نظام سلامت

نامه پزشکان به ریاست جمهوری

 به گزارش صدای پزشکان نامه ای برای امضا و ارسال برای رئیس جمهور در اختیار پزشکان قرار گرفته است که تا لحظه ارسال خبر بیش از ۲۵۰۰ نفر آن را امضا نموده اند ، متن نامه بدین شرح است:

به نام خداوند دادگستر
یاران و همکاران گرامی همانگونه که در کتاب آسمانی آمده است خداوند سرنوشت هیچ قومی را تغییر نخواهد داد مگر آنکه خود بخواهند.در سیره بزرگان دین که می نگریم نیز فریضه ((امر به معروف و نهی از منکر )) آنچنان ارزشمند است که حتی امام حسین جان خود را در راه عمل به این فریضه می گذارد.
سکوت بر ظلم همراهی با ظالم است و فریاد حق طلبی در بلندای تاریخ با ارزش ترین داشته انسان است.
همکاران دردمند و دل سوخته از شما تقاضا می کنیم تا با مطالعه این نامه در صورت موافقت با متن آن ،آن را امضا نمایید تا با تکیه بر خداوند و قدرت جماعت گامی در راه عدالت برداریم.
یدالله مع الجماعه

متن نامه به شرح ذیل است :

محضر مبارک ریاست محترم جمهوری

جناب آقای دکتر روحانی

با عرض سلام و تحیت

احتراما” نامه زیر ، که به امضای جمعی از پزشکان این کشور می رسد ، رنج نامه ای کوتاه از مشکلات ، دغدغه ها و نگرانی هایی است که در طول ۴ سال گذشته بر وزارت بهداشت و درمان دولت حضرتعالی گذشته است. حضرتعالی بهتر از هر کسی میدانید که پزشکان این مرز و بوم ، در تمام زمان ها یار و یاور مردم و نظام بوده اند.خدمت داوطلبانه تعداد کثیری از پزشکان در طی جنگ تحمیلی و حضور در مناطق محروم و دور افتاده جهت خدمت طی سال های اخیر مثال هایی از این همراهی بی شائبه بوده است .حمایت از گفتمان تدبیر و امید در کنار همه ملت درانتخابات میلیونی ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ نیز از آخرین افتخارات این صنف می باشد.

اما متاسفانه وزارت بهداشت تحت مدیریت جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی در طول ۴ سال گذشته دست به اقداماتی زده است که ناچاریم جهت جلوگیری از این روند آسیب زا و غیر کارشناسانه و ابتر نماندن تمام تلاش هایی که برای اصلاح امور نموده ایم ، با این نامه مستقیما دست به دامان جنابعالی شویم تا در انتخاب وزیر بهداشت دولت دوازدهم ، توجهی ویژه بنمایید تا هرچند آب رفته به جوی باز نمی گردد اما شاید آرامشی شامل حال بهداشت و درمان این مملکت گردد. طرح تحول که میتوانست و هنوز هم میتواند کارنامه ای بسیار درخشان در لیست زحمات تحت مدیریت شما داشته باشد ، به علت بی انضباطی های شدید در آستانه تبدیل به پاشنه آشیل دولت تدبیر و امید است .

ذیلا” به نمونه هایی از اقدامات غیرمدبرانه مجموعه وزارت بهداشت اشاره خواهیم کرد :

۱- عدم پیگیری برای اجرای واقعی نظام ارجاع و سطح بندی و تبیین منع خود ارجاعی که از عوامل اصلی تقویت اقتصاد سلامت خواهد بود.

۲- امنیتی نمودن بی مورد و استفاده از نیروی ضد شورش و گارد ویژه و ضرب و شتم پزشکان متخصص در تجمع مسالمت آمیز گروه متخصصین رادیولوژی مقابل وزارت بهداشت به جای استفاده از رویکرد شنیدن سخن مختلف و استفاده از روش های اقناعی در ۲۶ دی ماه سال ۹۴

۳- وجود ابهامات مالی فراوان در طرح تحول سلامت

۴- دستکاری هدفمند با اهداف صنفی خاص در کتاب کالیفرنیا ، به نحوی که می توان ردپای رشته های تخصصی مدیران عالی رتبه وزارت ایشان را در این دستکاری پیدا نمود.

۵- خلف وعده های مکرر در خصوص دستمزد پزشکان عمومی شاغل در طرح پزشکان خانواده شهری استان فارس و مازندران

۶- ایجاد زمینه تنش و دلسردی در رشته پاتولوژی با خلق بخشنامه های جنجالی و متشنج کردن گروههای علمی و ایجاد رعب و وحشت بجای تدبیر و دادن امید

۷- کاهش تعرفه و کد در مورد رشته بیهوشی به میزان ۲۵ درصددر سال ۹۶ که حتی برای کارشناسان نیز عجیب و دور از کارشناسی حداقلی می نمود.

همچنین کاهش تعرفه برای رشته های رادیولوژی ( سونوگرافی ) ، با وجود نرخ تورم ۱۲% توسط بانک مرکزی که با هیچ عقل سلیمی سازگار نیست و نخواهد بود.

ضمنا در این برنامه کاهش تعرفه ها ، با توجه به اخبار واصله ، گروههایی که نزدیکی بیشتری با برخی مسولان داشته اند برخی موارد را از شمول کاهش تعرفه حذف کرده اند .

۸- تاخیر بعضا” یک ساله در پرداختی پزشکان در حال خدمت در مناطق محروم

۹- تبدیل مجموعه وزارت بهداشت به وزارتی با شائبه ویژه خواری و رابطه ، من جمله تصویب بخشنامه های مربوط به کاهش طرح ضریب کا رشته روانپزشکی و امکان مسولیت فنی ازمایشگاه برای phdهای رشته های علوم پایه( با اعمال نفوذ احتمالی برخی از مقامات بلندپایه وزارت بهداشت)

۱۰- عدم نگاه کارشناسی بی طرف و ضابطه مند به تداخلات بین رشته ای و ابلاغ بخشنامه های احتمالا سفارشی و تبدیل رشته های PhD به رشته های بالینی

۱۱- پروژه ی واگذاری امر حاکمیتی “نظارت بر مراکز درمان اعتیاد ” به نهادی غبر تخصصی که این واگذاری دارای اشکالات متعدد شکلی و ماهوی است و تنظیم دستورالعمل اجرایی آن به طرز بی سابقه ای متناقض با قوانین صریح مملکتی و اصول حقوقی جمهوری اسلامی، همراه با به مخاطره انداختن مصالح بیماران می باشد.

متاسفانه لیست بسیار بلندتری از این اقدامات عجیب و دور از تدبیر در عملکرد جناب آقای دکتر قاضی زاده هاشمی وجود دارد که بر این اساس تصمیم گرفتیم تا نگرانی عمیق خود را بوسیله این نامه خدمت شما عرض نماییم.

امیدواریم به پشتوانه تدبیر و انتخاب جنابعالی شاهد انتخاب مدیری شایسته تر در کشتی سلامت کشور باشیم تا از تکرار این وضعیت نا بهنجار جلوگیری گردد و به سرانگشت تدبیر گره نگرانی های جامعه پزشکی در حفظ شرافت حرفه ای و درمان بیماران را بگشایید تا بتوان در سایه آرامش و مدیریت کلان نگر در وزارت بهداشت و درمان بهترین خدمتگذاری برای مردمان این کشور ممکن شود.

در انتها نیز از جنابعالی استدعا داریم وقتی را برای برگزاری جلسه ملاقات عمومی با پزشکان دردمند امضا کننده این نامه اعلام نمایید تا جزییات بیشتری از مشکلات موجود را به شما منتقل نماییم.

لینک امضای نامه

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

6 نظر برای مطلب "نامه پزشکان به ریاست جمهوری"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
اسمااحراری
Guest

باسلام‌ لطفا کمکمون کنین برای احقاق حق مسلممون

عاطفه م
Guest

سلام
لطفا گزینه ابهامات مالی فراوان رو به چند موردش اشاره کنین. مخصوصا بیمه ها.

دکتر محمد سعید صالحی فر
Guest

با سلام و عرض ادب حقیر برای پیروزی ریاست محترم جمهور از جان و دل مایه گذاشتم..و مسول حزب اعتدال و توسعه در پزشکان عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه بودم..درمانگر اعتیاد هستم و نزدیک بیست و چهار سال است طبابت میکنم..از برنامه ایدایتیس معاونت محترم دارو همانند تمامی همکارانم ناراضی بوده بطوریکه جلب حمایت همکاران درمانگر اعتیاد برای پیروزی جناب روحانی را متوط به برداشتن این برنامه سراپا ایراد میکردم..حال که روحانی عزیز پیروز شده و ما بوجودش افتخار میکنیم به درماتگران اعتیاد و مشگلات انها بپردازید..و من الله توفیق

کیان
Guest

کاملا صحیح می فرمایید. انشالله همه همکاران پزشک حوزه درمان اعتیاد و غیره بسیج شوند تا در وزارت بهداشت روح تازه ای به همراه عقلانیت دمیده شود

ایمان یوسفی قاسم خیلی
Guest

?

علیرضا قنادان
Guest

تمام موارد مورد تایید است.

wpDiscuz
Powered by Themes24x7