صنفی

رد صلاحیت بعد از انتخابات، اهرم دخالت وزارت بهداشت درانجمن‌های تخصصی

به گزارش صدای پزشکان به نقل از سپید ، محمدرضا ظفرقندی، نایب رئیس اول مجمع انجمن‌های علمی گروه پزشکی ایران می‌گوید: «عمده‌ترین اشکال آیین‌نامه فعلی این است که اگر انجمن‌ها هیئت‌مدیره‌ را تعیین کردند و در مرحله بعد برای کمیسیون فرستادند، کمیسیون اجازه دارد افراد منتخب را ردصلاحیت کند.»
او با اشاره به اینکه نظارت بر صلاحیت عمومی و تخصصی در روند عضویت و ثبت نام برای انتخابات صورت گرفته، نظارت پس از انتخابات را ابتر می‌داند و می‌گوید: «بنابراین ردصلاحیت کسی که در انجمن تایید شده موضوع معقول و منطقی و در شأن انجمن‌های علمی و تخصصی نیست و این موضوع باید تغییر کند. مگر اینکه به انتخابات اعتراض شود.»
ظفرقندی تاکید می‌کند: «تایید صلاحیت عمومی و تخصصی باید درمرحله عضویت صورت بگیرد و اگر فردی مشکوک است اصلا نباید عضو انجمن شود. نظر من این است که اگر کسی عضو انجمن شده باید این حق را داشته باشد که اگر به عنوان هیئت مدیره انتخاب شد، ردصلاحیت نشود.»

عباس کامیابی، رئیس انجمن پزشکان عمومی نیز درخصوص ماده سیزدهم این آیین‌نامه می‌گوید: «در عرف دنیا زمانی اساسنامه یک سازمان مردم‌نهاد را اعضا و مجمع عمومی تعیین می‌کنند و زمانی که انجمن‌ها جایگاه خود را در نظام سلامت تعیین کنند به عنوان تصمیم‌ساز در روند سیاست گذاری حضور خواهند داشت.» او در ادامه این سوال ما را به سوال دیگری پاسخ می‌دهد و می‌گوید: «شما درنظر بگیرید که این ابعاد در کشور ما چه وضعیتی را تجربه می‌کند؟ البته ما ناشکر نیستیم و فکر می‌کنیم علی‌رغم محدودیت‌های موجود اگر اراده‌ای حاکم باشد تغییرات ایجاد می‌شود.»
به گفته کامیابی «براساس قوانینی که در شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده، کمیسیون‌ها درزمینه بررسی صلاحیت عمومی و تخصصی انجمن‌ها حق دخالت دارند. این اختیار کلی است و توضیح دقیقی داده نشده است. کمااینکه در برخی از دوره‌های انجمن‌ها دخالت صریح در انجمن‌ها ملموس بوده است. البته درحال حاضر این موضوع پررنگ نیست و نگاه در کمیسیون مربوطه نگاه بازی است اما در آیین‌نامه این حق به کمیسیون داده شده است.»
رئیس انجمن پزشکان عمومی ایران از منظر عرفی به این بند ایراد می‌گیرد و با اعلام این خبر که نظرش را به وزارت بهداشت هم اعلام کرده، می‌گوید: «با این حال من به این بند ایراد می‌گیرم. اگر سازمان‌های مردم‌نهاد را به عنوان نهادهایی خارج از دولت و با آزادی عمل فرض کنیم، سایه دولت بر انجمن‌ها سنگینی می‌کند.»

در پاسخ علیرضا استقامتی، دبیر انجمن کمیسیون گروه انجمن‌های علمی گروه پزشکی وزارت بهداشت درمورد تغییرات آیین‌نامه انتخاباتی انجمن‌های تخصصی پزشکی براین باور است که بررسی صلاحیت عمومی و تخصصی بعد از انتخابات انجمن‌ها «از ابتدا هم به همین شکل بوده است و قانون همین است.»
او می‌گوید: «آیین‌نامه می‌گوید انتخابات تنها باحضور ناظر وزارت بهداشت رسمیت پیدا می‌کند. بعد از انجام انتخابات باید اعضای هیئت مدیره و اصل انتخابات در کمیسیون وزارت بهداشت به تایید برسد.»
استقامتی اضافه می‌کند: «صلاحیت عمومی و تخصصی نامزدهای انتخابات انجمن در قبل از برگزاری انتخابات یک‌بار از سوی کمیته انتخاباتی انجمن‌ها بررسی می‌شود. اما کمیسیون انجمن‌های علمی گروه پزشکی بعد از برگزاری انتخابات، صلاحیت افراد منتخب را بررسی می‌کند. برای مثال اگر این فرد دائم مشکلاتی را برای کشور ایجاد کند، ممکن است تایید نشود. اگر قرار باشد عده‌ای با اهدافی به‌غیر از فعالیت علمی و ایجاد تنش وارد انجمن شوند طبیعی است که کمیسیون از اختیار خود استفاده می‌کند. شما هم اگر باشید همین کار را می‌کنید.» او این تایید صلاحیت بعد از انتخابات را «حق طبیعی و قانونی» کمیسیون می‌داند و می‌گوید: «آیا شما انتظار دارید وزارت بهداشت به عنوان یک نهاد سیاست‌گذار و متولی نظام سلامت، از حقوق طبیعی و قانونی خود استفاده نکند؟ من احساس می‌کنم جوی وجود دارد که دنبال ایجاد تنش است و مسائل بدیهی، واضح، عقلانی و قانونی را به نوع دیگر جلوه می‌دهند و می‌خواهند تنش ایجاد کنند.»
دبیر کمیسیون انجمن‌های تخصصی گروه پزشکی در پاسخ به این سوال که آیا نمی‌شود صلاحیت را قبل از انتخابات بسنجید، اینگونه پاسخ می‌دهد: «برای اینکه متهم نشویم که می‌خواهیم مانع افراد برای عضویت در هیئت مدیره شویم، به انجمن‌ها اختیار داده‌ایم که خودشان صلاحیت کاندیدای اعضای هئیت مدیره را بسنجند. در اغلب موارد هم وقتی انجمن‌ها فردی را تایید کردند، به طور متعارف و در ۹۹ درصد موارد تایید شده‌اند.» او درمورد ضرورت تعریف واژه صلاحیت عمومی در آیین‌نامه انتخاباتی هم مسئولیت را به شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌اندازد و می‌گوید: «تعریفی که از صلاحیت عمومی شده در مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی وجود دارد و اگر قرار باشد تعریفی از این واژه ارائه شود، آنها باید تعریف کنند.»

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7