دیده بان سلامت

با اجرای طرح “ایراپن” افراد مستعد، قبل از بیمار شدن شناسایی می‌شوند

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: مهم‌ترین برنامه‌ای که وزارت بهداشت در جهت مقابله و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مدنظر داد، طرح “ایراپن” است که با اجرای این طرح افراد مستعد، قبل از بیمار شدن شناسایی می‌شوند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر احمد کوشا مدیرکل دفتر مدیریت بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت در برنامه تلویزیونی “نبض” شبکه خبر گفت: در کنترل و مقابله با بیماری‌های غیرواگیر نخست باید تغییر دیدگاه‌ها در بین مردم و مسئولان رقم بخورد؛ چرا که هرکس به سهم خود در این مهم دخیل است؛ بویژه خود مردم می‌توانند با رفتار سلامت در پیشگیری و مقابله با بیماری‌های غیرواگیر نقش عمده‌ای ایفا کنند.

وی افزود: به‌طور تقریبی ۴۶ درصد مرگ و میرها در کشور ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است. همچنین سرطان‌ها ۱۳ درصد، حوادث ۱۴ درصد و دیابت دو درصد از مرگ‌ومیرها را در جامعه ما تشکیل می‌دهند.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه بیماری‌های روحی و روانی و بیماری‌های ریوی مانند آسم و copd نیز از جمله عوامل شایع مرگ‌ومیر ناشی از بیماری‌های غیرواگیر در کشور است، گفت: این بیماری‌ها علاوه بر ناتوانی به علت از کارافتادگی بیمار عامل فقر خانواده‌ها نیز می‌شود.

وی افزود: تعداد بیماران مبتلا به بیماری‌های غیرواگیر در کشور ما همچون دیگر نقاط جهان در حال افزایش است ،چنانچه حوادث هم در زمره بیماری‌های غیرواگیر محسوب شود، نزدیک به ۹۰ درصد مرگ و میرها در کشور بر اثر بیماری‌های غیرواگیر است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به تدوین سند ملی سلامت و ایجاد مولفه‌های مبارزه با بیماری‌های غیرواگیر در آن گفت: سندملی سلامت که به امضای وزرا، معاونان و مسئولان بسیاری رسیده است، توفیقات متعددی در نتایج خود داشته که از جمله آثار این توفیقات می‌توان به الگو قرار گرفتن این سند برای کشورهای دیگر از جمله کشور لبنان اشاره کرد.

دکتر کوشا ضمن تأکید بر اقدامات فرابخشی و هماهنگ بین دستگاه‌ها در جهت کنترل بیماری‌های غیرواگیر افزود: برای کنترل این بیماری‌ها هم باید تغییراتی در سطح جامعه و هم در سطح نظام بهداشتی و درمانی صورت گیرد؛ چرا که وزارت بهداشت تنها متولی این موضوع نیست و به تنهایی نمی‌تواند کاهش بیماری‌های غیرواگیر را رقم زند، بلکه در وهله نخست باید فرهنگ‌سازی مناسبی ایجاد کرد تا با آموزش‌های صحیح و آشنایی مردم با مشکلات مصرف دخانیات و همچنین تغذیه سالم گامی در راستای کاهش این مشکلات بردارند و مسئولان هم با هماهنگی و همکاری در این مسیر برنامه‌ریزی و اقدام کنند.

وی با بیان اینکه یکی از راهکارهای کنترل و مقابله با بیماری‌های غیرواگیر، در اختیار گذاشتن امکانات و ابزار مناسب برای مردم با هدف ترغیب به تحرک و ورزش است، گفت: ایجاد امکانات ورزشی برای مردم و در اختیار گذاشتن امکانات مورد نیاز برای تحرک بیشتر و ترغیب مردم به ورزش از جمله این راهکارهاست که خوشبختانه آنطورکه شنیده‌ام بطور مثال شورای شهر همدان در اقدامی خوب مصوب کرده خیابان‌های اصلی شهر پیاده‌راه شوند که این خود یکی از راهکارهای مناسب در جهت تقویت تحرک و پیاده‌روی مردم در جهت افزایش سلامت جسم و روح آنهاست.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: مهم‌ترین برنامه‌ای که وزارت بهداشت در جهت مقابله و کنترل بیماری‌های غیرواگیر مدنظر دارد، طرح “ایراپن” است که با اجرای این طرح افراد مستعد، قبل از بیمار شدن شناسایی می‌شوند تا با ارائه توصیه‌های لازم از ابتلای فرد به بیماری جلوگیری شود.

وی با اشاره به اجرای آزمایشی طرح در چهار شهرستان گفت: این اقدام به‌صورت آزمایشی در چهار شهرستان نقده، مراغه، بافت و شهررضا انجام می‌شود که درصورت توفیق، در کل کشور اجرایی خواهد شد.

وی افزود: طی اجرای طرح ایراپن افراد بالای ۳۰ سال به مراکز جامع سلامت دعوت شده و قبل از ابتلا و علامت‌دار شدن بیماری، آموزش داده می‌شوند و اطلاعات لازم به آنها داده می‌شود تا کنترل و مقابله با بیماری در آنها به سهولت انجام شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7