دانش آموختگان نظام سلامت

تضعیف رادیولوژی منجر به رشد فساد و خودارجاعی می شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس، محمود برفه‌ای عضو هیأت مدیره انجمن رادیولوژی گفت: برعکس نوشته‌های دیگر پزشکی که درمانی هستند رادیولوژی یک بخش تشخیصی است که وزارت بهداشت با تدوین بخشنامه‌هایی در حال تغییر این وضعیت و واگذاری تشخیص بیماری‌ها به رشته‌های غیر از رادیولوژی است.

برفه‌ای متخصصان زنانی که سونوگرافی انجام می‌دهند و پزشکان قلبی که اکو می‌گیرند را نمونه‌ای از خودارجاعی و فساد درمان دانست که در حال حاضر در جامعه پزشکی کشور در حال رخ دادن است.

وی افزود: نظام پزشکی نیز برای جدا کردن تشخیص از درمان قصد ورود به این مسأله را پیدا کرد اما متأسفانه وزارت بهداشت با این قضیه برخورد مناسبی انجام نداد.

عضو هیأت مدیره انجمن رادیولوژی اضافه کرد: پزشکان زنان در جایی مانند بیمارستان‌های دولتی که انجام سونوگرافی برای آنها منفعت مالی نداشته باشد سونو را تجویز نمی‌کنند اما این کار را مکرراً در مطب های خود  انجام می‌دهند که این سونوهای بی‌دلیل تنها برای دریافت پول از بیمار است.

برفه‌ای رفتارهای چالشی را در این دولت بیش از هر وقت دیگری دانست و گفت: وزارت بهداشت باید برای حل مشکلات ابتدا اشتباهات خود را پذیرفته و سپس معقولانه عمل کند.

وی برخورد با انجمن‌های علمی، تداخلات بین‌رشته‌ای، طرح تحول سلامت و بدهی بی‌سابقه بیمه‌ها را نمونه‌ای از اشتباهات وزارت دانست.

عضو هیأت مدیره انجمن رادیولوژی در پایان از تعامل مثبت متخصصین رادیولوژی با سایر پزشکان یاد کرد و گفت: متأسفانه وزارت بهداشت با عملکرد اشتباه در حال تخریب رابطه بین ما و متخصصین است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "تضعیف رادیولوژی منجر به رشد فساد و خودارجاعی می شود"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
لغو اجازه سونو برخی پزشکان زنان/حفظ رشته رادیولوژی
Guest
لغو اجازه سونو برخی پزشکان زنان/حفظ رشته رادیولوژی
این تصمیم عجولانه و غیر کارشناسی بود.به نظرم دیر یا زود لغو میشود چرا که هیچ توجیه علمی و حتی مالی برای مریضان ندارد(برای پزشکان زنان که شاید دارد) به نظرم ادامه و اصرار بر این مطلب سوال برانگیز میشود چرا که با وجود این همه متخصص رادیولژی(تعداد رادیولوژیست ها کم نیست و هر سال حدود ۲۳۰ نفر پذیرش دارند) و این همه پذیرش(ظرفیت رادیولوژی حدود ۱٫۵ برابر شده که کمتر رشته ای این میزان افزایش را به خود دیده است) اصلا اجازه مثلا به چند نفر پزشک زنان به هر عنوان بی دلیل است مگراز دید شخصی من به… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7