دیده بان سلامت

امید به زندگی در ۳۵ سال اخیر ده سال افزایش یافته است

نتایج یک بررسی نشان می‌دهد در ۳۵ سال گذشته نرخ امید به زندگی در سراسر جهان ۱۰ سال افزایش یافته است. به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، در این بررسی آمده است: به دلیل اقداماتی از جمله تلاش برای درمان بیماری‌های عفونی همچون ایدز و مالاریا، نرخ امید به زندگی طی ۳۵ سال اخیر در جهان ۱۰ سال افزایش پیدا کرده است هر چند رژیم غذایی نامناسب، چاقی و مصرف موادمخدر اکنون از عوامل اصلی مرگ و میر و معلولیت هستند و همچنان بسیاری از زنان به هنگام زایمان جان خود را از دست می‌دهند.

در مطالعه بار بیماری‌ها در جهان که به طور مرتب دلایل بیماری‌ها، معلولیت و مرگ را در تمام کشورها بررسی می‌کند، آمده است: وضعیت سلامت در حال بهبود است اما در تمامی کشورها این روند به یک شکل و سطح در جریان نیست. همچنین باید توجه داشت با افزایش طول عمر افراد بیشتری از بیماری و معلولیت در سنین بالا رنج می‌برند.

امید به زندگی از سال ۱۹۸۰ تا ۲۰۱۵، در سراسر جهان بیش از یک دهه افزایش یافته و در مردان به ۶۹ سال و ۷۴٫۸ سال در زنان رسیده است. علاوه بر این، دلیل ۷۰ درصد مرگ و میرها بیماری‌های غیرعفونی همچون بیماری قلبی، سکته مغزی و دیابت است که اغلب از سبک زندگی نامناسب ناشی می شود.

در این گزارش آمده‌است تعداد زیادی از افراد برای مدت زمان بیش از سه ماه از پوسیدگی دندان رنج می‌برند. همچنین یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون نفر دچار سردردهای تنشی هستند. همچنین فشار خون بالا، استعمال سیگار، قند خون بالا، افزایش شاخص توده بدنی و سوء تغذیه در دوران کودکی از فاکتورهای خطرزای اصلی در مرگ و میرهای زود هنگام در سال ۲۰۱۵ بوده است.

به گفته کارشناسان پیشرفت‌هایی در کاهش خطر ناشی از استعمال مواد دخانی، نبود بهداشت کافی و آب سالم به دست آمده اگرچه همچنان دلیل اصلی پایین بودن سطح سلامت به حساب می‌آیند.

به گزارش ایسنا به نقل از روزنامه گاردین، سرمایه‌گذاری در اهداف توسعه هزاره با کاهش تعداد مرگ و میرهای مادران و کودکان همراه بوده هرچند همچنان در سال ۲۰۱۵ بیش از ۲۷۵ هزار زن در دوران بارداری یا هنگام وضع حمل فوت کرده‌اند که بیشتر آنها از دلایل قابل پیشگیری ناشی می‌شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "امید به زندگی در ۳۵ سال اخیر ده سال افزایش یافته است"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
افزایش امید به زندگی نماد سطح پزشکی و درمان
Guest
افزایش امید به زندگی نماد سطح پزشکی و درمان
یکی از نشانه های قوی بودن سیستم پزشکی و درمان همین بهبود سن امید به زندگی است(اگرچه بهداشت هم قسمت دوم است ولی همون هم به نوعی زیر رده همین پزشکی است) از همین موارد به ظاهر ساده میشود به میزان و قدرت سواد علمی پزشکان در حفظ سلامتی بیماران و مقابله با بیماری های و بهبود روش های بازتوانی و مشاوره های قویتر و رساندن سن مرگ به سن بالاتر پی برد ولی متاسفانه برخی جاها که به نظرم(شاید من نمیفهمم!) قصد خوبی ندارند در این موارد سکوت میکنند یا از کنار اون رد میشوند مثلا برخی جاها به… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7