دانش آموختگان

بیانیه اعلام موجودیت “جبهه احیاء نظام پزشکی”

به گزارش صدای پزشکان جمعی از پزشکان با ائتلافی با عنوان جبهه احیاء نظام پزشکی با هدف مشارکت در انتخابات نظام پزشکی اعلام موجودیت کردند.

متن بیانیه بدین شرح است:

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
“اِنَّ اللّهَ لا یُغَیِّرُ ما بِقَومٍ حَتّیَ یُغَیِّروا ما بِاَنفُسِهِم”
سازمان نظام پزشکی یک نهاد صنفی متعلق به جامعه پزشکی کشور است که سالها پیش با درایت بنیان گذاران آن تاسیس گردیده تا حافظ و متعادل کننده حقوق بیماران و کادر درمان بوده و ضامن سلامت جامعه از طریق ایجاد نظم و منطق و احترام در عرصه بهداشت و درمان باشد و از طرفی نگاه یکجانبه و قیم مآبانه سیستم های دولتی در امر درمان را تعدیل و کنترل نماید. از این منظر و طبق اساسنامه، سازمان در تعامل میان دولت از یکطرف و کادر بهداشت و درمان از طرف دیگر، متعهد به امور صنفی پزشکان بوده و می بایست وکیل مدافع پزشکان باشد و نه وکیل مدافع سیستم سیاستگذاری دولتی. اما این روزها بر هر فعال سیستم بهداشتی و درمانی واضح است که سازمان نظام پزشکی فعلی نه تنها از آرمان و اهداف اولیه خود در دفاع صنفی از حقوق پزشک و بیمار فاصله گرفته بلکه در مواردی با ورود همزمان مسئولان دولتی در ارکان اصلی این سازمان، خود به بازوی دستگاه های دولتی تبدیل شده است و در این رهگذر، پزشکان و پیراپزشکان و دیگر اعضاء سازمان، در میان دو لبه قیچی دولت و نظام پزشکی تحت فشارهای مضاعف قرار دارند و طبیعتا اولین آسیب این اتفاق نامیمون، به بیماران و کادر پزشکی مظلوم وارد می گردد.
اینک با اهتمام و قیام عمومی جامعه پزشکی و کادر بهداشت و درمان خدوم بالاخص پزشکان جوان که در سالهای اخیر بیشترین آسیب را از عدم کارکرد مناسب نهاد نظام پزشکی دیده اند، همه می آییم تا نهاد صنفی خود را به مسیر اصلی که همانا انجام تعهدات و وظایف صنفی و حمایتی از ایثارگران خط مقدم سلامت کشور می باشد برگردانیم. بر این اساس “جبهه احیاء نظام پزشکی” را که اجتماع فعالین صنفی و دغدغه مند و زجرکشیده جامعه پزشکی بوده و ترکیبی متناسب از جمعیت جوان فعال در خط مقدم بهداشت و درمان و آشنا به مشکلات و معضلات صنفی کشور و نیز پیشکسوتان سلیم النفس و باتجربه خارج از وزارت بهداشت میباشد را معرفی نموده و با استعانت از خداوند متعال و تکیه بر خرد جمعی همکاران و تجمیع پیشنهادات اخذ شده از عموم همکاران، اقدام به تدوین برنامه ها و راهکارهای شفاف و عملیاتی برای رسیدن به هدف ذکر شده مینماییم و برنامه ها و راهکارهای لازم را در معرض رای و قضاوت عموم همکاران قرار خواهیم داد.
“جبهه احیاء نظام پزشکی” بر این باور است که در مقطع پر چالش امروز جامعه پزشکی کشور، حضور و احساس مسئولیت آحاد جامعه پزشکی بخصوص قشر جوان که عمده مشکلات و سختی ها و نیز مسئولیتها بر دوش آنان است، گامی بلند و موثر خواهد بود تا نهاد نظام پزشکی از فضای پرتلاطم فعلی به مسیر اصلی صنفی خود بازگردد و با همراهی و نظارت بدنه جامعه پزشکی به حل معضلات عدیده جامعه پزشکی پرداخته و این کشتی اسیر در امواج پرتلاطم را به ساحل امن و آرامش برساند تا در بستر آرامش و نظم، حقوق صنفی اعضای خدوم استیفاء گردیده و به تبع آن کیفیت ارائه خدمات به مردم عزیز ایران اسلامی و دردمندان ارتقا یابد.
امید است با توجه به شرایط خطیر و سختی ها و مشقات دست به گریبان جامعه پزشکی و با احساس مسئولیت در قبال آینده خود و فرزندان خود، گامی در جهت اصلاح وضع موجود برداشته و وکیل خود را از میان افراد وفادار به صنف بهداشتی و درمانی کشور انتخاب نماییم.
“جبهه احیاء نظام پزشکی” به زودی برنامه ها و راهکارهای مشخص و مدون خود را جهت بررسی و اظهار نظر کارشناسی، به اطلاع عموم همکاران عزیز جامعه پزشکی خواهد رساند.

وَ اللَّهُ الْمُسْتَعانُ

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

3 نظر برای مطلب "بیانیه اعلام موجودیت “جبهه احیاء نظام پزشکی”"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
دکتر داریوش طاهرخانی *عضو شورایعالی نظام پزشکی*
Guest
دکتر داریوش طاهرخانی *عضو شورایعالی نظام پزشکی*
سلام. اگر تاریخ نظام پزشکی کشور را ورق بزنیم ، به وضوح می بینیم که ارکان قدرت نظام سلامت همواره سعی بر آن داشته اند که در جریان انتخابات ، وابستگانشان پیروز میدان شوند و در ارکان مختلف نظام پزشکی قرار گیرند و وقتی در کار زار انتخابات توفیقی نصیب شان نگردیده است ، به سراغ منتخبین جامعه پزشکی رفته اند و با انتصاب آنها در پست های مدیریتی مختلف ، هدف شان را دنبال کرده اند. جامعه پزشکی کشور نیازمند منتخبینی است که اعتماد موکلین خود را وجه المصالحه با هیچ پست و مقام دولتی قرار ندهند و تا… بیشتر
محمد ایرانب
Guest

ایشون خیلی iqهستند. ما نخواهیم ایشون از جامعه پزشکی حمایت کنند کیو باید ببینیم

trackback

[…] بیانیه ای که در اختیار صدای پزشکان قرار گرفت، جبهه احیاء نظام پزشکی برنامه ها و راهکارهای خود را تشریح […]

wpDiscuz
Powered by Themes24x7