نظام سلامت

تصویب برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ

دستورالعمل برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ درکارگروه کشوری سرطان روده بزرگ تصویب شد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر علی قنبری مطلق رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت گفت: سرطان کولورکتال بعد از سرطان ریه قابل پیشگیری‌ترین سرطان است. تعداد موارد بروز سالانه این سرطان در ایران حدود ۷ هزار نفر (۷۱۶۳نفر) و میزان بروز استاندارد شده سنی (ASR) آن  ۱٫۱۱ در صد هزار نفر جمعیت بر اساس آمار موجود در گلوبوکن است. بر اساس پیش بینی های انجام شده تعداد موارد بروز این سرطان برای ۱۰ سال آینده  به بیش از ۱۱ هزار نفر (۱۱۴۰۴ نفر) خواهد رسید.

وی افزود: در برنامه تشخیص زودهنگام و غربالگری سرطان روده بزرگ، هدف شناسایی و ثبت بیماران مشکوک به سرطان روده بزرگ و ارائه خدمات مناسب در سطوح مختلف شبکه بهداشتی درمانی و ساماندهی درمان و مراقبت بیماران است.

رئیس اداره پیشگیری از سرطان وزارت بهداشت گفت: در این برنامه افراد ۵۰ تا ۶۹ سال توسط بهورز/ مراقب سلامت فراخوان شده و مورد ارزیابی قرار می گیرند. سپس از آنان آزمایش خون مخفی در مدفوع (IFOBT) بعمل می آورند.

وی گفت : موارد دارای سابقه فامیلی مثبت یا آزمایش غیرطبیعی خون مخفی در مدفوع به پزشک ارجاع می شوند و پزشک مطابق دستورالعمل اقدامات لازم را بعمل آورده و موارد نیازمند ارجاع را به سطح دو جهت کولونسکوپی ارجاع می دهد.

دکتر قنبری در پایان افزود : این برنامه بصورت پایلوت در ۴ شهرستان شهرضا، بافت، نقده و مراغه اجرا می شود.

گفتنی است این جلسه با حضور اساتید و صاحبنظران و متخصصین گوارش کشور و همچنین روسای ادارات سرطان، میانسالان و سالمندان در دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر معاونت بهداشت برگزار شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7