نظام سلامت

پدیده «پزشک‌ستیزی» به زیان سلامت جامعه است

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس علیرضا زالی، با تأکید بر اینکه مطالعات میدانی و پژوهش‌های مستند نشان می‌دهد علی‌رغم تمامی هجمه‌های اخیر، جایگاه ارزشمند پزشکان در جامعه هنوز بدون آسیب باقی مانده است، افزود: اگر چه تردید ندارم روابط بین مردم و جامعه پزشکی که برآمده از عمق عواطف انسانی دو گروه است، تسخیرناپذیر باقی خواهد ماند ولی خود جامعه پزشکی هم باید با خود پالایشی و ترویج اخلاق پزشکی، در صیانت از حریم خود پیشقدم باشد و به نامحرمان اجازه ورود به این عرصه را ندهد.

وی با بیان این‌که امروزه پدیده «پزشک‌ستیزی» به بسیاری از حرکات اجتماعی الصاق شده است، گفت: این موضوع بیشتر از جامعه پزشکی برای مردم نگران‌کننده است، زیرا بنای رابطه بیماران و پزشکان بر اعتماد نهاده شده و خدشه به این اعتماد بیش از همه به زیان سلامت جامعه خواهد بود.

رئیس‌کل نظام پزشکی با اشاره به این‌که کمتر روزی است در جامعه پزشکی با یک بحران یا شبه‌بحران روبه‌رو نباشیم و پزشکان یکی از سخت‌ترین دوران زندگی حرفه‌ای خود را تجربه می‌کنند، گفت: بخش مهمی از این چالش‌ها به‌راحتی قابل حل است و کافی است به جامعه پزشکی و نهادهای صنفی و مدنی آن مثل نظام پزشکی و انجمن‌های علمی اعتماد کنیم تا راهکارهای منطقی خود را ارایه دهند.

وی افزود: اگر اعتماد به خرد جمعی و حرکت‌های درون‌صنفی توسط سیاستگذاران به رسمیت شناخته شود، هم به‌نفع مردم و هم جامعه پزشکی است، زیرا بررسی تطبیقی نظام‌های سلامت دنیا نشان می‌دهد در تکامل نظام‌های سلامت، هر جا نظام‌های مترقی سلامت به قله مطلوب‌سازی ساختاری رسیده‌اند، حتماً جایگاه نهادهای صنفی پزشکی نیز ترقی و اعتلا داشته است و در ایران نیز راهی جز تقویت انجمن‌های پزشکی و نظام پزشکی نداریم و تقابل با نهادهای صنفی پزشکی جز ایجاد چالش‌های متعدد ثمری نخواهد داشت.

زالی با بیان این‌که گروه‌های مختلف جامعه پزشکی در حال حاضر دچار مشکلات متعدد است، گفت: راهکار برون‌رفت از این بن‌بست‌ها تنها بازگشت به درون، ایجاد انسجام درونی و وحدت کلام، پرهیز از انشقاق درون‌گروهی و داشتن یک استراتژی روشن غیردفاعی است.

وی در توضیح استراتژی غیردفاعی گفت: امروز اگر جامعه پزشکی می‌خواهد خاکریزهای بیشتری را از دست ندهد، راهش انفعال نیست بلکه حرکت پرنشاط صنفی با مشارکت همه گروه‌های پزشکی است. منازعات درونی چالش‌های ما را بیشتر خواهد کرد و برای غلبه بر مشکلات باید از همه سرمایه‌های پزشکی کشور استفاده کرد که خوشبختانه ترکیب بسیار مناسبی از پزشکان جوان و پیشکسوتان باتجربه در این جامعه وجود دارد.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7