نظام سلامت

رئیس سازمان نظام پزشکی: فیزیوتراپی بر روش‌های علمی محکم مبتنی نیست

به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس نیوز  علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی، در افتتاحیه بیست و ششمین کنگره فیزیوتراپی گفت: در سالهای اخیر سالمند شدن و صنعتی‌تر شدن جامعه سبب شده است که به توسعه فیزیوتراپی نیاز داشته باشیم، همچنین تغییر الگوی زندگی فقر حرکتی، تغییر سیمای بیماری به سمت بیماری‌های غیرواگیر، افزایش بیماریهای قلبی- عروقی، رشد فزاینده تروما و حوادث به همراه تغییرهای شگرف جامعه ایرانی، در کنار سالمندتر شدن جامعه در این مسئله تاثیر گذاشته است.

وی افزود: مهارتهای جدید کسب شده در زمینه قلب و عروق توانمندی‌ سالمندان، خدمات کودکان و معلولیت‌های پیچیده جدید نشان می‌دهد که نیاز ما به فیزیوتراپی تغییر پیدا کند همچنین ما نیازمند بازتعریف هویتی این رشته هستیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی در خصوص چالشهای فیزیوتراپیست‌ها عنوان کرد: تداخلات بین رشته‌ای صدمه زیادی به رشته فیزیوتراپی زده است علاوه بر آن در تقسیم‌بندی این رشته نیز مشکلاتی بود که ماهیت نرم‌افزاری دارد در این تقسیم‌بندی رشته فیزیوتراپی در ردیف رشته‌های علوم پایه قرار گرفته است.

زالی ادامه داد: بسیاری از افراد که شایستگی علمی لازم را نداشتند در کسوت فیزیوتراپ‌نما ظاهر شدند و افراد غیرمتخصص در زمینه فیزیوتراپی ورزشی و سالمندان صحبت می‌کنند این مسئله به استقلال این رشته لطمه وارد می‌کند و انجمن فیزیوتراپی با آموزش همگانی این رشته را باز تبیین کند.

وی تصریح کرد: باشگاه‌های ورزشی، آرایشگاه‌ها و کلوپ‌های ورزشی نیز در زمینه فیزیوتراپی خدمت ارایه می‌کنند و هر فرد دیگر در این زمینه نباید کار کند، همچنین فیزیوتراپی بر روش‌های علمی محکم مبتنی نیست این مسئله آسیب‌ فراوانی به ارزش‌گذاری نسبی این رشته وارد کرد.

رئیس سازمان نظام پزشکی در خصوص خدمات بیمه‌ای فیزیوتراپی عنوان کرد: برخی خدمات فیزیوتراپی تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد در صورتی که تمام خدمات این رشته باید در قالبی مشخص شود، همچنین ریسک یا عوارض شغلی که از مولفه‌های ارزش‌گذاری خدمات نسبی است نیز در تعرفه‌گذاری برای فیزیوتراپی مدنظر قرار بگیرد.
زالی بیان کرد: تمرین درمانی و ارزیابی باید به طور مستقل در تعرفه‌گذاری مد نظر قرار گیرد و تجمیع برخی خدمات فیزیوتراپی لطمه‌هایی را به نظام تعرفه‌گذاری وارد کرده است.

 

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "رئیس سازمان نظام پزشکی: فیزیوتراپی بر روش‌های علمی محکم مبتنی نیست"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
فرناز
Guest

کجای سخن دکتر زالی اینو گفته!!اگه نظر شخصیتونه لطفا علمی مدرک بیارید!!!لطفا باغرض صحبت نکنید!!!الان ۸۰ درصد مشکلات درد کمر با فیروتراپی به طور نمونه حل میشه!!از خواب بلند شید و الان قرن ۲۱ ام هست و مردم میل به درمان کم تهاجمی دارن!!

wpDiscuz
Powered by Themes24x7