نظام سلامت

گلایه‌های وزیر بهداشت از پدرخوانده‌هایی که لباس پزشکی به تن دارند/ عدالت در سلامت وجود ندارد

وزیر بهداشت گفت: عدالت در سلامت وجود ندارد، مشکلات در حوزه بهداشت و درمان خیلی زیاد است و در این میان بعضی پدرخوانده‌ها در لباس پزشکی هستند که کج‌سلیقه‌اند و معتقدند هزینه کردن در حوزه سلامت، هزینه کردن در چاه ویل است.

 به گزارش صدای پزشکان به نقل از فارس خبرنگار بهداشت و درمان فارس،‌سیدحسن هاشمی ظهر امروز در مراسم تجلیل از اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیهالله، گفت:‌باید خدا را شکر کرد که در یک مقطع تاریخی متولد شده‌ایم و شما اساتید اتفاقاتی که در کشور رخ داد را شاهد بوده‌اید. نسلی دست‌پرورده امام بوده و در یکی از موثرترین نهادهای انقلاب امروز مشغول به ارائه خدمت هستید که جز شریف‌ترین خدماتی است که در زندگی نصیب افراد می‌شود و آن شغل معلمی و انبیا است.

وی ادامه داد: امیدوارم دست‌پرورده‌های شما در مسیر انقلاب به مردم خدمت کنند چرا که جهت‌گیری اصلی انقلاب فقرا و نیازمندان بوده‌اند و باید در حوزه بهداشت و درمان امتداد یابد.

وزیر بهداشت گفت: باید بپذیریم مردم مشکلات زیادی در این حوزه دارند بخشی از آن دست‌پرورده مسئولان است و بخشی به دلیل بداخلاقی‌هایست که در جامعه پزشکی واقعیت دارد و پزشکان متعهد و مردم از آن رنج می‌برند باید تلاش شود برنامه‌های مجلس و دولت در مسیری باشد که از این طبقه مردم که کم نیستند فقیر، بیکار و در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند مشکلات رفع شود.

هاشمی افزود: حدود ۱۰ میلیون نفر در حاشیه شهرها زندگی می‌کنند و از نظر  خدمات وضعمان خوب است اما عدالتی برقرار نبوده در کنار تهران ۴۰ شهر ایجاد شده اما تخت بیمارستانی و مراکز درمانی کافی نیست. در پرند با ۷۰۰ هزار نفر جمعیت یک تخت هم نیست در شهرقدس با ۴۵۰ هزار نفر هیچ خبری نیست در ملارد با ۳۰۰ هزار نفر وضعیت همین است و از قرچک مجبورند بیماران به بیمارستان امام تهران بیایند. در پیشوای ورامین با حدود ۱۰۰ هزار افغانی یک تخت بیمارستان نیست.

وی ادامه داد:‌ در شهرهای مرزی کشور نیز بی‌عدالتی بیشتر نمود پیدا می‌کند خیلی از شهرها بیمارستان ندارند متخصص حضور ندارد تجهیزات و امکانات نیست بنابراین باید دولت را تشویق کرد تا در این مسیر قرار گیرد و نباید فکر کنیم اعتباری به این حوزه داده شده توقعی در مردم ایجاد شده و دیگر مشکلات بهداشت و درمان حل شده است.

وزیر بهداشت با اشاره به تحقیق انجام شده از سوی نهادهای اجتماعی در رابطه به وضعیت مردم که تقدیم رهبر انقلاب شد، گفت: در این بررسی انجام شده مهمترین عامل امیدواری مردم حوزه بهداشت و درمان شده است و پس از آن امنیت قرار گرفته است. در این بررسی معلمان، اساتید و پزشکان جزء رتبه‌های برتری هستند که مردم به آنها اطمینان دارند اما در مقابل تا توانسته‌ایم وکیل و وزیر را تخریب کرده‌ایم و مردم فکر می‌کنند این افراد اهل سوء استفاده و پارتی‌بازی هستند و از مدیر چنین تصوری ساخته شده است.

وی افزود:‌تصویری که از پزشک هم ساخته شده همینطور است باید کاری کنیم که سیاستمداران ما بحث سلامت را که در رضایتمندی مردم موثر است را بیشتر اهمیت دهند. قرار بود ۱۰ درصد هدفمندی یارانه‌ها و یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به سلامت بیاید این مالیات نباید جای دیگری صرف شود چون حرام است با این وجود به فرض اینکه حدود ۴ هزار میلیارد تومان هم شود با همین مقدار رضایتمندی را در مردم ایجاد کرده است.

وی با تاکید بر اینکه باید سرمایه‌گذاری در حوزه سلامت بیشتر انجام شود گفت: اگر بنا باشد آنچه در برنامه پنجم و ششم توسعه آمده که پرداخت از جیب مردم به ۲۰ درصد کاهش یابد راه طولانی در پیش داریم و اگر می‌خواهیم دسترسی عادلانه ایجاد کنیم باید پزشک و متخصص و مراکز درمانی بیشتری ایجاد کنیم.

وزیر بهداشت گفت: در این میان بعضی پدرخوانده‌ها وجود دارند که در لباس پزشکی بوده و کج‌سلیقه‌اند و معتقدند هزینه کردن در حوزه سلامت چاه ویل است و هر چه در آن هزینه شود درست نمی‌شود.

وی افزود: باید منابع پایدار ایجاد شود و در رابطه با طرح تحول سلامت که به سالروز اجرای آن نزدیک می‌شویم هدفگیری اصلی، مردم بوده که در این زمینه کاهش پرداخت‌ها را محقق کرده‌ایم و سالم سازی رفتارهای جامعه پزشکی و مراکز دولتی را در برنامه داشته‌ایم در خیلی جاها موفق بوده‌ایم حدود ۱۰ میلیون نفر بیمه شدند، ۲ هزار خانه بهداشت تا پایان خرداد به اتمام می‌رسد.

هاشمی تصریح کرد: بحث نظارت بر تعرفه‌ها و رعایت آن مهمترین اصل در طرح تحول سلامت بوده شرایط بدی در مراکز دولتی داشتیم خلاف انجام می‌شد اما نمی‌خواستیم ببینیم و چشممان را بسته بودیم سیاستمداران هم دلشان خوش بود که ۱۲ درصد تعرفه را اضافه می‌کردند و در واقع تعرفه‌ها سرکوب می‌شد و انتظار داشتند پزشکان سالم عمل کنند و بیمه‌ها هم ۱۲ تا ۱۵ ماه عقب بودند.

وزیر بهداشت گفت: کتاب ارزش‌گذاری نسبی خدمات سلامت تدوین شد البته به دلیل محبوبیت‌طلبی کاذب که خروجی‌ها به دنبالش بودند با این کتاب همراهی نکردند و گفتند تعرفه‌ها باید ۶ یا ۸ برابر شود و حرف‌های غیر منطقی زدند و نتوانستند شرایط دولت و مردم را درک کنند در شرایطی که دولت در حوزه بهداشت و درمان ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بدهی داشت.

وی گفت: باید کمک کنیم به سازمان نظام پزشکی چرا که حافظ سلامت مردم و صنف پزشکی در این میان گاهی دوستان خودمان که از مسیر خارج شده و خود را ارزان فروخته‌اند در بحث تعرفه‌ها قدم‌های نادرستی برمی‌دارند که این تاسف‌بار است.

هاشمی گفت: دانشگاه علوم پزشکی بقیهالله جزء رویش‌های انقلاب است و خوب پیش رفته و فارغ‌التحصیلان آن می‌توانند بسیار کمک کننده باشند به نظر بنده نیروهای مسلح فرصتی است برای بهداشت و درمان و باید برای گروه‌های سلامت فضای بیشتری ایجاد شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7