اقتصاد سلامت نظام سلامت

دفاع همه جانبه سرخو از تامین اجتماعی/ اگر علم پزشکی دکتر حریرچی مانند ارائه آمارش باشد به بیمارانش حق می دهیم فرد دیگری را انتخاب کنند

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، محسن سرخو درهمایش سالانه حسابرسان داخلی شستا افزود: در حالی که دولت تدبیر و امید تلاشهای بسیار زیادی برای ارتقای سطح زندگی مردم انجام داده و طرح تحول سلامت از برنامه های شاخص دولت تدبیر و امید است؛ متاسفانه با بی تدبیری و بیان مطالب غلط توسط برخی اشخاص، کام مردم را نسبت به حلاوت این برنامه ها و اقدامات مثبت دولت تلخ می کنند.
وی اظهارکرد: درسازمان تامین اجتماعی کنترلهای دقیق و کارآمد در هزینه ها و مصارف با جدیت تمام انجام می شود و کاش در بقیه دستگاهها هم دقت، کنترل ها و نظارت های لازم همچون سازمان تامین اجتماعی صورت می گرفت.
وی ادامه داد: دربرخی از دستگاههای دیگر مثل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی که با آنها سر و کار داریم، مشاهده می کنیم که متاسفانه کنترل های لازم در آنها اعمال نمی شود و عدم نظارت و عدم کنترل های داخلی باعث می شود که هزینه های چند برابری و گزافی را به بیمه ها و از جمله به سازمان تامین اجتماعی تحمیل می کنند.
عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با اشاره به سخنان اخیر قائم مقام وزارت بهداشت درباره هزینه ۹ و بیست هفتم حق بیمه، گفت: متاسفانه مشاهده می کنیم که یک فرد عزیزی که نیز قائم مقام وزیربهداشت و هم ظاهرا عضو هیات نظارت سازمان تامین اجتماعی است و دسترسی به اطلاعات هم دارد؛ ارقام و اطلاعات غلطی را اعلام می کنند که ٢٠ تا ۴٠ درصد از ۹ بیست و هفتم حق بیمه را سازمان تأمین اجتماعی در حوزه درمان هزینه نمی کند.
سرخو با تاکید براینکه آماری که بین ٢٠ درصد تا ۴٠ درصد نوسان دارد قطعا غلط است، گفت: درحالی که دولت تدبیر و امید تلاش های بسیار زیادی را برای ارتقاء زندگی مستمری بگیران انجام داده و طرح بیمه سلامت و طرح تحول سلامت از برنامه های بسیار شاخص و خوب دولت تدبیر و امید بوده است.
وی تصریح کرد: متاسفانه با بی تدبیری و بیان مطالب غلط توسط برخی اشخاص نمی دانیم به چه علت و با چه هدفی می خواهند کام مردم را نسبت به حلاوت این برنامه ها و اقدامات مثبت دولت تدبیر و امید تلخ کنند و حرف های غلط بیان می کنند.
وی با بیان اینکه اطلاعات مالی سازمان تامین اجتماعی کاملا دقیق و شفاف است، گفت: بالاخره این ها آمار و اعداد ریاضیات هستند و اگر بیماران چنین پزشکی احساس کنند که پزشکی این فرد هم مثل ریاضیات او باشد باید این حق را به آنها بدهیم که پزشک دیگری را برای درمان خود انتخاب کنند.
عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی گفت: ما صورت های مالی سازمان تامین اجتماعی را زمانی که تحویل گرفتیم در سال ٩٣ صورت های مالی سال ٩٠ را رسیدگی کردیم و در چنین شراطی بودیم اما خوشبختانه الان به جایی رسیده ایم که دو سه ماه قبل تفریغ بودجه سال ٩۴ را انجام دادیم و این در شرایطی است که بودجه سازمان تامین اجتماعی تلفیقی است و صورت های مالی شستا و جاهای دیگر در صورت های مالی این سازمان تلفیق می شود.
سرخو درباره وضعیت هزینه درمان سازمان تامین اجتماعی گفت: تفریغ بودجه سال ٩۴ سازمان تامین اجتماعی نشان می دهد که به جای نه بیست و هفتم در حوزه درمان این سازمان ١٢ بیست و هفتم هزینه شده است و از ذخایر درمان گذشته استفاده کرده اند.
وی با بین اینکه در سال ٩۵ هم بقیه ذخیره هزینه درمان سازمان تامین اجتماعی به مصرف رسیده است و در سال ٩۶ حوزه درمان ذخیره ای هم ندارد که بخواهد از آن استفاده شود، اظهار داشت: چطور این شخص محترم که قائم مقام چنین وزارت خانه مهمی است چنین حرف غلطی را بیان می کند که سبب تشویش اذهان می شود.
سرخو افزود: برای اینکه این بحث ها خاتمه پیدا کند ما فکری کرده ایم و پیشنهادی از طرف کمیته بودجه و حسابرسی هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی ارائه داده ایم تا الان که بودجه سال آینده سازمان را تنظیم می کنیم پیش بینی کرده ایم و برگه هایی را به صورت پیش نویس تحت عنوان اوراق تهاتر بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی چاپ کرده ایم تا در ازای مطالبات در اختیار وزارت بهداشت قرار گیرد.
وی ادامه داد: در صورت موافقت هیات مدیره و هیات امنا این برگه ها بر روی کاغذ اوراق بهادار به چاپ می رسد و اوراق پنج میلیارد تومانی، یک میلیارد تومانی و ۵۰۰ میلیون تومانی با برچسب و هولوگرام و برگه های معتبر و در آخر هر ماه از محل این اوراق می توانیم به وزارت بهداشت پرداخت کنیم تا از مطالبات سازمان تامین اجتماعی که حدود ١٢٠ هزار میلیارد تومانی است از دولت تحویل بگیرد و از مطالبات سازمان تامین اجتماعی از دولت کسر شود. فکر می کنیم به این ترتیب و با پرداخت آخر هر ماه این نگرانی ها از وزارت بهداشت برطرف شود.
عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه انتظار ما از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعمال نظارت بر هزینه ها است، گفت: طبق آخرین آماری که در اختیار ما قرار گرفته است در ۶ ماه سال جاری بالاترین رقم نسخه هایی که توسط سازمان تأمین اجتماعی به پزشکان طرف قرار داد پرداخت شده، حدود ۶ میلیارد تومان است که مربوط به یک پزشک عمومی بوده است.
سرخو ادامه داد: ۶ پزشک دیگر هم بالای ۶ میلیارد و ۴٠٠ میلیون تومان هزینه ایجاد کرده اند و در این لیست تا دو و نیم میلیارد تومان هزینه هم ٢٠ نفر آنها پزشکان عمومی هستند.
وی افزود: وظیفه نظارت بر هزینه های در این حوزه بر عهده وزارت بهداشت است. وقتی که در نسخ وضعیت به این صورت است، در مورد اعمال جراحی و هزینه های بستری چه اطمینانی می توانیم بکنیم.
وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت یک طرح ملی است، گفت: توسعه چتر بهداشت و درمان بر روی سر همه مردم طرح بسیار خوبی است اما این طرح خوب بدون نظارت منجر به هدر دادن پول می شود.
عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی گفت: کارگران حق دارند بدانند که چقدر از هزینه ای که از جیب آنها پرداخت می شود صرف واردات دارو می شود. وارد کنندگان عمده دارو در کشور چه کسانی هستند و چقدر از محل بیمه ها سود می برند و چقدر از این هزینه ها واقعا ضروری است و به کار درمان آنها می آید؟
سرخو با طرح این پرسش که چرا تولید دارو در داخل کشور در راستای فرمایشات مقام معظم رهبری در سیاست های اقتصاد مقاومتی تقویت نمی شود؛ اظهار داشت: چرا به تولید داخلی توجه نمی شود و در مقابل بر واردات دارو تأکید می شود و سال که عوض می شود قیمت داروهای وارداتی دو و نیم برابر می شود و کارگران باید هزینه اینها را پرداخت کنند.
وی ادامه داد: کارگران هم مثل همه آحاد مردم حق دارند از یارانه های بهداشت و درمان استفاده کنند، چرا به کارگران اعلام می کنند که شما باید تمام هزینه درمان را پرداخت کنید و سایر اقشار می توانند با بیمه سلامت می توانند رایگان از این سرویس ها استفاده کنند؟
سرخو افزود: انتظار ما از وزارت بهداشت این است که اقدامات بسیار خوب و مثبت دولت تدبیر و امید را با این بیانات غلط به کام کارگران و مستمری بگیران و بازنشستگان تلخ نکنند و تشویش اذهان عمومی را فراهم نکنند.
وی تاکید کرد: ما به طور کامل اعتقاد داریم که در دولت آقای دکتر روحانی در جهت افزایش حقوق و دستمزد و اقدامات رفاهی مستمری بگیران و همچنین در جهت ارتقاء کیفیت زندگی کارگران و بهداشت عمومی اقدامات بسیار خوبی انجام شده است ولی این اقدامات بسیار خوب نیاز به نظارت و کنترل داخلی دارد.
سرخو اظهار داشت: همانطور که در سازمان تأمین اجتماعی هم به شدت در سال های اخیر بودجه های سازمان را انقباضی کرده ایم و کنترل های داخلی را تشدید کرده ایم و هزینه های غیر ضروری را تا توانسته ایم کاهش داده ایم؛ وی ادامه داد: بقیه دستگاها هم که در زمینه هزینه های سازمان تامین اجتماعی نقش دارند انتظار داریم که با اعمال کنترل ها و جلوگیری از هزینه های غیر ضروری و جلوگیری از جراحی ها و بستری های غیر ضروری و اینگونه هزینه های نسخی که کاملا نشان می دهد که نشانه نظارت ناکافی است تلاش کنند و هزینه ها را به حداقل برسانند که سازمان تأمین اجتماعی بتواند کماکان به خدمات رسانی خود ادامه دهد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "دفاع همه جانبه سرخو از تامین اجتماعی/ اگر علم پزشکی دکتر حریرچی مانند ارائه آمارش باشد به بیمارانش حق می دهیم فرد دیگری را انتخاب کنند"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
maa
Guest
مطالب اقای سرخو در خصوص پرداخت حق بیمه درمان توسط کارگران، موضوعی کاملا به حق است و بارها در موضوع تجمیع بیمه‌ها و بیمه درمان همگانی رایگان برای کل ایرانیان به ان اشاره شده که موجب ظلم به کارگران و سایر اقشاری می‌گردد که حق درمان را از حقوقشان پرداخت می‌نمایند و افرادی که هیچ حق بیمه‌ای پرداخت نکرده‌اند از مزایای برابر با انان بهره‌مند می‌گرددند. دلیل این اتفاقات اینست که هیچ مطالعه جامعی از طرف دوستان هر دو وزارتخانه بهداشت و رفاه در خصوص کشورهای مختلف صاحب طرح‌های ملی در امر درمان و بیمه همگانی به عمل نیامده‌است و… بیشتر
wpDiscuz
Powered by Themes24x7