یادداشت

جایزه نوبل و جامعه پزشکی کشور

نظرات نویسندگان مهمان لزوما بازتاب دهنده نگاه صدای پزشکان نیست

مطلب تابناک با عنوان “با ۱۰۷ جایزه نوبل که نگرفتیم ،جامعه پزشکی را از خواب بیدار کنید” را خواندم ،
هر چند اخیرا هجمه ها به جامعه پزشکی به حدی زیاد شده است که دیگر نه کسی حوصله جواب دادن به آن ها را دارد و نه حتی کسی حوصله خواندن جوابیه ها را ! لیکن در حد بضاعت تذکر نکاتی خالی از لطف نیست .

ابتدا بهتر است کمی در مورد جایزه نوبل بدانیم :

جایزه نوبل بر اساس وصیتنامه آلفرد نوبل که ایشان را به اختراع دینامیت میشناسیم در سال ۱۸۹۵ تنظیم شده است و به افرادی که در زمینه های مشخصی پیشتاز بوده‌اند، اهدا می‌شود.

در حال حاضر، حوزه های اصلی جایزه نوبل به شرح زیر است:

جایزه نوبل ادبیات
جایزه نوبل شیمی
جایزه نوبل فیزیک
جایزه نوبل اقتصاد
جایزه صلح نوبل
جایزه نوبل پزشکی

از سال ۱۹۰۱ تا ۲۰۱۵ مجموعاً ۵۷۳ جایزه نوبل به ۹۱۰ نفر به شرح زیر اهدا شده است:

۱۰۹ جایزه نوبل فیزیک مجموعاً به ۲۰۱ نفر
۱۰۷ جایزه نوبل شیمی مجموعاً به ۱۷۲ نفر
۱۰۶ جایزه نوبل پزشکی مجموعاً به ۲۱۰ نفر
۱۰۸ جایزه نوبل ادبیات مجموعاً‌ به ۱۱۲ نفر
۹۶ جایزه صلح نوبل به ۱۳۹ شخص حقیقی و حقوقی
۴۷ جایزه نوبل اقتصاد مجموعاً‌ به ۷۶ نفر

حال بهتر است بدانیم که جایزه نوبل پزشکی به پژوهش در بخش پزشکی و علوم پایه داده می شود و نام کامل آن جایزه فیزیولوژی و پزشکی است و نه به بخش درمان آنچنانکه این جایزه به پژوهشگران برتر رشته های علوم پایه داده میشود مانند پژوهشگران ژنتیک ، فیزیک پزشکی و…. و الزاما مختص پزشکان نیست
علت عدم تصاحب این جایزه توسط پژوهشگران پزشک ایرانی نیز با مقایسه بودجه های پژوهشی ایران و کشورهای صاحب این جایزه مشخص می شود و اگر از بودجه های پژوهشی و روند تخصیص ان به پژوهشگران ایرانی خبر نداشته باشیم با فکر به روند تحصیل یک دانشجوی پزشکی در دوره عمومی و دستیاری و نیز طرح دوره عمومی و تخصصی در مناطق محروم به خصوص بعد از طرح تحول نظام سلامت و افتادن بار درمان بر دوش مراکز آموزشی و پژوهشی به کل از گرفتن جایزه نوبل در این زمینه منصرف می شویم .

همه اینها در صورتی است که ما گرفتن این جایزه را به عنوان نمودی از پیشرفت قبول داشته باشیم .
حال اگر منتشر کنندگان این مطلب علیه پزشکان خدای ناکرده قصد تخریب پزشکان و یا بدتر از آن قصد سیاه نمایی در کشور را نداشته اند و از روی دلسوزی این مطلب را نوشته اند و واقعا این جایزه را به عنوان تظاهری از پیشرفت قبول دارند بهتر است به ایشان یادآوری کنم که اولا از ایران فقط یک نفر و آن هم در بخش صلح موفق به اخذ جایزه شده است که به خاطر اینکه این متن مشکلی از جهت انتشار نداشته باشد اینجانب از آوردن نام ایشان خود داری می کنم و ثانیه توجه شما را به این نکته جلب می کنم که از میان ۹۱۰ نفری که جایزه نوبل برده اند فقط ۱۰ نفر از کشور های مسلمان بوده اند و ۶ نفر از آن ۱۰ نفر جایزه صلح برده اند ، برای اینکه باز هم شما را آگاه تر کنم اسامی ان ۶ نفر را خدمتتان عرض می کنم :

انور سادات(۱۹۷۸) – یاسر عرفات(۱۹۹۴) -خانم ش.ع(۲۰۰۳) -محمد البرادعی(۱۹۴۲) – محمد یونس(۲۰۰۶) – توکل کرمان(۲۰۱۱) – ملاله یوسف زری(۲۰۱۴)

من آنچه شرط بلاغ است با تو می‌گویم/تو خواه از سخنم پندگیر و خواه ملال

درباره نویسنده

احمد قمی فر

دکتر احمد قمی فر
دستیار ارشد بیماری های مغز و اعصاب

پاسخ بدهید

12 نظر برای مطلب "جایزه نوبل و جامعه پزشکی کشور"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
wpDiscuz
Powered by Themes24x7