اقتصاد سلامت

فقط ۱۹ درصد بدهی بیمه ها مربوط به کادر درمانی است/ تامین اجتماعی با اتهام زدن به پزشکان آدرس غلط میدهد

وزیر بهداشت با بیان اینکه بیمه تامین اجتماعی ۱۵۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت بدهکار است، گفت: با این همه باز هم تامین اجتماعی بیانیه می‌دهد، حرف‌های نادرست می‌زند و برخی رسانه‌ها نیز این موضوع را تائید می‌کنند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایسنا، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم افتتاح مرکز جامع سلامت صدف در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: تامین اجتماعی در بیانیه های خود آدرس های اشتباهی می دهد و طوری بیان می کند که قرار است بدهی آنها به جیب پزشکان برود، این در صورتی است که فقط ۱۹ درصد بدهی ها به حق الزحمه تعلق می گیرد و باقی آن به خدمات بهداشتی و درمانی مربوط می شود.
وی افزود: در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی مشهد ۷۵۰ میلیارد تومان از بیمه ها طلب دارد و در مقابل ۵۴۰ میلیارد تومان بدهی دارد؛ این بدهی به تهیه کنندگان دارو، موادغذایی، تجهیزات پزشکی، پرستاران، پیراپزشکان و پزشکان مربوط است.

هاشمی با بیان اینکه طلب دانشگاه علوم پزشکی از بیمه ها مربوط به یک سال است، عنوان کرد: بیمه سلامت و بیمه تامین اجتماعی با اینکه حق خود را گرفته اند، اما حق علوم پزشکی را نداده اند.

وی یادآور شد: از طرف قانون وضع شده است که باید ۶۰ درصد پرداختی بیمه ها ظرف مدت دو هفته بعد از ارایه اسناد انجام شود و ۴۰ درصد دیگر ظرف مدت سه ماه پرداخت شود.
وزیر بهداشت ادامه داد: اگر بیمه ها در این خصوص تاخیر کنند باید جریمه شوند، اما در حال حاضر گفته اند که باید وثیقه ای را در خدمت آنان قرار دهیم تا طلب ما را بپردازند؛ یک بار این کار را کردیم و چون تامین اجتماعی بد عهدی کرد دیگر این کار را نمی کنیم.
هاشمی گفت: برخلاف تبلیغاتی که می شود پرداختی این بدهی ها تنها به پزشکان مربوط نیست. هر چند آنان نیز مشکلات معیشتی خود را دارند و با این که خدمت خود را ارایه کرده اند هنوز پول خود را دریافت نکرده اند.
وی با بیان اینکه امیدواریم در این خصوص اقدامات مناسبی انجام گیرد، خاطرنشان کرد: باید هماهنگی میان وزارت اقتصاد و سازمان بیمه‌ها انجام شود، زیرا در حال حاضر بازارها و هم بانک‌ها آمادگی کامل برای پرداخت بدهی‌ها را به صورت انتشار اوراق را دارند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7