نظام سلامت

توسعه شبکه ملی سلامت (شمس) و اتصال ۱۳۰۰ مرکز بهداشتی درمانی جدید به این شبکه

سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات وزرت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در تشریح عملکرد این حوزه از توسعه شبکه ملی سلامت (شمس) و اتصال حدود ۱۳۰۰ مرکز بهداشتی درمانی جدید با شبکه و پوشش ۹۵۰۰ مرکز بهداشتی درمانی خبر داد و گفت: مرکز ملی داده های سلامت راه اندازی شده و بانک های اطلاعاتی و سامانه های وزارت بهداشت در مرکز ملی داده های سلامت تجمیع شده است.
به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سید محمود تارا  ضمن اعلام این خبر گفت: توسعه اتوماسیون اداری و پوشش واحدهای تابعه وزارت بهداشت، تجهیز بیمارستانهای دانشگاهی (سخت افزار، نرم افزار و شبکه) و راه اندازی HIS برای بیش از ۱۵۰ بیمارستان دانشگاهی کشور نیز از اهم فعالیت های این حوزه در دولت یازدهم است.
دکتر تارا افزود: پوشش بیش از ۷۳ هزار تخت بیمارستانی دانشگاهی در پرونده الکترونیکی سلامت و ایجاد قابلیت دسترسی به سوابق مراجعان بیمارستانی افراد در کل کشور نیز از دیگر دستاوردهای این حوزه است.
سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات، طراحی و راه اندازی داشبورد پایش و نظارت بر هزینه های سلامت در بخش بستری در طرح تحول سلامت با امکان پایش آنلاین سهم پرداخت از جیب مردم، بیمه ها و یارانه دولت، آماده سازی خدمات الکترونیکی صدور کارت بهداشت برای واگذاری به دفاتر پیشخوان و انعقاد تفاهمنامه همکاری با معاونت سرمایه انسانی ریاست جمهوری را از دیگر اقدامات این حوزه برشمرد.
وی گفت: راه اندازی سامانه ارتباط با ذینفعان ۱۵۹۰، برای پاسخگویی مشکلات طرح تحول نظام سلامت و راه اندازی سامانه ارتباط با ذینفعان ۱۶۹۰ (کد خدمات عمومی ملی)، برای پاسخگویی و  رسیدگی به شکایات تعرفه های پزشکی و سامانه ۱۹۰ برای پاسخگویی به مشکلات بهداشتی نیز از دستاوردهای ما در این حوزه می باشد.
دکتر تارا راه اندازی رصدخانه سلامت، به روز رسانی سرویس های الکترونیکی تبادل اطلاعات سیستم های اطلاعاتی با سپاس، توسعه مراکز صدور گواهی الکترونیکی و امضاء الکترونیکی و اعطای گواهینامه «مطابقت با استانداردهای سپاس (تبادل اطلاعات با سپاس) برای سیستم های اطلاعات سلامت را به عنوان دیگر اقدامات این حوزه در دولت یازدهم یاد کرد.
سرپرست دفتر آمار و فناوری اطلاعات افزود: راه اندازی سرویس استعلام هویتی افراد دارای پرونده الکترونیکی سلامت پایه برای بهره برداری در بیمارستان ها و مراکز ارائه دهنده خدمت و همچنین راه اندازی کدینگ یکپارچه سلامت نیز از دیگر عملکرد این حوزه در دولت یازدهم است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7