پرونده دوران رزیدنتی سرمقاله

اگر رزیدنت ها کارگر ساده بودند

کمپین پیگیری مطالبات دستیاران در بند دوم بیانیه خود خواستار به رسمیت شناخته شدن دستیاران به عنوان نیروی کار، بهره مند شدن از مزایای نیروی کار مانند بیمه و محاسبه سنوات کار شده بود. پیش از این در مطلبی به این پرداختیم که دریافتی رزیدنت ها با توجه به سرانه درآمدی کشور های مختلف چقدر است. در آن مطلب به شکاف قابل ملاحظه دریافتی رزیدنت ها در ایران و کشورهای مشابه مانند ترکیه پرداختیم. در این میان نکته ای که همیشه به آن اشاره می شود، بحث احتساب پرداختی دستیاران به عنوان کمک هزینه از سوی دانشگاه ها و نه حقوق است زیرا تعبیر این است که کلمه حقوق نشانه شمول افراد ذیل قانون کار بوده که تعهداتی را برای طرف مقابل بوجود می آورد. در اکثر کشور های جهان این دوران نه مقطعی تحصیلی بلکه با توجه به استفاده از نیروی کاری افراد، نوعی قرارداد کاری به حساب می آید، چه آنکه در صورت پذیرش در دوران رزیدنتی در بسیاری از کشور ها شما باید ویزای کار دریافت کنید.

در این مقاله نشان می دهیم که براساس قوانین فعلی و احتساب حداقل دستمزد اگر با دستیاران ذیل قانون کار و مانند کارگری ساده برخورد می شد در ساده ترین شکل رزیدنتی به جای یک میلیون تومان، ۲ میلیون تومان دریافتی داشتند و از مزایایی مانند بیمه نیز بهره مند می شدند.

جدول حداقل مجموع دریافتی یک کارگر در سال ۱۳۹۵ به شکل زیر است.

بسته کامل دستمزد سال ۱۳۹۵ کارگران کشور

عنوان رقم به تومان
حداقل مزد ۸۱۲٫۱۶۵
بن نقدی(خواروبار) ۱۱۰٫۰۰۰
حق مسکن ۲۰٫۰۰۰
حق پایه سنوات روزانه ۱٫۰۰۰
حق اولاد/یک فرزند ۸۱٫۲۱۶
جمع دریافتی افراد متاهل تک فرزند ۱٫۰۵۳٫۳۸۰
جمع دریافتی افراد مجرد ۹۷۲٫۱۶۵
حداقل مزد روزانه

۲۷٫۰۷۲

به نظر می رسد در نگاه اول که تفاوت خاصی ما بین دریافتی یک رزیدنت و حقوق پایه مصوب وزارت کار وجود نداشته باشد. اما اینگونه نیست. این حقوق ذکر شده برای حداکثر ۱۷۶ ساعت کار روزانه در ماه می باشد. اما شرایط کاری یک رزیدنت بسیار با محدودیت ۱۷۶ ساعت کار متفاوت است.

پیش از این در مطلب ساعات کاری، به محاسبه تعداد ساعات کاری یک دستیار پرداختیم، این ساعات در مورد دستیار رشته های جراحی با میانگین ۱۵ کشیک در ماه به ۴۴۸ ساعت می رسد. در مورد دستیاران رشته های غیر جراحی مانند داخلی در سال های بالا نیز این عدد با احتساب ۱۰ کشیک در ماه ۳۴۰ ساعت می رسد.

برای محاسبه دریافتی ساعات اضافه بر ۱۷۶ ساعت، به طور عرفی از تقسیم مزد بر عدد ۱۹۲ و اضافه کردن ۴۰ درصد به ازای اضافه کار استفاده می شود، به این صورت، هر ساعت کاری حدود ۵ هزار تومان و هر ساعت اضافه کار ۷ هزار تومان برای حقوق فرد مجرد محاسبه می شود. اما در این میان در صورت کار در ساعات ۲۲ تا ۶ بامداد، ۳۵ درصد نیز به ازای کار شب به فرد اضافه می شود. و بدین ترتیب اضافه کاری شبانه ۷۵ درصد نسبت به حقوق پایه بالاتر خواهد بود. و بدین ترتیب دریافتی این ساعات به ۸۷۵۰ تومان در سال ۱۳۹۵ می رسد.

در جدول زیر به محاسبه دریافتی رزیدنت ها در صورت شمول ذیل قانون کار با شرایط مختلف تعداد کشیک می پردازیم.

رشته دریافتی از ۱۷۶ ساعت تعداد ساعات کاری کل ساعات کاری اضافه روزانه ساعات اضافه کاری شبانه مجموع (تومان)
رزیدنت جراحی

(۱۵ کشیک)

۹۷۲۰۰۰ ۴۴۸ ساعت ۱۵۲ ساعت

۱۵۲*۷۰۰۰=۱۰۶۴۰۰۰

 

۱۲۰ساعت

۱۲۰*۸۷۵۰=۱۰۵۰۰۰۰

 

۳۰۸۶۰۰۰

 

رزیدنت داخلی

(۱۰ کشیک)

۹۷۲۰۰۰ ۳۴۰ ساعت ۸۴ ساعت

۸۴ * ۷۰۰۰=۵۸۸۰۰۰

۸۰ ساعت

۸۰*۸۷۵۰=۷۰۰۰۰۰

۲۲۶۰۰۰۰
رزیدنت سال بالا ( ۵ کشیک) ۹۷۲۰۰۰ ۲۸۸ ساعت ۷۲ ساعت

۷۲*۷۰۰۰=۵۰۴۰۰۰

۴۰ ساعت

۴۰*۸۷۵۰=۳۵۰۰۰۰

۱۸۲۴۰۰۰

 

البته برای ساده سازی محاسبات بسیاری موارد مانند اینکه کار در روز های تعطیل از همان لحظه اول معادل اضافه کار است به حساب نیامده و حتی به طور کلی این نکته که حقوق پایه مربوط به کارگر ساده است و در صورت بالاتر بودن سطح تحصیلات امکان چانه زنی با کارفرما برای افزایش حقوق پایه وجود دارد لحاظ نشده است.

به نظر می رسد با توجه به این محاسبات در صورت مشمول کار بودن رزیدنتی شاهد افزایش قابل توجهی در پرداخت های آنان حتی با قوانین ایران می توانیم باشیم. در کنار افزایش دستمزد، قانون کار مزایایی را مانند عیدی و کمک هزینه ازدواج برای افراد در نظر می گیرد و البته که حق متشکل شدن به شکل اتحادیه ها برای چانه زنی را نیز برای آنان محفوظ می داند.

درباره نویسنده

نوید مقدم

نوید مقدم، پزشک و فعال اجتماعی
دانش آموخته پزشکی-بهداشت عمومی و متخصص پزشکی ورزشی

پاسخ بدهید

4 نظر برای مطلب "اگر رزیدنت ها کارگر ساده بودند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
حسین
Guest

عالی بود.

حرف حساب جوابی ندارد
Guest

آنالیز خوبی است.
حرف بیراهی نیست.کاهش استرس مالی دستیاران پزشکی به کاهش خطاهای پزشکی منجر خواهد شد چرا که خط اول برخورد و کنترل مریض ها اند بویژه با این حجم بیماران بیمارستان های مثلا آموزشی(که درمانی هم شده اند!)
به نظرم این وضعیت حقوقی دستیاران تغییر خواهد کرد نه این چند ده هزار تومان که هر چند سال اضافه میشود بلکه همین وارد شدن به این قانون باعث بهبودی نسبی خواهد شد بویژه با این ساعت کاری وکشیک ها.
البته خوب بود بقیه رشته های تخصصی دستیاری هم در مثال جدول آورده میشد.

عاصف
Guest

کاش فقط کارگری بود
کارگری دیگه مجبور نیست وقت استراحتش و خوابش را هم در کتابخونه ۵۰۰۰ صفحه تکست انگلیسی بخونه بعد هر سال امتحان تستی سه ساعته بده و با چند نمره کم کل زحمتش ندیده گرفته بشه و بعد از چند سال بیگاری اخراج بشه

trackback

[…] خواهد بود یا خیر؟ در واقع این نوشته به نوعی ادامه مقاله اگر رزیدنت ها کارگر ساده بودند تلقی می شود که این بار تلاش شده تا بر اساس حداقل حقوق […]

wpDiscuz
Powered by Themes24x7