دیده بان سلامت سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

ماجراى درگیرى لفظى وزیر بهداشت و فرماندار شهرستان بدره

image_13950305759707

 

به گزارش صداى پزشکان به نقل از خبرگزارى تابناک ایلام، امروز وزیر بهداشت، درمان وآموزش پزشکی برای افتتاح طرحهای درمانی و بهداشتی به شهرستان بدره دراستان ایلام سفر کرد.
گویا اعتراض مردم شهرستان بدره به اوضاع بهداشتی و درمانی منطقه و تایید اظهارات و مطالبات مردم توسط فرماندار، عصبانیت وزیر بهداشت را به دنبال داشته و با سخنانی تند فرماندار این شهرستان را تهدید به برکناری می کند.

این اصطکاک بین فرماندار و وزیر از آنجا آغاز شد که وقتی سیروس مرادحاصلی فرماندار بدره مشکلات حوزه بهداشت و درمان را مطرح کرد، آقای وزیر با ادبیات تحکم آمیز گفت: شما بیخود می کنید حرف مفت بزنید مگر شما امام جمعه اید که حرف بی ربط بزنید؟!

آقای وزیر در ادامه و در پاسخ آقای فرماندار مبنی بر اینکه من نماینده مردم هستم گفت :غلط میکنی نماینده مردم باشی، شما نماینده دولتی هستید.

درادامه با لفظ بیشعور نسبت به فرماندار و تهدید وی به برکناری ظرف یک روز آینده بدره را ترک کرد.

نکته حائز اهمیت دراین صحنه عجیب، عدم واکنش شادمهر کاظم زاده نماینده مجلس به اظهارات وزیر بهداشت بود.

همچنین شایان ذکر است که زارع نژاد معاون وزیر بهداشت در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان اظهار داشته است که چنین درگیری صورت نگرفته است: “این خبر صرفا یک شیطنت رسانه‌ای بوده و در این سفر گفت‌وگویی میان وزیر بهداشت که تولیت سلامت جامعه را بر عهده دارد و فرماندار بدره ایلام در خصوص سطح بندی و بکارگیری نیروهای متخصص که نه تنها در ایلام بلکه در کلیه سفرها به آن توجه ویژه و اساسی دارد، صورت گرفت.”

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

نظر ۸

 • جزو معدود دفعاتیه که با وزیر احساس همدردی میکنم،ولی آقای وزیر یادتون باشه این پوپولیسم بازیها و عوامفریبی ها رو بقیه از خودتون یاد گرفتن.

 • معلومه که خیلی بی ربط گفتن که وزیر اینقدر عصبانی شده…کاش بی ربط گویی اون جناب رو هم منعکس میکردین،نمی تونه فقط تقاضای امکانات بیشتر باشه…صابون همیشه متهم بودن که ۱۰ ساله به تن پزشکهای طرحی و خانواده میخوره،به وزیرمون هم مالیده شد….نتیجه ارزون بودن توهین به پزشکان و همیشه مقصر جلوه دادن اونها،توقعات بی پایان و غیر واقعی مردم،همین میشه،معلومه فرماندار کلی توقعات غیر منطبق با شرایط رو ،رو کرده.

 • هر چند دولت تدبیر و امید، تمام قد عملکرد دولت قبل را نقد می‌کرد و به چالش می‌کشید ولی تمامی اعضای ان از مریدان روشهای کسب ارای انان شدند. رفتار پوپولیستی در حد سران و وزرا، ادبیات خوار و خفیف کننده برای طرف مقابل انان و هوچی‌گری در مورد دستاوردهایی که هیچ پشتیبانی علمی‌ای ندارد چرا که بینان ان در ابتدا بر مبنای یک بودجه باد‌اورده ابتدایی است و تداوم ان پس از چند صباحی غیر ممکن بدیهی است. نمونه بارز اینگونه طرح‌ها که ظاهرا دستاوردهای بزرگ دارد و عوام را بسیار راضی می‌کند، دادن یارانه به کل ملت ایران، طرح سلامت و پیشنهاد بیمه بیکاری برای بیکاران ایرانی و بازنشستگی بیست ساله خانم‌هاست. اقداماتی که تنها به جهت کسب رای و چهره شدن سیاسی است و هیچکدام از انان مبتنی بر مطالعات علمی نبوده و پشتیبان نظری درستی ندارند. تداوم طرح سلامت کنونی وزارت بهداشت را به وزارت برداشت تبدیل خواهد نمود.
  جناب وزیر از روز اول برای ریاست جمهوری خیز برداشته‌بودند. رفتارهای پوپولیستی، حضور همه روزه در تلویزیون، حضور در مراسم‌هایی که هیچیک از وزرای مربوطه حاضر نبودند و کمترین ارتباط ممکنه با وزارت بهداشت را داشت و و و . اگر وزیر ما فرصتی چند دهه‌ای با اندازه روحانیون می‌داشتند، قدر مسلم مقامی برابر مقام اخوندها برای حضور در رسانه کسب می‌کردنند یا در بدترین حالت به نقره قناعت می‌کردند. رفتارهای عوام گرایانه جدای از تبلیغات وسیع در دستاوردهای حوزه درمان که خود جای سوال دارد، در برخورد با موضوع پزشک تبریزی و عملیات احیای اقای رفسنجانی به بدترین شکل ممکن نمایان شد. نمی‌دانم که برنامه ریاست جمهوری، حاصل تفکر جمعی بوده که دکتر قاضی‌زاده به عنوان کاندید پشتیبان، در کنار روحانی باشند تا در صورت رد صلاحیت روحانی، دست انان خالی نباشد، یا رویای خود دکتر بوده است، بهر حال رفتارهای فوق را در کنار اظهاراتی مثل عنوان کردن دیدارهای منظم با اقای رفسنجانی و گرفتن رهنمود از ایشان، چیز دیگری جز رسیدن به راس قوه مجریه را تداعی نمی‌نماید.
  متاسفانه من فکر می‌کنم جناب دکتر یک گام بیشتر از دولت قبل هم برداشته‌اند و بواقع هر چند که در موارد فوق پیرو یک تفکر از دولت قبل بوده‌اند، خود مولف یک روش جدید هم هستند. بلی نگاهی به قبل نشان می‌دهد که ایشان مولف روش “صحنه‌سازی” هستند. شاید بتوان در اصطلاحات پزشکی مترادف ان را در پزشکی قانونی یافت”دگر‌زنی در حالت غیر منازعه‌ای” که ورژن گمراه کننده “خود زنی” برای گول زدن پزشک قانونی در انتساب خود زنی عامدانه است.
  در نشست هشتادم شورای تخصصی، مصوب شد که شرط سنی برای گروهی از رشته‌های تخصصی گذاشته شود. تمامی پزشکان از دعوای پزشکان بر علیه وزارت بهداشت در خصوص شرط سنی ورود به دستیاری مطلع بودند و وزارت و شورا بطور یقین و به نحو اعلی اطلاع داشته‌اند که دیوان عدالت شرط سنی را خلاف قانون اساسی تشخیص داده است و این کار غیر قانونی و حتی مستوجب کیفر است لذا پس از چندی با ایجاد اضطراب فراوان در میان داوطلبان و ساخت تقاضاهای بی پایان از وزیر، پس از چند ماه؟ وزیر در قامت منجی ظاهر شده و دستور حذف ان را می‌دهد.
  باز هم در ازمون دستیاری تخصصی، شرط دخالت معدل، و بحث و جدل‌های فراوان پیش امد. در حالیکه چندین سال موضوع دخالت معدل در کنکور سراسری محل کنکاش و مناقشه بوده و در نهایت، برای گروههای خاص و دروس خاصی دخالت ان پذیرفته شد، در یک ازمون بسیار بالاتر ناگهان و بدون هیچ بررسی و مطالعه‌ای یا شنیدن موافقان و مخالفان ان در یک فضای ارام و علمی، وارد شرایط ازمون دستیاری شد و یکبار دیگر وزیر نجات درست در اخرین لحظه و پس از صدور کارنامه؟ با دستوری قاطع غائله را ختم نمود و ان را به گوشه‌ای راند و برای پزشکان شرکت کننده کارنامه جدیدی صادر گردید.
  حالا با گوش دادن به مکالمه عذرخواهی دو طرفه، برای هر اماتوری مثل ما هم معلوم است که این گفتگو با طراحی قبلی است و بار دیگر صحنه‌سازی را یاداوری می‌کند.

  و در نهایت در خصوص “سمت” فرماندار چون مواردی در خبرگزاری‌ها و کامنت‌های مردمی امده، باید گفت که اقای وزیر بهداشت بدلیل فقد دانش سیاسی و حقوق عمومی، برداشت درستی از نمایندگی کردن مردم ندارند یا مشاوران وی او را به این درک نرسانده‌اند. دولت در برابر ملت قرار ندارد و دولت و به تبع ان وزرا و استانداران و فرماندارن به عنوان جانشینان دولت در حوزه های کوچکتر سرزمینی، همگی نماینده و خادم ملت هستند. لذا فرماندار نماینده ملت است انچه که باعث می‌شود فرماندار نماینده دولت باشد و نه نماینده ملت فقط در رژیم‌های دست‌نشانده است که دولت و لذا اجزای ان سمت نمایندگی را از ملت نگرفته اند. وزیر باید توجه کنند که در دو حالت می‌توان به فرماندار لفظ نماینده دولت بطور خاص را داد. زمانی که بخواهند در مقام افتراق سمت‌های دولتی از سمت‌های نهاد‌های مردمی باشند مثلا می‌توان به فرماندار گفت تو نماینده دولت هستی نه نماینده حزب کارگزاران؛ حتی در این صورت هم باید توجه داشت که در یک دموکراسی یا مردم سالاری این منطوق ظاهری کلام، دارای یک فحوایی بدین مضمون است که تو نماینده کل حوزه سرزمینی خود هستی نه نماینده گروهی خاص. مورد دوم وقتی است که شخصی یا گروهی از فرماندار دولت شکایت می‌کنند که در این حالت می توان فرماندار را نماینده دولت در برابر شاکیان نام نهاد که باز هم این ظاهر، در واقع به معنای نمایندگی غیر مستقیم از ملت در برابر ان گروه خاص است.
  در هر صورتی هرگز نمی‌توان بطور عام فرماندار را نماینده اختصاصی دولت نام نهاد و از او پرسید که تو نماینده دولتی یا مردم؟ این بزرگترین گاف سید در کنار سایر گاف‌های اوست چرا که دولت به نمایندگی از اکثریت انتخاب شده و تعهد بر نمایندگی کل ملت ایران و حتی مخالفان و انانی که به وی رای نداده‌اند می‌باشد و بر این امر سوگند می‌خورد.
  «من‏ به‏ عنوان‏ رئیس‏‌جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران‏ به‏ خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‏‌کنم‏ که…‏ خود را وقف‏ خدمت‏ به‏ مردم…‏ سازم‏ …‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای‏ ملت‏ شناخته‏ است‏، حمایت‏ کنم‏…. قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به‏ عنوان‏ امانتی‏ مقدس‏ به‏ من‏ سپرده‏ است، ‏همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم ….»

 • از همون اول پیگیر این اخبار بودم. خیلی برام جالب بود ببینم چی شد که وزیر اینقدر عصبانی شد. دلخوشی از سیاست هاش ندارم ولی تنها اعتراضم به داستان اینه که چرا صحبت های اون فرماندار بدره جایی نیست؟ فیلمی چیزی نیومد بیرون ازش؟ خلاصه اینکه دکتر هاشمی شهر اولی نیست که میرن و مسلمن هرشهری تقاضاهای زیادی ازشون داشتن ولی اینبار چی شده؟ چی شد که ایشون اینقدر عصبانی شد؟ همه فیلمهایی که موجود هست صرفن یه دید یک طرفه بهمون میده از حرکت آقای وزیر. من به شخصه باور نمیکنم ماجرا رو. شاید احتمالن نوع برخورد و صحبت اون فرماندار با وزیر یه جاییش، یه چیزیش مشکل دار بوده . مثلن در حد همکار و یه فردعادی باهاش حرف زده، نوع حرف زدنش مشکل دار بوده، خلاصه که نمیشه به وزیر مملکت بگی ما بیمارستان میخوایم و اون بگه: بیشعور!

 • من طرحم رو توی همین شهرستان که البته حدود ۲ ساله اونم به زور نمایندشون شهرستان شده گذروندم بدترین خاطره زندگیم هم مربوط به همین دوره است هیچوقت برخورد بد آدماش یادم نمیره توی کمتر از ۶ ماه ۳ تا پزشک طرحی ول کردن و به قول معروف فرار کردن از اونکا هر شب یکی از پزشکا در حال گریه کردن تو خوابگاه به خاطر شرایط بد اونجا بود امکانات در حد صفر و بدتر از اون تهدیدها و رفتار بد مسولانشون واقعا وقتی اسم اونجا رو میشنوم تنم می لرزه با وزیر کاملا احساس همدردی میکنم تو این شرایط بیمارستان با این امکانات واقعا توقع بی جاییه.

 • من طرحم رو توی همین شهرستان که البته حدود ۲ ساله اونم به زور نمایندشون شهرستان شده گذروندم بدترین خاطره زندگیم هم مربوط به همین دوره است هیچوقت برخورد بد آدماش یادم نمیره توی کمتر از ۶ ماه ۳ تا پزشک طرحی ول کردن و به قول معروف فرار کردن از اونکا هر شب یکی از پزشکا در حال گریه کردن تو خوابگاه به خاطر شرایط بد اونجا بود امکانات در حد صفر و بدتر از اون تهدیدها و رفتار بد مسولانشون واقعا وقتی اسم اونجا رو میشنوم تنم می لرزه با وزیر کاملا احساس همدردی میکنم تو این شرایط بیمارستان با این امکانات واقعا توقع بی جاییه.

نظری ندارید؟ صدای پزشکان متعهد به انتشار پیام های شما تا حد امکان است اما کلمات با بار توهین، انتشار نمی یابد

Powered by Themes24x7