سیاست گذاری سلامت

همایش معرفی طب سنتی ایرانی در کشور چین برگزار می‌شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، در ملاقات مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت با رییس آکادمی طب سنتی کشور چین، طرف چینی موافقت خود را با برگزاری همایش معرفی طب سنتی ایرانی در این کشور اعلام کرد.

 دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت و دکتر امیرهومن کاظمی، مشاور بین‌الملل این دفتر، در سفری به کشور چین، با دکتر جانگ رییس آکادمی طب سنتی این کشور و دکتر لیوبایوان معاون وی، رییس فدراسیون جهانی طب سوزنی و سایر مقامات فرهنگستان طب سنتی کشور چین، دیدار و گفت‌وگو کردند.

در این دیدار، طرفین با وضعیت آموزش، پژوهش، خدمات درمانی، پوشش بیمه، سیاست‌گذاری‌های سلامت در حوزه طب سنتی و مکمل در دو کشور آشنا شده و به بحث و تبادل نظر پرداختند.

رییس فرهنگستان طب چینی از تصویب و ابلاغ قانون جدید طب سنتی این کشور که حاصل ۳۰ سال کار کارشناسی در زمینه طب سنتی چینی است، در آینده‌ای نزدیک خبر داد و اعلام کرد: این قانون جدید، تحولی بزرگ در توسعه بیشتر طب سنتی در خدمات درمانی این کشور خواهد بود.

وی افزود: در حال حاضر حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد سهم خدمات سلامت در کشور چین را طب سوزنی و گیاهان دارویی به عهده دارند که امید است این سهم با تصویب قانون جدید بیشتر شود.

مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت نیز ضمن اشاره به موفقیت‌های ایران در زمینه آکادمیک کردن و توسعه علمی طب سنتی ایرانی در کشور، اظهار کرد: امید است در آینده‌ای نزدیک، کشورهای دیگر دنیا نیز با طب سنتی ایرانی بیشتر آشنا شده و از خدمات آن برای ارتقای سلامت خود بهره گیرند.

بر پایه این گزارش، خدادوست در این سفر همچنین از مرکز پردازش اطلاعات طب سنتی کشور چین که حدود ۶۰۰ بیمارستان بزرگ از مجموع سه‌هزاربیمارستان طب سنتی این کشور را به هم مرتبط کرده و امکان جمع‌آوری داده‌ها و کلیه اطلاعات بیمارستانی آن را میسر کرده است، بازدید کرد.

مشاور بین‌الملل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت هم در این دیدار گفت: نواحی غربی به ویژه شمال غرب چین با طب سنتی ایرانی آشنا هستند؛ ولی به آن طب عربی یا ترکی می‌گویند.

وی افزود: امید است بتوان با فعالیت‌های علمی بیشتر در حوزه بین‌المللی، طب سنتی ایران را با نام طب پارسی یا طب سنتی ایرانی به مردم این ناحیه و تمام دنیا معرفی کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7