نظام سلامت

اجازه سونوگرافی به رشته زنان به دلیل کمبود رادیولوژیست بود/ جمع کردن امضا برای شکایت از هنرمندان مشکلی را حل نمی کند

سخنگوی وزارت بهداشت بر لزوم افزایش سطح سواد سلامت مردم تاکید کرد و به سواد سلامت مردم در شهرها از ۱۰۰ نمره ۶۸ داد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر ایرج حریرچی در نشستی خبری ضمن اشاره به موضوع سواد سلامت و تاثیر آن در میزان سلامت جامعه، اظهار کرد: سواد سلامت به معنی گنجینه‌ای از اطلاعات و دانسته‌های مربوط به سلامتی نیست، بلکه به میزان ظرفیت افراد برای کسب، تفسیر و درک اطلاعات اولیه برای تصمیم‌گیری اولیه عنوان می‌شود. این امر می‌تواند سطح سلامت افراد را بسیار بالا برد.

وی افزود: تقریبا از هر دو نفر در کشور یک نفر از سطح سواد سلامت محدود برخوردار است. کسانی که سواد سلامت پایینی دارند، کمتر پیگیر وضع سلامت خود هستند و بیشتر در بیمارستان بستری می‌شوند، در نتیجه هزینه بیشتری را به نظام سلامت تحمیل می‌کنند.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت افرادی که از لحاظ درآمد اجتماعی و میزان سواد سطح پایینی دارند، افراد فاقد اشتغال، بالای ۵۵ سال و همچنین زنان خانه‌دار از سواد سلامت کمتری برخوردار هستند و به طور کلی سطح این نوع از سواد در زنان نسبت به مردان بیشتر است.

حریرچی با بیان اینکه نمره سواد سلامت مردم در شهرها از ۱۰۰، ۶۸ است، ادامه داد: در این میان رسانه نقش مهمی دارد. درخواست ما از جامعه پزشکی این است که برای بالا رفتن سطح سواد مردم آنها را در تصمیم گیری‌های مربوط به درمان خود مشارکت دهیم.

حریرچی در ادامه این نشست ضمن اشاره به ضرورت اطلاع رسانی درست درباره خودکشی در رسانه‌ها گفت: از لحاظ علمی ثابت شده که انعکاس خودکشی در رسانه‌ها تا ۱۰ روز میزان آن را بالا می‌برد؛ به خصوص اگر روش آن گفته شود. هر چه این فرد معروف‌تر باشد، خبر خودکشی انعکاس بیشتری دارد و باعث می‌شود این امر موضوعی عادی تلقی شود.

وی افزود: تکرار اخبار خودکشی این تصور را در افراد ایجاد می‌کند که این کار یک هنجار است. رسانه می‌تواند در این خصوص آگاهی بخشی کند و آن را کاهش دهد. همچنین اخباری که در این مورد اعلام می‌شود، باید بازدارنده باشد و رسانه‌ها آمار کمتری از خودکشی اعلام کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت، اطلاع رسانی در خصوص روش‌های پیشگیری از خودکشی و همچنین علائم هشدار دهنده و پیشقراول آن را یکی از تاثیرات مثبت رسانه در حوزه خودکشی عنوان و تاکید کرد: اخبار خودکشی نباید برای جذب مخاطب و ایجاد هیجان باشد. اگر فرد سابقه بیماری روانی دارد، حتما این موضوع قید و از چاپ عکس او خودداری شود. توصیه اکید منابع بین‌المللی این است که اخبار خودکشی در صدر اخبار مطبوعات و خبرگزاری‌ها نیاید.

حریرچی با تاکید بر اینکه نباید فرد خودکشی کننده را تبدیل به یک قهرمان کرد، ادامه داد: در زمان انتشار اخبار خودکشی باید به عواقب آن نیز اشاره کرد. استفاده از یادداشت این افراد و همچنین اشاره به خودکشی در تیتر اخبار نیز نادرست است.

پاسخی به انتقادات انجمن رادیولوژی

سخنگوی وزارت بهداشت ضمن اشاره به انتقادات انجمن رادیولوژی ایران نسبت به واردات بیش از اندازه دستگاه‌های تصویربرداری به کشور گفت: تجهیزات پزشکی در تمام دنیا یک تجارت است و صاحبان آن از ابزارهای تبلیغی برای ایجاد تقاضای القائی استفاده می‌کنند. آنچه اهمیت دارد هوشمندی کشور در کنترل این موضوع است. سرانه تجهیزات پزشکی در بسیاری از موارد نسبت به میانگین کشورهای مشابه پایین‌تر بوده است، اما وزارت بهداشت در سه سال اجرای طرح تحول قیمت این تجهیزات را حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد کاهش داده است.

وی افزود: کسانی که از استفاده انحصاری دستگاه‌های تجهیزات پزشکی سود می‌برند وقتی که بخشی از نیاز کشور در این زمینه تامین می‌شود، وارد بحث می‌شوند. تجهیزات پزشکی به طور بی‌رویه وارد می‌شود. در صورتیکه با توجه به کسری و محدودیت منابع، در بیش از ۹۰ درصد تجهیزات پزشکی نمی‌توانیم بالاتر از تعداد مورد نیاز وارد کنیم.

حریرچی تاکید کرد: دادن اختیار انجام سونوگرافی به رشته زنان را به مافیای واردات تجهیزات پزشکی ربط ندهیم. این حوزه قطعا احتیاج به بهبود دارد. ما بروز تخلف را صفر نمی‌دانیم ولی با آنچه که در توان داشته ایم سعی کردیم میزان آن را کاهش دهیم.

حریرچی انتقال تکنولوژی از طریق شرکت‌های دانش بنیان را نظر اصلی وزارت بهداشت در این حوزه عنوان کرد و گفت: ما با اینکه کسی یک دستگاه را در داخل کشور اسمبل کند و به عنوان تولید داخلی معرفی کند که از مالیات معاف شود، مخالفیم.

وی تصریح کرد: با توجه به کمبود رادیولوژیست به خصوص در برخی از شهرستان‌ها پیش بینی کرده‌ایم که تعداد زیادی از متخصصین زنان می‌توانند در این خصوص یک دوره آموزشی سونوگرافی ببینند و در این مناطق مشغول به فعالیت شوند. یکی از رشته‌های ما برای پنج سال آینده ۸۱۷ نیرو کم دارد. در حالیکه افرادی که در این گروه هستند می‌گویند اصلا کمبود نداریم.

انتقال شورای عالی بیمه سلامت به وزارت بهداشت در برنامه ششم توسعه

سخنگوی وزارت بهداشت تعیین بسته بیمه پایه توسط وزارت بهداشت، محدودیت برای بیمه‌های تکمیلی، انتقال شورای عالی بیمه سلامت به وزارت بهداشت را از جمله مصوبات کمیسیون بهداشت و درمان مرتبط با برنامه ششم توسعه مطرح کرد و گفت: در این مصوبه تصویب شد که مراکز ملکی تامین اجتماعی در اختیار خود این سازمان باشد اما خرید خدمت در اختیار بیمه سلامت قرار گیرد.

وی در ادامه با اشاره به اظهارات وزیر رفاه در خصوص نقش بیمه در پیشبرد بخش اعظمی از طرح تحول گفت: این طرح ابعاد بسیار گوناگونی دارد که قسمت اصلی آن بهداشت است. یکی از اجزای مهم طرح ایجاد زیرساخت است که بیمه سلامت در آنها نقشی ندارد. بیمه فقط در مورد پوشش ۷۰ درصدی خدمات بستری نقش زیادی داشته است.

حریرچی در پاسخ به این پرسش که آیا کمیسیون بهداشت مصوبه‌ای در خصوص واگذاری تعرفه‌گذاری از نظام پزشکی به وزارت بهداشت داشته است اظهار کرد: این بند در کمیسیون‌های مربوطه بحث شده است و کمیسیون بهداشت در قانون برنامه ششم آن را تایید کرده است. اگر در شورای نگهبان تصویب نشود، قرار است مجددا در صحن مجلس مطرح شود.

مقاومت آنتی بیوتیکی مشکل آینده بشر

حریرچی مصرف بی رویه آنتی بیوتیک و ایجاد مقاومت نسبت به آن را یکی از مشکلات آینده بشر عنوان کرد و افزود: بخش قابل توجهی از موضوع مربوط به مصرف آنتی بیوتیک در صنعت و دامداری و همچنین تجویز از سوی پزشکان است. اقداماتی که در چندین سال اخیر از سوی وزارت بهداشت انجام شد، باعث کاهش تجویز آنتی بیوتیک شده ولی در عین حال باید اقدامات متعددی صورت گیرد.

تصادف سومین عامل مرگ و میر در کشور

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت بهداشت همچنین درباره تفاهم دو وزارتخانه بهداشت و راه و شهرسازی توضیح داد و گفت: تصادفات سومین عامل مرگ و میر در کشور، اولین عامل سال‌های از دست رفته عمر و مرگ در رده‌های سنی خاصی از کودکان است. طی ۱۰ سال اخیر نرخ مرگ و میر ناشی از تصادف از ۲۸ هزار مورد در سال به ۱۶ هزار مورد کاهش یافته است. اما ما هشتمین کشور دنیا از لحاظ مرگ و میر ناشی از تصادفات هستیم.

وی افزود: طبق توافق‌نامه میان دو وزارتخانه، ما متعهد شدیم که خانه‌های بهداشت را در ارتقای ایمنی حمل و نقل مشارکت دهیم. همچنین از انجام آزمایشات رانندگان و روند سلامت شغلی آنها بازنگری کنیم و بهبود بخشیم. وزارت راه و شهرسازی نیز متعهد شد که پیوست سلامت را در تمام پروژه‌های خود تدوین کند و سیاست‌های کلان مسکن و شهرسازی را برای رفت و آمد ایمن و فعال بازبینی کند. همچنین در خصوص کاهش آلاینده‌های هوا نیز اقدامات موثری انجام دهد.

آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از وزارت بهداشت

حریرچی در ادامه این نشست در خصوص آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از وزارت بهداشت گفت: در فاصله کمتر از یک ماه از سوی گروهی از دوستان، پیشنهاد برای تحقیق و تفحص از وزارت بهداشت مطرح شد. جلساتی نیز در کمیسیون بهداشت مجلس در این خصوص تشکیل شد که در نتیجه آنها تفحص را تایید نکردند، اما در عین حال باید این موضوع در صحن علنی مجلس بررسی شود.

تاکید وزیر بهداشت در تسریع رسیدگی به پرونده کیارستمی

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به چرایی زمانبر شدن رسیدگی به پرونده عباس کیارستمی اظهار کرد: رسیدگی به این نوع از پرونده‌ها به علت حساسیت آن طولانی است، اما با تاکید رئیس سازمان نظام پزشکی مراحل کارشناسی و صدور نظر از سوی دادیار و دادستان پرونده سریع‌تر انجام شد. تاکید وزیر بهداشت نیز بر تسریع رسیدگی به آن است.

پاسخ به ابهام اخذ مالیات ۷۰ درصدی از درآمد پزشکان

حریرچی در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره مالیات ۷۰ درصدی بر درآمد پزشکان، ضمن تشکر از کمیسیون بهداشت و درمان گفت: دکتر نوبخت در مصاحبه‌ای که در بیمارستان مهر داشتند گفتند در این خصوص سوء تفاهمی پیش آمده است. پیشنهاد وزارت بهداشت در خصوص سیستم پرداخت به پزشکان پلکانی‌است که در حال حاضر نیز اجرا می‌شود. طبق این سیستم زمانی که کارکرد پزشکان به ۴۰ میلیون تومان رسید از هر مبلغی که بیشتر از آن دریافت می‌کنند ۵۵ درصد کسر می‌شود. از رقم باقیمانده نیز ۲۰ درصد مالیات کم می‌شود. این تصمیم برای افراد بخش دولتی اعمال می‌شود.

توسعه نظارت بر بوفه‌های مدارس در سال تحصیلی جدید

حریرچی ضمن اشاره به ادامه انجام پایش سلامت برای دانش آموزان طبق روال گذشته، از توسعه نظارت وزارت بهداشت بر بوفه مدارس در سال تحصیلی جدید خبر داد.

واکنش به طومار پزشکان علیه مهرجویی

حریرچی ضمن واکنش به برخی اظهارات در خصوص جمع آوری امضا از سوی جمعی از پزشکان برای شکایت علیه داریوش مهرجویی یکی از کارگردانان سینمای ایران، گفت: اظهاراتی که برخی از هنرمندان در خصوص پزشکان می‌کنند بر خلاف تصور مردم زیاد نیست. ما در جشنواره فیلم سلامت شاهد مشارکت و رابطه خوبی بین مردم، پزشکان و هنرمندان بودیم. ما دو طرف را به استفاده از خرد جمعی و هم افزایی دعوت می‌کنیم و از طومار جمع کردن و نامه نوشتن در این خصوص گله داریم؛ چرا که تشدید اختلافات فایده چندانی ندارد.

تاکید وزارت بهداشت بر اجرای کنوانسیون استانبول در مورد پیوند اعضا

سخنگوی وزارت بهداشت درباره برخی اظهارات در زمینه پیوند عضو اتباع ایرانی به غیر ایرانی نیز گفت: افتخار این است که بیش از سه دهه پذیرای اتباع افغان هستیم. ما در زمینه پیوند اعضا تابع کنوانسیون استانبول هستیم. توریست درمانی در مورد پیوند تقریبا ممنوع است. این کنوانسیون در حمایت از کشورهایی که ممکن است مشکلات مالی و درآمد پایین داشته باشند و کشورهای غنی برای دریافت پیوند عضو به آنها مراجعه کنند، تصویب شد.

وی ادامه داد: ما برای کسانی که در ایران به طور قانونی مقیم هستند، تسهیلات پیوند را انجام می‌دهیم. همچنین پیشنهاد داده‌ایم که آموزش پیوند به پزشکان افغانستانی در ایران و کشور خودشان انجام شود. متاسفانه به دلیل اینکه هنوز نمی‌توان از تمام موارد مرگ مغزی اعضا دریافت کرد، تعدادی از هموطنان خود را در نوبت پیوند از دست می‌دهیم. گاهی نیز شرایط اجازه پیوند به بیمار را نمی‌دهد. اما رسانه‌ها گاهی طوری اطلاع رسانی می‌کنند که گویی ما به ضرر کشورهای دیگر کار می‌کنیم. پیوند عضو به اتباع غیر ایرانی به دلیل قاچاق عضو ممنوع شده است و ما باید موارد اخلاقی و قانونی را رعایت کنیم.

سخنگوی وزارت بهداشت در پاسخ به این پرسش که برنامه وزارت بهداشت برای مقابله با افزایش خشونت نسبت به کادر درمان بیمارستان‌ها چیست؟ گفت: تنها روش مقابله با این برخوردها پیشگیری است، اگر خشونت در جامعه زیاد باشد ،در تمامی نهادهای آن هم افزایش می‌یابد. ما باید تمهیداتی را برای کاهش خشونت کلامی و فیزیکی در جامعه بیاندیشیم.

وی افزود: کسانی که به اورژانس بیمارستان ها مراجعه می‌کنند، در شرایط استرس هستند. کمبود تخت بیمارستانی در کشور و مراجعه زیاد مردم به بیمارستان‌های بزرگ و همچنین کار کردن بیش از ظرفیت پرسنل این شرایط را تشدید می‌کند. ما از همه ذینفعانی که بر طبل اختلاف می‌کوبند، گله داریم. راهکار این موضوع نیز تقابل نیست بلکه مفاهمه است.

به گزارش ایسنا دکتر محمد کاظمینی، رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت نیز ضمن حضور در این نشست اظهار کرد: ما در زمینه پیوند عضو در منطقه اول هستیم. سال گذشته ۳۵۰۰ پیوند در کشور انجام شد، ۵۷ درصد از این پیوندها از بیماران مرگ مغزی تامین شد. کشورهای صاحب نظر پیوند نیز بر اخلاق پزشکی این موضوع حساس هستند. توریسم پیوند مذموم است و کنوانسیون استانبول جلوی این کار را می‌گیرد.

وی ادامه داد: در همین راستا دو سال پیش پیوند اتباع خارجی ممنوع شد، اما آموزش به تیم‌های پزشکی کشور افغانستان در ایران انجام می‌شود. هفته گذشته هفت پیوند کلیه در شهر هرات توسط پزشکان ایرانی انجام شد. طبق بخشنامه وزارت بهداشت پیوند تنها از افراد زنده یا مرگ مغزی هموطن افغانستانی‌های مقیم انجام می‌شود.

به گفته رئیس مرکز مدیریت پیوند وزارت بهداشت، بیشترین پیوند در کشور مربوط به کلیه است و پیوند کبد با ۸۰۰ مورد، پیوند مغز استخوان با ۱۰۰۰ مورد، قلب با ۱۰۵ مورد و ریه پانکراس و روده در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی ضمن تشکر از خانواده بیماران مرگ مغزی که حاضر به اهدای عضو عزیزان خود شدند، ادامه داد: ما انتظار داریم که اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی بیشتر انجام شود؛ چرا که هر یک مورد مرگ مغزی جان هفت نفر را نجات می‌دهد. در حال حاضر لیست انتظار برای پیوند قلب و کبد در کشور طولانی است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

5 نظر برای مطلب "اجازه سونوگرافی به رشته زنان به دلیل کمبود رادیولوژیست بود/ جمع کردن امضا برای شکایت از هنرمندان مشکلی را حل نمی کند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
aaa
Guest

خوب حالا که اینطوره یه دوره دندانپزشکی هم برای پزشکان عمومی بزارید مشکل دندانپزشکی تو روستا و مشکلات مالی پزشک هم حل میشه قول میدم یک سوم قیمت بگیرن

بهبود شرایط زدن مطب برای رادیولوژیست ها
Guest
بهبود شرایط زدن مطب برای رادیولوژیست ها
اگر کمبود رادیولوژیست هست بهتر نیست در قدم نخست شرایط برای زدن مطب برای رادیولوژیست ها آسان شود.این بحث سطح بندی این شرایط محل مطب اینها همه شرایطی بسیار سخت است برای یک رادیولوژیست جوان که اکثرا در شروع کار است و پول چندانی ندارد که مثلا یک محل با شرایط خاص بخرد یا اجاره کند.این در حالی است که این مجوز به برخی پزشکان زنان با چند ماه آموزش نه چهار سال و در حالی است که شرایط مطب یا سطح بندی ها به صورت مساوی با رادیولوژیست ها نیست!یعنی به نوعی بسیار ساده تر هم است!!؟ اگر کمبود… بیشتر
عاصف
Guest

خوب اگر واقعا اینقدر صداقت دارید و به فکر مردم هستید چرا به ارولوژیستها که سونوگرافی کلیه و مجاری ادرار جزیی از معاینه ایشان است چنین اجازه ای نمیدهید؟

سايرا
Guest

امیدوارم این پوپولیست بازی های این دارو دسته مردم فریب هرچه زودتر برچیده بشه

چند وقت قبل هم وزیر عوامفریب با چراغ قوه موبایل داشت پدر ی را درروستا معاینه میکرد!!!!
به ایشون میکن دانشمند
البته دانش عوام فریبی هم دارن!

سونوگرافی دستگاه تخصصیست تخصص میخواهد
Guest
سونوگرافی دستگاه تخصصیست تخصص میخواهد
اصلا اگر این مطلب باب بشه که هرچی کمبود هست بگردیم رشته نزدیکش رو پیدا کنیم چند ماه بش آموزش بدیم بعد بگیم شروع به کار کنن به نظرم ظلمیه به مریض. چون مریض که اکثرا از جائی خبر نداره فکر میکنه این پزشک زنان که سونوگرافی میکنه مثل سواد و تخصصی که در حیطه زنان داره مثل همون سواد و تخصص در حیطه سونوگرافی هم داره و جون خودش و جنین داخل بدنشو میسپره به یک کسی که فقط چند ماهه رادیولوژی یاد گرفته!.فردا هم خطائی رخ بده جهت پیکان به سمت کل پزشکان میره.کسی هم نمیگه که بابا!این… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7