دیده بان سلامت

افزایش شیوع سرطان در کشور/ سالانه بیش از ۹۲ هزار ایرانی به سرطان مبتلا می‌شوند

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سرطان در کشور ما در حال افزایش است، گفت: در ایران سالیانه بیش از ۹۲ هزار نفر دچار سرطان می‌شوند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از آنا، دکتر ایرج حریرچی در افتتاحیه نخستین کنفرانس سرطان غرب آسیا اظهار کرد: در ایران در بین مردان از هر ۱۳۴ نفر ۴ نفر و در بین زنان از هر ۱۰۰ هزار نفر ۱۲۷ نفر به سرطان مبتلا می‌شوند، میانگین جهانی ۲۰۵ نفر از هر یکصد هزار نفر است.

وی تصریح کرد: در ایران ۷۲ درصد از مرگ‌ها به دلیل بیماری‌های غیرواگیر است ۴۰ درصد از این مرگ‌ها به صورت زودرس یعنی قبل از ۷۰ سالگی اتفاق می‌افتد.

قائم مقام وزیر بهداشت با اشاره به اینکه سرطان در کشور ما در حال افزایش است، گفت: علت این افزایش به دلیل بالا رفتن سن جمعیت در ایران است و همچنین رفتارهایی نظیر کم تحرکی، چاقی، استعمال دخانیات مانند سیگار و همچنین مواد مخدر، مصرف غذاهای پرچرب و شور و کم استفاده کردن از سبزیجات در رژیم غذایی از عوامل سرطان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: یکی دیگر از عوامل مهمی که موجب شیوع سرطان می‌شود مصرف بالای سوخت در کشور است که از میانگین جهانی این مصرف در ایران بالاتر است و ذرات معلق در هوا از عوامل دیگر شیوع سرطان هستند.

دکتر حریرچی در بیان عوامل محیطی شیوع سرطان گفت: مواد شیمیایی، مواد مخدر، غذاهای ناسالم و وزن بالا از این عوامل محسوب می‌شوند.

وی همچنین تاکید کرد: برای کاهش شیوع سرطان عوامل استرس‌زا در محیط کاهش یابد.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص درمان‌های جدید سرطان مبتنی بر شیمی درمانی، گفت: باید دقت شود که این درمان‌ها منافع چندانی ندارد و هزینه زیادی را در بر دارد.

وی از پزشکان خواست که در تجویز درمان‌های سرطان از مبانی علمی که منجر به طولانی شدن زندگی باشد را انتخاب کنند و به مردم هم توصیه کرد در خصوص درمان از مراکز دانشگاهی اطلاعات کسب کنند.

قائم مقام وزیر بهداشت با تاکید دوباره بر اینکه در ایران سالیانه بیش از ۹۲ هزار نفر دچار سرطان می‌شوند، خاطرنشان کرد: افزایش امید به زندگی، تغییر سبک زندگی و عوامل محیطی سه عامل افزایش سرطان در کشور است.

وی در خصوص وضعیت بیماری‌های غیرواگیر در جهان گفت: چهار بیماری غیرواگیر شامل بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان، بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت تهدید کننده زندگی انسان محسوب می‌شوند، این بیماری‌ها بزرگترین عامل مرگ انسان در جهان هستند، به طوریکه ۶۸ درصد یا ۳۸ میلیون از ۵۶ میلیون مرگ در سال ۲۰۱۲ را از کل مرگ‌های غیرواگیر پیش از موعد در جهان، تشکیل داد که از مجموع این مرگ‌ها، ۲۷ درصد به سرطان مرتبط است.

دکتر حریرچی در خصوص میزان بروز سالیانه سرطان در جهان عنوان کرد: این میزان از ۱۰ میلیون نفر در سال ۲۰۰۰ میلادی به ۱۴ میلیون نفر در سال ۲۰۱۲ رسیده است و تا سال ۲۰۳۰ به ۲۵ میلیون نفر خواهد رسید.

وی در تشریح بروز سرطان در ایران گفت: سرطانهای با بیشترین بروز در مردان شامل: پوست، معده، پروستات، مثانه و روده بزرگ و در زنان: پستان، پوست، روده بزرگ، معده و سرطان خون است و سرطان های با بیشترین بروز در هر دو جنس: پوست، پستان، معده، روده بزرگ و مثانه هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص چرایی افزایش بروز سرطان در ایران، افزود: سه دلیل عمده این افزایش شامل افزایش سن جمعیت و تعداد سالمندان، تغییر در شیوه زندگی و عوامل محیطی به شمار می‌روند.

قائم مقام وزیر بهداشت در خصوص هزینه های مالی سرطان در ایران خاطرنشان کرد: سرطان به طور مستقیم (مرگ) و غیر مستقیم (ناتوانی) موجب از دست رفتن ۴۵۰ هزار سال عمر در ایران می شود و متوسط سال های از دست رفته در اثر سرطان به ازای هر نفر در ایران ۲۱ سال است.

وی افزود: هزینه مستقیم و غیر مستقیم سرطان حدود۱۰هزار میلیارد تومان در سال است که ۳۰۰۰ میلیارد تومان آن مربوط به درمان است و هزینه دارودرمانی سرطان در ایران، حدود ۱۵۰۰ میلیارد تومان است که معادل ۱۵درصد کل هزینه‌های داروی کشور یعنی بیش از ۸۰۰۰ میلیارد تومان خواهد شد.

به گفته حریرچی، از کل هزینه دارو درمانی سرطان در ایران، ۸۳ درصد یا حدود ۱۰۰۰ میلیارد تومان توسط دولت پرداخت می‌شود که ۶۳ درصد سهم بیمه و ۲۰ درصد سهم یارانه وزارت بهداشت است که با سرمایه گذاری در زمینه پیشگیری، تشخیص زودهنگام و درمان سرطان، می‌توان حدود ۱۲۰۰ میلیلارد تومان در سال ذخیره کرد.

وی درخصوص چالش های تشخیص و درمان سرطان گفت: محدودیت دسترسی به امکانات و تجهیزات، از دست رفتن زمان، تصمیم گیری‌های بالینی جدا از هم، عدم توزیع عادلانه امکانات در کشور و سرمایه گذاری قابل توجه در خصوص داروهای شیمی درمانی و سهم کم جراحی و رادیوتراپی مهم‌ترین این چالش‌هاست.

قائم مقام وزیر بهداشت اهداف، راهبردها، اقدامات انجام شده و در این حوزه را تشریح کرد و گفت: ارتقای دانش عمومی، توسعه همکاری های بین بخشی،کنترل عوامل خطر سرطان، تشخیص زودهنگام، دسترسی عادلانه به خدمات، توسعه شبکه مراقبت سرطان در ایران، استاندارد سازی خدمات و مراقبت‌های حمایتی و تسکینی از مهمترین راهبردها به شمار می‌روند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7