. دوما ساعت حضورش