دانش آموختگان

حریرچی: نام مسئولی از وزارت بهداشت در پرونده مقالات تقلبی نبوده است

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خوشبختانه اسمی از مقامات ارشد وزارت بهداشت و دیگر مسئولان این وزارتخانه در پرونده مقالات تقلبی دیده نمی شود.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری صداو سیما، ایرج حریرچی در حاشیه مراسم توانمندسازی مدیران بیمارستان‌های دولتی در پاسخ به سوال خبرنگار صدا و سیما افزود: تخلف در ارائه مقالات علمی صفر نیست و تعداد کمی در کشور ما همچون دیگر کشورهای جهان وجود دارد.
وی گفت: بنا به دلایلی تخلفی که صورت گرفته بود از نظر کشور ما بیشتر مورد توجه قرار گرفت، منتشر کننده شرکت nature و دو گروه وابسته آن، عامل موضوع بودند.
حریرچی با بیان اینکه این موضوع منحصر به ۵۸ مقاله بود افزود: آنچه ما باید تحت عنوان صیانت از دانشمندان داخلی انجام دهیم صورت گرفت و این به معنی آن نیست که با متخلفان داخلی مماشات می‌شود.
وی گفت: نویسندگان این مقالات که پزشکان تلقی می شدند، بیشترشان پزشک نبودند و اسامی آن‌ها منتشر شد و تک تک آن‌ها در کمیته های اخلاق پزشکی مطرح و به کمیته های تخلفات ارجاع داده شده است.
حریرچی افزود: این مقالات از سابقه علمی و احیانا پزشکی افراد حذف می شود و اگر برای این مقالات ارتقا ترفیع یا پاداش مالی گرفته اند عودت داده خواهد شد.
قائم مقام وزیر بهداشت گفت: صیانت از دانشمندان ایرانی که رتبه علمی ایران را افزایش دادند مستلزم برخورد با متخلفان عالِم نماست.
وی با بیان اینکه یک سری بی انصافی در این موضوعات وجود داشت، تاکید کرد: هیچ کدام از این متخلفان، مسئولان ارشد وزارت بهداشت و حتی دیگر مسئولان این وزارتخانه نبودند و حتی در گذشته نیز در وزارت بهداشت پست مدیریت نداشته‌اند.
حریرچی گفت: برخی از این تخلفات بسیار واضح بوده است و به جای داور یک اسم دیگری برای مثال اسم خودشان را معرفی کرده‌اند و برخی تخلفات مایه شرمندگی است؛ البته برخی تخلفات به علت ناآگاهی بوده است.
سخنگوی وزارت بهداشت گفت: عمده این تخلفات را افرادی مرتکب شده‌اند که مدعی کار حرفه ای در این حوزه برای دیگران بوده اند و هزینه تولید مقاله می گرفتند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7