سیاست گذاری سلامت

تامین سلامت فقط وظیفه وزارت بهداشت نیست / بخش خصوصی باید وارد عرصه ارایه خدمت شود

دکتر هاشمی گفت: وزارت بهداشت به جای ساخت بیمارستان و ارایه خدمات باید به سیاست گذاری، خرید خدمت و نظارت در حوزه سلامت بپردازند و بخش خصوصی وارد عرصه ارایه خدمت شوند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا دکتر سیدحسن هاشمی وزیر بهداشت پس از اولین روز سفر به چین و دیدار با وزیر بهداشت این کشور و بازدید از بیمارستان بزرگ سوجو در باره نهمین اجلاس ارتقاء سلامت که در این کشور برگزار می شود گفت: این یک کنفرانس بزرگ بین المللی است که با حضور تعداد زیادی از وزرای کشورهای مختلف و با میزبانی کشور چین برگزار می شود و هدف آن ارتقاء سطح سلامت و برنامه ریزی برای پانزده سال آینده برای ارتقاء شاخص های بهداشتی است.

دکتر هاشمی یادآور شد: خوشبختانه کشور ما نیز در این راستا فعالیت های خوبی از جمله تشکیل شورای عالی امنیت غذا به ریاست رییس جمهوری را انجام داده که قابل عرضه است. در عین حال ما دبیرخانه ای را نیز در دستگاه های اجرایی ایجاد کرده ایم که در این حوزه از طریق رابط سلامت با ما همکاری می کنند.

وی با اشاره به این موضوع که تامین سلامت وظیفه تنها وزارت بهداشت نیست گفت: حقیقت این است که راه طولانی ولی در عین حال شیرین است به شرط آنکه همه آنهایی که در این حوزه نقش آفرین هستند، کمک کنند. در همین کنفرانس شهرداران زیادی از شهرهای مختلف چین و همین طور از کشورهای مختلف گرد هم آمده اند که نقش بسزایی در تامین سلامت و ارتقاء بهداشت شهرهای خود دارند.

وزیر بهداشت با اشاره به بحث سلامت روان و شهر سالم به عنوان  دو موضوع جدی این کنفرانس خاطرنشان کرد: ما از نظر ساختاری در این حوزه فعالیت های مطلوبی را انجام داده ایم ولی از نظر محتوایی هنوز می بایست کارهای زیادی را انجام داد تا با همکاری، همدلی و اتحاد بتوانیم گام های موثری را در این راستا برداریم.

دکتر هاشمی گفت: کشورهای توسعه یافته و پیشرفته به این نتیجه رسیده اند که محور توسعه در زمینه اقتصادی، انسان سالم است و باید برای سلامت مردم هزینه کنند. در واقع این طرز فکر هزینه های حوزه سلامت را نوعی سرمایه گذاری می بینند و مسوولین ما نیز باید همه به این باور برسند.

وزیر بهداشت درباره بازدید خود از بیمارستان ۱۲۰۰ تختخوابی در کشور چین نیز گفت: این بازدید تجربه بسیار خوبی بود و امیدواریم که سرمایه گذاران ایرانی بتوانند با سرمایه گذاران چینی در این زمینه همکاری داشته باشند؛ چین در ساخت و ساز بسیار پیشرفته است و ما می توانیم از تجربیات آنها در این زمینه و همین طور طراحی و تجهیز بیمارستان ها استفاده کنیم.

وی با ذکر این نکته که ایران نیز از نظر فنی و علمی در سطح مطلوبی است، افزود: امروز جلسه خوبی را نیز با وزیر محترم بهداشت چین داشتیم و به توافقاتی نیز رسیدیم؛ در دیدار بعدی یادداشت تفاهم تنظیم شده بین دو کشور در تهران یا چین به امضا خواهد رسید. در این جلسه همچنین قرار شد تا کارشناسان دو وزارتخانه در طول این مدت جلسات و بازدیدهای مشترکی از چین و ایران داشته باشند تا بتوانند زمینه های همکاری بیشتر در زمینه های طب سنتی و طب مدرن اعم از دارو، تجهیزات، واکسن، پالایشگاه خون و صنعت داروسازی را تعریف کنند.

وزیر بهداشت، چین را در راس شرکای تجاری ایران دانست و عنوان کرد: ما حتما باید از فرصت ها و تجربیات خوبی که می تواند در اختیار دو کشور قرار گیرد حداکثر استفاده را ببریم.

وی درباره جذب سرمایه های خارجی در حوزه بهداشت و درمان یادآور شد: حقیقت این است که ما در حوزه جذب مشارکت های خارجی در حوزه ساخت و تجهیز بیمارستان ها موفق نبوده ایم و دلیل آن ضعف داخلی و تعریف نشدن قوانین و مقررات لازم بوده است و شناخت دستگاه های اقتصادی کشور نیز از حوزه سلامت کامل نیست و این بخش را به عنوان یک بخش سودآور تلقی نمی کنند که مسلما این طرز تفکر اشتباه است. در همه جای دنیا حوزه سلامت در کنار نفت و گاز، حوزه ای است که بسیاری از سرمایه گذاران به فکر سرمایه گذاری در آن هستند. در کشور ما نیز بسیاری از کشورهای خارجی آمادگی خود رابرای سرمایه گذاری در این حوزه اعلام کرده اند ولی متاسفانه در داخل کشور به جمع بندی دقیقی نرسیده اند و امیدواریم که هرچه زودتر این اتفاق بیفتد.

وی نیاز کشور را دلیلی علاوه بر سودآور بودن سرمایه گذاری در این حوزه برای سرمایه گذاری عنوان کرد و اظهار داشت: با این شیوه ما می توانیم با سرمایه گذاری بخش خارجی و مشارکت بخش داخلی گامی مهم و اساسی در راستای تامین سلامت مردم برداریم.

دکتر هاشمی در مورد از دست رفتن فرصت سرمایه گذاری کشورهای خارجی در حوزه سلامت کشور گفت:  ما تا کنون متاسفانه از این فرصت استفاده نکرده ایم و همواره تصورمان این بوده که بخش سلامت یک بخش حاکمیتی است و فقط باید دولت تصدی گری بکند که این تصور درستی نیست؛ اگر چه این موضوع تا حدی در حوزه بهداشت وجود دارد ولی در حوزه خدمات به هیچ وجه اینطور نیست و ما موافق تصدی گری دولت نیستیم و معتقدیم دولت باید سیاستگذاری، خرید خدمت و نظارت را انجام دهد.

وی در پایان با اشاره به فرصت ایجاد شده در این دوره برای سرمایه گذاری در حوزه سلامت گفت: اگر ما بتوانیم  بیمه های درستی هم داشته باشیم که بتوانند مردم را در هنگام گرفتاری حمایت کنند حتما می توانیم به نظام  سلامت کارآمد داشته باشیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7