دندانپزشکان

درخواست حذف کتاب مرجع (ملی) دندانپزشکی از منابع دستیاری توسط ۱۳۰۰ داوطلب دستیاری

کتب مرجع (ملى) دندانپزشکى حدودا دو سال است که به یکى از پرحاشیه‌ترین بحث هاى حوزه آموزش دندانپزشکى کشور تبدیل شده‌است. اخیرا جمعی بالغ بر ۱۳۰۰ نفر از داوطلبان آزمون دستیاری و استادان دانشگاه با امضای نامه‌ای خطاب به معاونت آموزشی وزارت بهداشت، جناب آقای دکتر باقر لاریجانی، خواهان حذف این کتب از منابع آزمون دستیاری شدند. در این نامه علل اعتراض این افراد به کتب ملی دندانپزشکی به عنوان منابع آزمون دستیاری سنوات آینده برشمرده شده‌‌است که در ادامه می‌خوانید:

مقام منیع معاونت آموزشی وزارت بهداشت
جناب آقای دکتر باقر لاریجانی

با اهداء سلام و احترام و به منظور پیشگیری از تضییع وقت گرانبهای جنابعالی، مطالبی به اختصار و فهرست‌وار در خصوص تدوین کتب ملی دندانپرشکی حضورتان ایفا میگردد:
۱. علیرغم اینکه کتب ملی دندانپزشکی تاکنون در هیچ دانشگاهی تدریس نشده اند معهذا کل این کتب به عنوان مرجع آزمون دستیاری سال ۱۳۹۷ در نظرگرفته شده اند که جای شگفتی بسیار دارد چراکه اساساً فلسفه وجود دانشگاه را زیر سوال می‌برد!
۲. تا کتابی تدریس نشود تنافضات، اشتباهات علمی، محتوایی و … آن شناخته نخواهد شد و لذا بسیار پسندیده تر بود اگر این کتب پیش از قرار گرفتن به عنوان مرجع آزمون، حداقل ۳ تا ۴ سال در دانشکده‌های دندانپزشکی کشور تدریس و نظرات، پیشنهادات و اصلاحات ضروری با نظر استادان و پیشکسوتان هر رشته در آنها اعمال می‌شد و پس از آن به عنوان جزئی از منابع امتحان قرار می‌گرفت.
۳. در پانل گزارش فعالیت دبیرخانه آموزش دندانپزشکی مورخ ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری، دست‌اندرکاران کتب ملی نسبت به بی نقص نبودن آنها اذعان و از دانشجویان درخواست ویرایش داشته‌اند!
۴. با عنایت به اینکه درکوریکولوم جدید آموزش دندانپرشکی، کتب مرجع بین المللی حذف و کتب ملی جایگزین آنهاشده اند، چنانچه از مهرماه سال جاری این امر محقق گردد، فارغ التحصیلان چهار سال آینده به این مراجع اشراف خواهند داشت و لذا تا پیش از آن منطقی به نظر نمی‌رسد که مأخذ امتحان ورودی دستیاری قرار گیرد.
۵. در فهرست منابع این کتب به کرات شاهد ارجاع به پایان نامه ها می‌باشیم که نمونه آن در کتب علمی پزشکی معتبر دنیا مشاهده نمی‌شود. همچنین ایراد بسیار بزرگی که به این کتابها وارد است نقض آشکار حق نشر انحصاری (Copyright) است، چراکه در بسیاری از فصول، تصاویر و اشکال فراوانی از کتب خارجی بدون کسب مجوز از ناشر اصلی در کتب ملی کپی شده‌است. این موضوع می‌تواند مسائل حقوقی و حیثیتی وسیعی در سطح بین المللی برای جامعه علمی-پژوهشی کشور به بار آورد. بنابراین لزوم یک بازنگری جامع در تدوین و نشر این کتب حتی پیش از تدریس آنها حس می‌شود.
۶. این که دانشجویان از مراجع علمی بین المللی وآشنایی با زبان انگلیسی محروم شوند و آموزش کلی دندانپزشکی محدود به ۱۴ جلد کتاب شود آیا به صلاح آمورش باشد یا خیر برعهده‌ی جنابعالی و وزارت متبوع بوده و ما خود را شایسته‌ی اظهارنظر در این خصوص نمی‌دانیم.
٧. از بیش از ۲۰۰۰ نفر شرکت کننده در آزمون سال ۱۳۹۶ تنها حداکثر ۵۰۰ نفر مجاز به انتخاب رشته خواهند شد، لذا بیش از ۷۵٪ متقاضیان مجاز به انتخاب رشته نخواهند بود. بنابراین در صورت تغییر ناگهانی منابع آزمون ۱۳۹۷ به کتب ملی در حق کثیری از داوطلبان امسال اجحافی بزرگ خواهد‌شد، چراکه زحمات شبانه روزی و چند ساله اکثریت شرکت کنندگان یک شبه بر باد فنا می رود. در سال گذشته نیز عده ای از داوطلبان از بیم تغییر احتمالی و ناگهانی منابع آزمون آینده به ناچار انتخاب رشته نمودند و وارد رشته های غیرمحبوب خود شدند که البته همانطور که مستحضرید پس از آن با عنایت جنابعالی مجدداً منابع به حالت سابق بازگشت. امید است که مجدداً شاهد چنین اجحافی در حق داوطلبان نباشیم. در همین راستا طبق بیانات مسئول آزمون سازی مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، داوطلبان باید فرصت کافی برای آمادگی و مطالعه منابع آزمون ها را داشته باشند بنابراین تغییر در منابع آزمونها حداقل سه سال بعد از تصویب و اعلام عمومی اجرا خواهد شد، در غیر این صورت تغییر در منابع قابل اجرا نیست (ایسنا، ۱۴ آذر ۹۵).
علیهذا با عنایت به آنچه به استحضارتان رسید و با توجه به اینکه اشکالات کتب مرجع ملى به مانند گذشته همچنان به قوت خود باقیست و شرایط آن از جمله عدم تدریس نسبت به سال گذشته تغییرى نیافته است، لذا از آن مقام محترم مستدعیست کتب ملى دندانپزشکى از منابع آزمون سال ٩٧ حذف گردد و تا زمان رفع کامل نواقص و مشکلات پیرامون آن، به عنوان مرجع در آزمون دستیاری مورد استفاده قرار نگیرد.

جمعی از معترضین به منابع آزمون دستیاری دندانپزشکی

آدرس دسترسى به نامه:
‏https://www.petitions24.com/175289#form

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7