نظام سلامت

پرهیز از کاهش و افزایش مقطعی تعرفه‌های پزشکی

به گزارش  صدای پزشکان  به نقل از ایلنا از سازمان تامین اجتماعی،‌ سیدتقی نوربخش در جلسه ای با حضور وزیر تعاون٬ کار و رفاه اجتماعی و نمایندگان بیمارستان های خصوصی کشور، موضوع افزایش تعرفه های پزشکی این بخش از درمان کشور را بررسی کردند و این نشست به درخواست بخش خصوصی و موافقت وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شد.

وی اظهار داشت: در تعیین افزایش تعرفه های پزشکی خدمات در بیمارستان های خصوصی، سقف افزایش تعرفه ها مصوب هیات دولت و اینکه بخش خصوصی صورت های مالی را برای بیماران نهایی کرده و بیماران این هزینه ها را از ابتدای سال پرداخت کرده اند و عقد قرارداد با بیمه های تکمیلی مورد توجه است.

نوربخش تصریح کرد: پیشنهاد سازمان تامین اجتماعی در تعیین افرایش تعرفه های پزشکی ۶ تا ۷ درصد رشد است.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با بیان اینکه بخش خصوصی درمان مانند یک بنگاه وظیفه تولید سلامت را برعهده دارد، گفت: این بخش نهاده های تولیدی مانند هزینه های آب، برق، پرسنل، تجهیزات پزشکی، موادغذایی و استهلاک دارد که متناسب با نرخ تورم افزایش پیدا می کند که طبیعتا باید برای خدمات درمانی نیز افزایش تعرفه ها منطقی باشد.

وی افزود: در تعیین تعرفه های پزشکی باید به مقولاتی مانند افزایش مالیات و دیه پزشکان توجه شود. همچنین بایستی موضوعاتی مانند افزایش حقوق و دستمزد نیروی انسانی، هزینه آب و برق مورد نظر باشند.

نوربخش با بیان اینکه با اجرای طرح تحول نظام سلامت امکانات درمانی بخش دولتی تقویت شد، گفت: بیماران در این شرایط با انتخاب خود بخش خصوصی را برای دریافت خدمات انتخاب می کنند که این بخش نیاز به افزایش منطقی تعرفه ها دارد.

مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید بر اینکه شایسته است بجای افزایش یا کاهش تعرفه ها به صورت مقطعی به کتاب رفرنس بین المللی استناد کنیم، افزود: کتاب ارزش خدمات سلامت نیاز به بازنگری دارد و تغییرات جدی در آن نسبت ها میان ارزش خدمات را دستخوش تغییر می کند لذا بهتر است بر کتاب ارزش نسبی خدمات پزشکی مبتنی بر کتاب مرجع بین المللی خدمات درمانی متکی باشیم.

وی تصریح کرد: بخش خصوصی درمان کشور هفت تا هشت درصد تخت های کشور را در اختیار دارد اما موضع وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و سازمان تامین اجتماعی بر تقویت این بخش است.

نوربخش در پایان این نشست از همراهی بخش خصوصی درمان برای اجرای طرح تحول نظام سلامت تشکر کرد.

هیات دولت یکشنبه هفته گذشته تعرفه‌های پزشکی سال ۹۶ را تعیین تکلیف کرد و دولت رقم رشد کلی این تعرفه‌ها را ۵ درصد اعلام کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7