دیده بان سلامت

گروه خون ۹۰ درصد ایرانیها مثبت است/ سهم زنان از اهدای خون

سخنگوی سازمان انتقال خون ایران، میزان اهدای خون به تفکیک گروه های خونی در ۹ ماه اول سال ۹۵ را تشریح کرد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از خبرگزاری مهر، دکتر بشیر حاجی بیگی با ذکر این نکته که از ابتدای سال جاری از ۱ میلیون و ۹۹۰ هزار و ۱۹۳ داوطلب اهدای خون که به مراکز انتقال خون مراجعه کننده کرده اند، ۱ میلیون و ۵۹۷ هزار و ۸۹۶ نفر موفق به اهدای خون شده اند گفت: از این میزان ۳۱۱ هزار و ۴۱۸ نفر اهداکننده بار اول بوده اند.

به گفته وی، از مجموع ۹۰ درصد دارندگان گروه خونی مثبت که در ۹ ماه ابتدای سال جاری تا پایان دی ماه خون اهدا کرده اند، ۳۴ درصد از اهداکنندگان گروه خون O مثبت بوده اند و گروه خون A مثبت با ۲۷ در صد، B مثبت با ۲۲ درصد و AB مثبت با ۷ درصد از دیگر اهداگنندگان گرو های مثبت خون بوده اند.

حاجی بیگی با عنوان اینکه ۹۰ درصد از مردم کشور دارای گروه خون مثبت و تنها ۱۰ درصد دارای گروه خون منفی هستند افزود: از ۱۰ درصد اهداکنندگان گروه منفی خون که در ۹ ماه منتهی به پایان آذر ماه ۱۳۹۵ خون اهداکرده اند، ۴ درصد دارای گروه خونی O منفی، ۳ درصد  A منفی، ۲ درصد B منفی  و تنها یک درصد گروه خون AB منفی بوده اند.

مدیرکل روابط عمومی سازمان انتقال خون ایران با اعلام این نکته که مشارکت بانوان در اهدای خون همچنان اندک است، گفت: متوسط شاخص اهدای خون بانوان در کشور ۴/۴ درصد است، با این حال در ۹ ماه سال جاری نسبت به مدت مشابه سال پیش، در استان های البرز، قزوین و کرمانشاه این شاخص بیشترین رشد در کشور را نشان می دهد.

وی افزود: استان های لرستان با ۹ درصد، مرکزی با ۸ درصد و سیستان و بلوچستان با ۷ درصد، بالاترین شاخص اهدای خون بانوان را در مدت یاد شده داشته اند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7