دانش آموختگان

درآمد متخصصان ایرانی کمتر از آمریکایی‌ها / مردم را نسبت به پزشکان بی‌اعتماد نکنید

حریرچی

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت گفت: مقایسه درآمد متخصصین ایرانی و آمریکایی چندان مقایسه مناسبی نیست و درآمد متوسط متخصصین ایرانی به مراتب کمتر از متخصصین آمریکایی است. بنابراین نباید با برخی اظهارنظرها مردم را نسبت به پزشکان بی‌اعتماد کرد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از تسنیم دکتر ایرج حریرچی در پاسخ به مطرح شدن مباحثی در رسانه‌ها مبنی بر اینکه متخصصین ایرانی بیش از هفت برابر متخصصین آمریکایی درآمد دارند، انعکاس وسیع رسانه ای این جمله بدون توجه به مقدمات و موخرات مربوطه را مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: با توجه به مذاکره ای که با همکار عزیزی که اخیراً این مسئله را مطرح کردند، داشتم، وی نیز به این مقدمات و موخرات صریحاً اشاره داشتند و منظور وی بعضی موارد و آن هم بر اساس مقایسه با درآمد سرانه ملی کشورها و نه رقم خام بوده است.

حریرچی گفت: سوء برداشتی نیز که در مورد اظهارات وی در مورد دریافتی مدیران دولتی شده است نیز طبق اظهارات وی صحیح نبوده است.

قائم مقام وزیر بهداشت با طرح این پرسش که نقل خام همین جمله و بدون استناد چه احساسی در مردم عادی، خصوصا محرومین و مستضعفین و حتی تحصیل کرده‌ها و متخصصین رشته‌های غیر پزشکی ایجاد می‌کند؟ گفت: این گونه نقل قولها به غیر از تقابل و ایجاد احساس فاصله طبقاتی و از بین بردن اعتماد مردم به پزشکان کشور که اکثریت آنان متصف به خدومی و یاری رساندن به مردم هستند، نتیجه دیگری ندارد.

حریرچی یادآور شد: در چند دهه گذشته در قریب به اتفاق نظر سنجی‌های انجام شده در کشور، پزشکان جزو دو یا سه گروه اول مرجع جامعه بوده اند و با مرور ذهنی اسامی سایر گروه‌های مورد مطالعه در چنین نظر سنجی‌هایی به خوبی میزان اعتماد مردم به جامعه پزشکی روشن می‌شود.

قائم مقام وزیر بهداشت در تشریح و توضیح مطالبی که در مورد هفت برابر بودن درآمد پزشکان ایرانی نسبت به پزشکان آمریکایی بیان می‌شود، گفت: با یک جستجوی اینترنتی میزان درآمد متخصصین آمریکایی مشخص می‌شود.

حریرچی افزود: دو سایت Medscape و Payscale و منابع دیگر، میانگین درآمد سالیانه پزشکان شاغل در آمریکا به تفکیک تخصص، سابقه، جنسیت و دیگر موارد و همچنین میانگین درآمد ساعتی آنها را منتشر می‌کنند.

وی افزود: بر اساس همین منابع، متوسط درآمد یک پزشک متخصص آمریکایی ۲۹۷ هزار دلار در سال است که با احتساب قیمت فعلی دلار معادل بیش از یک میلیارد و پنجاه میلیون تومان سالانه می‌شود که هفت برابر آن معادل بیش از هفت میلیارد و چهار صد و پنجاه میلیون تومان سالانه و ششصد و بیست میلیون تومان ماهانه است.

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: بنده از طرف وزارت بهداشت اعلام می‌کنم که حتی یک مورد دریافتی این چنینی هم در بخش دولتی وجود ندارد و بعید است که با توجه به حاکمیت تعرفه‌های قانونی و جلوگیری از دریافت‌های غیر قانونی در بخش خصوصی هم چنین در آمد مستمری در قبال ارائه خدمات پزشکی وحود داشته باشد.

وی افزود: بنابراین توصیه و درخواست من از رسانه‌ها این است که از این منظر و از این تعبیر به بازپخش این مطلب نپردازند. بعید هم می‌دانم سایر دوستانی هم که مطلع و کارشناس هستند چنین منظور و تصوری از متوسط درآمد پزشکان متخصص در بخش دولتی داشته باشند.

حریرچی عنوان کرد: همانطور قبلا هم وزارت بهداشت اعلام کرده است متوسط کل درآمد بیش از ۲۳ هزار متخصص و فوق تخصص شاغل در بخش دولتی هفده میلیون و سیصد هزار تومان ماهانه است و حتی دریافتی‌های بالا در مناطق محروم و مورد نیاز که در حد دهم درصد کل متخصصین و فوق تخصصین شاغل در بخش دولتی هستند به هیچ وجه قابل مقایسه با این ارقام و اعداد نظیر ۷ برابری درآمد متخصصان آمریکایی نیستند.

قائم مقام وزیر بهداشت در پاسخ به این سئوال که از منظر درآمد ناخالص ملی و مقایسه ایران و امریکا نظر شما چیست؟ گفت: برای مقایسه درآمد ناخالص ملی و سرانه این درآمد در بین کشورها معمولا از دلار بین المللی یا اصطلاحاً دلار PPP که محاسبه آن بر اساس برابری قدرت خرید در اقتصاد داخلی آمریکا است و نه دلار رایج آمریکا، استفاده می‌شود.

حریرچی گفت: طبق آخرین گزارش‌های رسمی بانک جهانی، صندوق بین المللی پول و سایر منابع معتبر بین المللی سرانه درآمد ناخالص سالان هر امریکایی حدود ۵۶ هزار دلار بین المللی و همین سرانه برای هر ایرانی ۱۷۳۰۰ دلار بین المللی است. رقم مترادف این ارقام بر اساس دلار رایج آمریکا برای هر آمریکایی همان ۵۶ هزار دلار و برای هر ایرانی ۴۹۰۰ دلار است که موضوع صحبت ما و مبنای مقایسه نیست.

وی افزود: فرق عمده مقایسه اقتصاد درمان ایران و آمریکا، درصد اختصاص یافته از در آمد ناخالص ملی به سلامت است. در آخرین سال بررسی این درصد، متوسط جهانی حدود۱۰% ، درصد، برای امریکا ۱۷٫۳% و برای ایران فقط ۷٫۵% بوده است، به عبارت دیگر سرانه بهداشتی درمانی هر آمریکایی حدود ۹۶۰۰ دلار بین المللی و برای هر ایرانی حدود ۱۳۰۰ دلار بین المللی است.

حریرچی افزود: فرق دیگر این است که در آمریکا به ازای هر هزار نفر ۴٫۹ پزشک و در ایران به ازای هر هزار نفر ۱٫۵ پزشک وجود دارد.

به گفته حریرچی در مجموع در حالیکه نسبت تعداد پزشک به جمعیت در آمریکا به ایران ۳٫۲۵ برابر است، در مورد سرانه بهداشتی درمانی این اختلاف حدود ۷٫۴ برابر و اختلاف سرانه در آمدی کل بر اساس دلار بین المللی حدود ۳٫۲۵ برابر است.

قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت در پایان با بیان اینکه مقایسه درآمد متخصصین ایرانی و آمریکایی چندان مقایسه مناسبی نیست، اظهار داشت: با توجه به مجموع مطالب پیشگفت، اگر متوسط درآمد ۲۹۷ هزار دلار هر متخصص آمریکایی را در ذهن داشته باشیم، رقم متوسط ۱۷ میلیون و سیصد هزار تومانی متوسط درآمد متخصصین دولتی و حتی موارد اندک با ارقام چند برابری آن چه به دلار رایج و چه به دلار بین المللی به مراتب کمتر از درآمد متخصصین آمریکایی خواهد بود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

16 نظر برای مطلب "درآمد متخصصان ایرانی کمتر از آمریکایی‌ها / مردم را نسبت به پزشکان بی‌اعتماد نکنید"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
حاجی
Guest

دم مسئولین پزشکی و وزیر بهداشت گرم کلا موجبات خنده ملت رو فراهم میکنن
البته هنوز به پای اون جوک سالشون که گفتن حقوق متخصص ۲ و خورده ایی هست نمیرسه
کلا با هر فرمولی حتی فرمول نسبیت عام انیشتین هم که شده میخان مظلومیت و نداری پزشکا رو ثابت کنن. درست مثل اینکه راکلفر رو بگن طرف زیر خط فقره 🙂 مرغ سوخاری تو فر خنده اش میگیره من موندم چجوری خودشونو موقع گفتن این حرفا کنترل میکنن. والا سخته
اقا شماره حساب اعلام کنین واسه این قشر مستضعف از پول یارانمون کارت به کارت کنیم

هجمه به پزشکان-پرتقال فروش کجاست؟
Guest
هجمه به پزشکان-پرتقال فروش کجاست؟
خوب همین مصاحبه این جا بهتر است در تمام اون سایت هایی که این خبر هفت برابر درامد! رو آورده اند ذیل همون خبر چاپ شود وگرنه این دفاع از نظر شخصی من هر چند دفاع خوبی است ولی بیفایده است وقتی در اون سایت ها ذیل همون خبر این توضیحات چاپ شود اثر خواهد داشت وگرنه کماکان این خبر در ذهن مریض ها میماند و فرداها اگر هجمه ای در جایی به پزشکی شد نباید تعجب کرد یا دنبال علت بود یکی از علل هجمه به پزشکان از دید من این جور خبر هایی است که یا ناقص اند… بیشتر
تقویت گرایش به علم!و تخصص
Guest
تقویت گرایش به علم!و تخصص

آیا نظری درمورد حقوق ملیاردی دستیاران وجود نداره!
۵۰۰ ۴۰۰ ساعت کار ماهانه با شیفت های شبانه نامحدود ماهی ۸۰۰ تومان
به نظرم مشکل اصلی همون تعهد نامه است
نه حقوق زیاد میشه نه اجازه طبابت در حیطه عمومی به دستیار داده میشه

wpDiscuz
Powered by Themes24x7