نظام سلامت

بدون اتکا به شواهد علمی معتبر، نباید توصیه درمانی ارائه داد

مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از انتشار توصیه‌های درمانی بدون پایه و اساس علمی و بزرگنمایی‌های کاذب از اثربخشی‌های طب سنتی انتقاد کرد.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر محمود خدادوست، مشاور وزیر و مدیر کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با انتقاد از مطالب و توصیه‌هایی که به نقل از دانش طب سنتی و بدون اتکا به شواهد علمی معتبر مطرح می‌شوند، گفت: ارائه توصیه‌ها و تدابیر درمانی توسط افراد غیر پزشک، خلاف قوانین جاری کشور است و کسی نباید بدون اتکا به مستندات و شواهد علمی معتبر، در امور مربوط به سلامت مردم اظهار نظر کند.

وی افزود: در حوزه طب سنتی نیز توصیه‌های درمانی باید بر اساس مدارک، مستندات و شواهد علمی موجود در منابع معتبر مکتوب طب سنتی ایران یا بر اساس تحقیقات انجام شده با روش و متد تحقیق روز باشد.

دکتر خدادوست با بیان اینکه موضوعاتی از قبیل MS، پلاکت و بیماری‌های نوپدید، اساسا در هیچ‌یک از منابع مکتوب طب سنتی ایرانی با این عناوین وجود ندارند، تاکید کرد: هر گونه استنتاج از منابع معتبر مکتوب طب سنتی ایران بنا بر اجتهاد شخصی افراد، نباید پیش از ایجاد مستندات و شواهد کافی منتشر شده از سوی مبادی علمی، از طریق رسانه ملی، شبکه‌های مجازی و خبرگزاری‌ها به مردم توصیه شود.

وی افزود: این قبیل توصیه‌ها و صحبت‌های بدون پایه و اساس و بزرگنمایی‌های کاذب از اثربخشی‌های طب سنتی، به سلامت مردم و به اصل طب سنتی آکادمیک ضابطه‌مند و مبتنی بر اعتدال، آسیب می‌زند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7