دانشجویان

طرح پایش سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی اجرا می شود/ حدود ۱۰ هزار نفر از دانشجویان علوم پزشکی نیاز به مشاوره دارند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، محمدرضا فراهانی در دیدار با همتایاران سلامت روان، با جهادگونه توصیف کردن کار مشاوران سلامت روان در دانشگاه ها، افزود: هدف گذاری این طرح این است که همه ۱۸۰ هزار دانشجوی علوم پزشکی کشور تحت پوشش قرار گیرد و چنانچه این طرح برای همه این دانشجویان اجرا شود، ده ها مقاله معتبر علمی از آن استخراج می شود.
فراهانی که در نخستین نشست آموزشی و توجیهی همتایاران سلامت روان دانشجویان صحبت می کرد، افزود: پایش سلامت روان دانشجویان فقط آسیب شناسی و درمان نیست، بلکه یک کار پژوهشی بزرگ است که همه همتایاران سلامت در آن نقش دارند. چگونگی اجرای آن با شما و تأمین منابع مالی آن با وزارت بهداشت است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت خطاب به همتایاران سلامت روان دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: یک روانشناس بالینی و روانپزشک که در آمریکا کار می کند، هر سه سال یک بار باید سلامت روان خودش نیز بررسی شود، چون ممکن است او نیز آسیب روانی دیده باشد.
وی افزود: انسان ها ارزشمندترین گوهر وجود شان را که حیات و سلامت است در اختیار جامعه پزشکی و روانشناسان قرار می دهند و این مسئولیت سنگینی است. در حوزه سلامت جسمی، افراد آگاهی و اشراف نسبی به وضعیت جسمانی خود دارند، از این رو به پزشک مراجعه می کنند و از خدمات آنها بهره می برند. اما افراد در حوزه سلامت روان اطلاعاتی از وضعیت خود ندارد.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت خطاب به مسئولان و همتایاران سلامت روان دانشگاه های علوم پزشکی کشور گفت: از کارهای اصلی شما این است که موارد مشکوک به اختلال را رصد کنید. از کسانی که سال گذشته وارد دانشگاه شدند ۲۰ درصد نیاز به مداخله درمانی دارند و ۴۰ درصد باید مورد مصاحبه اکتشافی قرار گیرند، این افراد حدود ۹ تا ۱۰ هزار نفر با پراکندگی مشخص در دانشگاه ها هستند.
وی افزود: امسال نیز پایش سلامت روان برای جدید الورودها در یک دوره سه ماهه انجام می شود و در زمستان با ۴۰ درصد دیگر از این دانشجویان مواجه هستید. باید چاره اندیشی کنیم که رصد دانشجویان به چه مقدار زمان مشاوره احتیاج دارد و چقدر با ظرفیت های موجود می توان کار کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7