فرهنگی

رشد ١۶ درصدى تلفات مسمومیت با قرص برنج در سال ٩۵

به گزارش صداى پزشکان، به نقل از خبرگزارى سازمان نظام پزشکى کشور، در سال گذشته ۵٩٨ نفر در کشور بر اثر مسمومیت با قرص برنج جان خود را از دست دادند، این رقم در مقایسه با سال قبل از آن که آمار تلفات ۵١٣ نفر بود، ١۶.۶ درصد بیشتر شده است.
به گزارش اداره کل روابط عمومى و امور بین الملل سازمان پزشکی قانونى کشور، در سال گذشته از کل تلفات قرص برنج در کشور ٣٨١ نفر مرد و ٢١٧ نفر زن بودند این در حالى است که تعداد مردان فوت شده بر اثر مسمومیت با قرص برنج در سال ١٣٩۴، ٣٣۶ و تعداد زنان ١٧٧ نفر بود.

بر  اساس این گزارش در این مدت استان هاى تهران با ١۴٩، گیلان با ٧۵ و مازندران با ۶٧ فوتى بیشترین آمار مرگ ناشى از مسمومیت با قرص برنج را داشته اند، همچنین در سال گذشته آمار تلفات قرص برنج در بیش از نیمى از استان ها کمتر از ١٠ نفر و در تعدادى نیز صفر گزارش شده است.

قرص برنج هیچ پادزهرى ندارد.

با توجه به اینکه تاکنون مکانیسم دقیق بروز اثرات سمى فسفید آلومینیوم در انسان شناخته نشده است، هیچ پادزهر اختصاصى در درمان مسمومیت حاد با آن وجود ندارد و اقدامات درمانى تنها شامل اقدامات حمایتى ـ علامتى است. از لحاظ زمان بروز علائم و نشانه های بالینى نیز بعد از ١۵-١٠ دقیقه از مصرف خوراکى قرص فسفید آلومینیوم، علائم و نشانه هاى مسمومیت ظاهر مى شوند و مرگ در مدت کمتر از ۶ ساعت ممکن است رخ دهد.

در صورت مسمومیت خوراکى، علائم تحریکى دستگاه گوارش شامل تهوع، استفراغ و دردهاى شکمى مى باشد. بیشتر مرگ و میرها در خلال ١٢ تا ٢۴ ساعت اولیه مسمومیت اتفاق افتاده و معمولاً ناشى از ایست قلبى ـ تنفسى است و مرگ و میر بعد از ٢۴ ساعت اغلب ناشى از نارسایى کبدى و کلیوى است. علائم بالینى در این نوع مسمومیت، ناشى از درگیرى سیستم قلبى ـ عروقى، گوارشى، عصبى و ریوى است.

ضرورت اعمال تدابیر سختگیرانه براى جلوگیری از توزیع قرص برنج

هر چند طى سال هاى گذشته و طبق آمارهاى موجود شاهد کاهش تلفات قرص برنج در کشور بودیم اما متأسفانه در سال گذشته آمار مسمومیت با قرص برنج مجدد روند افزایشى را در پیش گرفته و شاید همین امر اعمال تدابیر ویژه و سختگیرانه تر براى جلوگیرى از ورود غیرقانونى قرص برنج به کشور و ممنوعیت فروش آن را دو چندان مى کند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
0 نظرات
Inline Feedbacks
View all comments
Powered by Themes24x7