متخصصین

تعرفه‌های مصوب، مراکز جامع رادیولوژی را به تعطیلی می‌کشاند

به گزارش خبرگزاری صدای پزشکان به نقل از فارس، جلال جلال شکوهی به مناسبت برپایی ” سی و یکمین کنگره رادیولوژی ایران ” که ۱۵ تا ۱۸ اردیبهشت در برج میلاد برگزار می‌شود، با اعلام این خبر افزود: با وجود کافی بودن تعداد رادیولوژیست ها در مراکز خصوصی، به دلیل نبود جذابیت فعالیت در بخش های غیر خصوصی، مراکز دولتی با کمبود رادیولوژیست روبرو هستند.

وی گفت: هم اینک به دلیل هزینه های بالا و تعرفه‌های کم و غیرواقعی، بسیاری از مراکز رادیولوژی که در آن تنها رادیولوژی و سونوگرافی انجام می شود، تعطیل شده اند که پیشبینی می شود با ادامه این روند، طی سال های آینده شاهد تعطیلی مراکز جامع رادیولوژی ( مراکزی که در آن سی تی اسکن، MRI، آنژوگرافی، تراکم استخوان و … انجام می شود) در کشور باشیم.

وی از دخالت سایر رشته ها در رشته رادیولوژی به عنوان دیگر معضل این رشته نام برد و تصریح کرد: در حالی که قانون به متخصصان دیگر رشته ها اجازه داده است که از دستگاه های رادیولوژی مانند سونوگرافی به عنوان یک ابزار تشخیصی و نه کسب در آمد بهره ببرند، متاسفانه شاهدیم، دستگاه های مذکور به منابعی برای کسب سود از سوی دیگر متخصصان به ویژه متخصصان رشته زنان زایمان تبدیل شده است.

جلال شکوهی با اشاره به اینکه برخی از این متخصصان در حوزه های خارج از تخصص خود نیز در زمینه رادیولوژی به فعالیت مشغولند، تصریح کرد: در حالی رادیولوژیست در زمینه تشخیص بیماری ها به کل بدن اشراف دارد که متخصصان دیگر رشته ها هر یک تنها در حوزه های تخصصی خود قادر به تشخیص هستند؛ اما شاهدیم که در مواردی متخصص زنان و زایمان نسبت به سونوگرافی کبد نیز اقدام کرده است.

وی ادامه داد: با پیشرفت های تکنولوژی، رشته رادیولوژی دچار تحولات عظیمی شده، ابزارهای تشخیصی این رشته هر روز دقیق تر و البته گرانتر وارد بازار می شود تا جایی که قیمت برخی دستگاه‌های سونوگرافی ۵۰۰ تا ۷۰۰ میلیون تومان است، اما متاسفانه شاهدیم، متخصصان دیگر رشته‌ها با خرید دستگاهی ۷۰-۸۰ میلیونی می خواهند، همان کار رادیولوژیست را انجام دهند که طبیعی است، دقت این دستگاه ها با دستگاه های حرفه ای رادیولوژی قابل قیاس نیست.

به گفته رئیس انجمن رادیولوژی ایران، متاسفانه در موقع تعرفه گذاری برای این صنف به این نکته توجه نمی‌شود که هزینه های بالای دستگاه های رادیولوژی به همراه مواد مصرفی سبب گرانی بهای خدمات این رشته شده است و گرنه دستمزد رادیولوژیست ها کمتر از متخصصان دیگر رشته هاست.

وی اظهار داشت: قیمت یک دستگاه MRI که ده سال پیش ۸۵۰ میلیون تومان بود در حال حاضر ۴.۵ میلیارد تومان است که با وضعیت فعلی بانک ها برای اعطای وام هیچ کس حاضر به تاسیس مراکز جدید جامع رادیولوژی در کشور نیست تا جایی که طی سال های اخیر با وجود دریافت مجوزهای تاسیس، تنها شاهد افتتاح تعداد محدودی مرکز جدید جامع رادیولوژی در کشور هستیم.

جلال شکوهی ادامه داد: هنوز تعرفه‌های جدید سال ۹۴ به ما اعلام نشده که همین امر سبب نارضایتی اعضای انجمن رادیولوژی شده و متاسفانه اعضا این اهمال را به پی گیری نکردن وضعیت تعرفه ها از سوی انجمن نسبت می دهند.

وی گفت: در سی و یکمین کنگره رادیولوژی ایران که از روز سه شنبه هفته آینده در برج میلاد تهران برگزار می شود در کنار ارایه جدیدترین دستاوردهای رشته رادیولوژی، مباحث صنفی مربوط به این رشته هم به مسئولان مربوط گزارش خواهد در این کنگره میهمانانی از کشورهای امریکا، اروپا و آسیا حضور دارند و در آن مباحث مربوط به تصویربرداری قلبی-عروقی، تصویربرداری قفسه سینه و ریه، تصویربرداری در موارد اورژانس و همچنین سونوگرافی های عمومی و اختصاصی ارایه می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7