متخصصین

پزشکان برای جبران تعرفه پایین است که آزمایش غیر ضروری می‌نویسند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرنگار بهداشت و درمان فارس، ایرج خسرونیا در نشست خبری به مناسبت برگزاری همایش متخصصان داخلی گفت: در این همایش ۲ هزار شرکت‌کننده حضور دارند که در رابطه با بیماری‌های شایع در کشور مانند دیابت، سرطان، قلب و عروق، متابولیک بحث خواهد شد چرا که اکنون به دلیل پیشگیری بیماری‌های عفونی در رده‌های بعدی قرار گرفته و بیماری‌‌های قلب و عروق، سرطان و تصادفات شایع‌ترین علت مرگ و میر شده است.

وی افزود: در این همایش از مشکلات متخصصان داخلی که شامل مشکلات مربوط به تعرفه، مالیات و مباحثی که در رابطه با زیرمیزی پزشکان مطرح می‌شود بحث خواهیم کرد همچنین به این می‌پردازیم که چرا با پخش برنامه‌های طنز مخالفیم ما با انتقاد مشکلی نداریم اما پخش چنین سریال‌هایی شک و تردید برای خانواده‌ها ایجاد می‌کند. رسانه ملی فقط نکات منفی جامعه پزشکی را بازگو می‌کند ما قبول داریم برخی مشکلات وجود دارد اما نباید خدمات پزشکی را فراموش کرد.

خسرونیا در رابطه با وضعیت تعرفه‌‌ها، گفت: وزارت بهداشت سعی کرده مشکلات را حل کند و تعرفه‌ها را افزایش دهد اما امسال با وجود تورم ۲۲ تا ۲۵ درصدی فقط نرخ تعرفه ۱۵ درصد افزایش یافته یعنی ما زیر خط تورم هستیم، درآمد ما کمتر می‌شود و این شامل بیمارستان‌های خصوصی هم می‌شود که اکثراً بدهکارند و به بسته شدن آنها ختم خواهد شد بنابراین امیدواریم در تنظیم تعرفه‌های سال‌های بعدی ما نیز دخالت کنیم.

وی ادامه داد: شورای عالی بیمه تعرفه متخصصان داخلی را ۳۵ هزار تومان تأیید کرد اما در هیأت دولت به ۳۰ هزار تومان کاهش یافت که این مورد اعتراض متخصصان داخلی است چون درآمد آنها فقط از طریق نسخه‌نویسی است و جراحی انجام نمی‌دهند.

رئیس انجمن متخصصان داخلی ایران گفت: هدف ما از اعتراض به این تعرفه این است که فاصله درآمدها را کم کنیم در نتیجه یا باید تعداد ویزیت بیمار‌ها را افزایش دهیم یا تعرفه واقعی شود این در حالی است که هر پزشک توانی دارد و در یک ساعت نمی‌تواند بیش از ۶ بیمار را معاینه کند.

خسرونیا گفت: در حال حاضر وقتی پزشک فرصت معاینه کافی را ندارد و به جای یک ربع، ۵ تا ۱۰ دقیقه برای بیمارش وقت می‌گذارد و به سمت تجویز خدمات پاراکلینیک و تجویز سی‌تی‌اسکن و آزمایش می‌رود برای این است که درآمد خود را افزایش دهد در حالی که در گذشته اینطور نبود و پزشکان با تشخیص خوب به درمان می‌رسیدند.

وی افزود: اگر تعرفه واقعی باشد و مسائل مالی پزشک را تأمین کند متخصصان دیگر به سمت استفاده از خدمات پاراکلینیک کمتر می‌روند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7