پزشکان عمومی دانش آموختگان

دکتر زالی: لزوم احیای هویت پزشکی عمومی/ دریافت خدمات از پزشکان عمومی از متوسط جهانی به طور جدی فاصله دارد

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، علیرضا زالی روز چهارشنبه در هشتمین گردهمایی علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی ایران افزود: این جامعه نیاز به لطف های بیشتری دارد چون ذخایر ملی کشور ما همین مغزهای متفکر است.
زالی ادامه داد: این دل نگرانی ها در جامعه پزشکی وجود دارد اکنون مشکلات ،تبیین شده و باید همه دست به دست هم بدهیم تا این مشکلات حل شود.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی ضمن تسلیت حادثه پلاسکو و شهادت تعدادی از آتش نشانان گفت: امدادرسانی کامل تیم های پزشکی به گونه ای بود که کمترین دغدغه را در حوزه درمان داشتیم و از جامعه پزشکی تقدیر می شود چرا که کارنامه درخشانی در حادثه پلاسکو از آنها شاهد بودیم.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: احیای طب عمومی در کشور و بازهویتی هویت پزشکان عمومی که منتج از تغییر ساختار طب عمومی است مطالبه ای صنفی نیست.
وی تصریح کرد: این موضوع مصلحت عمومی نظام سلامت کشور است که منجر به صرفه جویی، ساماندهی منابع، اصلاح مکانیزم ها و افزایش مراقبت در حوزه سلامت می شود.
وی با بیان اینکه سطح یک خدمات پزشکی سطحی , پوشیده است، گفت: باید همه برای احیای هویت طب عمومی تلاش کنند.
زالی همچنین به تلاش جدی برای رفع مشکلات معیشتی پزشکان عمومی اشاره کرد و گفت: بحث اقتصاد یا همان تعرفه پزشکان عمومی باید تغییر کند چون پایین ترین سطوح پرداختی ها در میان این قشر است.
وی ادامه داد: نظام ارجاع و پزشک خانواده راه حل بنیادی برای حل مشکلات پزشکان عمومی است و خوشبختانه وزارت بهداشت نیز در این زمینه با ما هم عقیده است.
زالی اضافه کرد: ما همچنان منظورمان از اجرای طرح پزشک خانواده با حمایت ویژه از پزشکان عمومی است.
وی با بیان اینکه باید تعرفه ماماها و پزشکان عمومی تغییر کند، اظهار داشت: این دو قشر آسیب پذیرترین عناصر در عرصه پزشکی است و باید برای افزایش تعرفه آنها در بخش خصوصی و دولتی اقداماتی صورت گیرد.
رئیس کل سازمان نظام پزشکی گفت: اگر بتوانیم قدر مطلق تعرفه پزشکان عمومی را بالا ببریم، پرداختی از جیب مردم کمتر می شود و منجر به این می شود که مردم بیشتر به پزشکان عمومی مراجعه کنند.

زالی همچنین به مغفول مانده بخش بزرگی از کتاب ارزش گذاری خدمات اشاره کرد و افزود: به همین دلیل بسیاری از همکاران ما از جمله پزشکان عمومی در این زمینه آسیب دیده اند.
وی در ادامه به بخش (E&M) کتاب ارزش گذاری خدمات نسبی در بخش سرپایی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: این بخش نیز به خوبی رشد نکرده است و نیازمند اصلاح است.
زالی اضافه کرد: باید پروتکل اجرایی سازی بخش (E&M) کتاب درباره پزشکان عمومی را اجرایی کرد و پس از آن برای دیگر پزشکان کشور نیز اجرایی شود.
وی در ادامه به یک مشکل اساسی در تعرفه گذاری در بخش بیمه ها اشاره کرد و گفت: در این بخش بجای اینکه تعرفه های پزشکان در بخش خصوصی بر مبنای تعرفه های بخش خصوصی باشد براساس تعرفه های دولتی داده می شود که این مبنای غلط در حال اصلاح است.
زالی ادامه داد: باید تعرفه ها اصلاح شود تا مردم بیشتر به این پزشکان مراجعه کنند چرا که براساس آمارها، بار مراجعه شهروندان ایرانی برای دریافت خدمات از پزشکان عمومی از متوسط جهانی به طور جدی فاصله دارد.
وی با اشاره به اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع در کشور گفت: این طرح تاکنون فقط در استان فارس انجام شده است که به رغم فراز و نشیب هایی که داشته اما رضایت نسبی برای پزشکان داشته است.
هشتمین گردهمایی علمی فصلی انجمن پزشکان عمومی ایران که از امروز آغاز شد تا هشتم بهمن ماه در سالن همایش های رازی برگزار می شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7