دانش آموختگان دانشجویان

وزیر بهداشت: آزمونهای حوزه علوم پزشکی حساسیت بیشتری نسبت به آزمونهای وزارت علوم دارد

وزیر بهداشت از مسئولان مرکز سنجش آموزش پزشکی به عنوان امین مردم یاد کرد و گفت: باید به این بخش اهتمام بیشتری داشته باشیم زیرا مسئولیت در این حوزه، ملی و بلکه جهانی است و بخشی از فارغ التحصیلان ایران در نقاط مختلف دنیا به ارائه خدمات پزشکی به مردم می پردازند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از وبدا، دکتر سید حسن هاشمی در بازدید از ساختمان جدید مرکز سنجش آموزش پزشکی ضمن تاکید بر اهمیت قضاوت در سنجش پزشکی، گفت: خیلی مهم است که قضاوتها به عدالت نزدیک باشد زیرا نمی توانیم ادعا کنیم که با وجود حجم زیاد شرکت کنندگان در آزمونهای مختلف علوم پزشکی، تمام ارزیابی های ما دقیق است.

دکتر هاشمی ضمن قدردانی از دست اندرکاران راه اندازی این مرکز، اظهار داشت: کاری که شما کردید، دقت آزمونها و ارزیابی ها را افزایش می دهد و آزمونهای حوزه علوم پزشکی حساسیت بیشتری نسبت به آزمونهای وزارت علوم دارد زیرا در حوزه علوم پزشکی با جان انسانها سر و کار داریم و با آزمون و ارزیابی دقیق می توانیم امیدوار باشیم که سلامت مردم بیشتر تامین می شود.

وزیر بهداشت از مسئولان مرکز سنجش آموزش پزشکی به عنوان امین مردم یاد کرد و گفت: باید به این بخش اهتمام بیشتری داشته باشیم زیرا مسئولیت در این حوزه، ملی و بلکه جهانی است و بخشی از فارغ التحصیلان ایران در نقاط مختلف دنیا به ارائه خدمات پزشکی به مردم می پردازند.

دکتر هاشمی یادآور شد: بخشی از کار مرکز سنجش پزشکی مربوط به حق و حقوق افراد است و افراد، مشابه سازمان سنجش در وزارت علوم به رقابت می پردازند اما در حوزه پزشکی، موقعیت ها ارزشمند تر است زیرا افراد در آینده می خواهند در دوره های تخصصی، فوق تخصصی، جراحی و دندانپزشکی شرکت کنند بنابراین حساسیت نیز بالاتر است.

وزیر بهداشت با اشاره به بروز برخی مشکلات در برگزاری آزمون در دوره های گذشته، گفت: هنوز خاطرات تلخ آن آزمونها در ذهن همه افراد به ویژه شرکت کنندگان حاضر در آنها مانده و تصور می کنند که سرنوشت آنها به دلیل بی توجهی، تحت تاثیر قرار گرفته است اما در دولت یازدهم، خوشبختانه مشکل و مساله خاصی در حوزه آزمونهای پزشکی رخ نداد که از طرف دولت از شما تشکر می کنم.

دکتر هاشمی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهمیت توجه به فضای فیزیکی، افزود: اگر به فضای فیزیکی توجه داشته باشیم، سایر امور نظم و نظام پیدا می کند در حال حاضر در ایران نیروی انسانی که مهمترین سرمایه هر کشور است، به اندازه کافی وجود دارد اما سایر ابزارها که همسایه های ما به راحتی آن را فراهم کرده اند، کمتر وجود دارد.

وزیر بهداشت راه اندازی این مرکز را بسیار مهم و اساسی دانست و گفت: امیدوارم که این نوع نگاه در معاونت آموزشی وزارت بهداشت در دوره های بعد نیز وجود داشته باشد و بتوانیم انحصارگرایی در آزمون، ارزیابی مراکز و اعطای مجوزها را از بین ببریم زیرا نیروهای بسیار زیادی در فیلد، زحمت می کشند و تلاش می کنند که سهم آنها کم رنگ است.

دکتر هاشمی اظهار داشت: باید کاری کنیم که ثمره و نتیجه کار طراحان سوالات به جز در آزمونهای ورودی دستیاری و تخصصی، دیده شود و اگر در سایر آزمونها انحصار را بشکنیم به اجرای بهتر سند توسعه بهداشت و درمان کمک کرده ایم.

وزیر بهداشت یکی از مشکلات وزارت بهداشت را طراحی آموزش بر مبنای آموزش عالی عنوان کرد و گفت: طراحی آموزش علوم پزشکی بر مبنای آموزش عالی پایه گذاری شده که متناسب با نیازهای حوزه بهداشت و درمان نیست چراکه در حال حاضر با کمبود متخصص و چالشهایی در مورد درآمدها روبرو هستیم.

دکتر هاشمی ادامه داد: یکی از مشکلاتی که موجب اختلاف درآمدها در حوزه سلامت می شود، متناسب نبودن عرضه و تقاضا است بنابراین ابتدا باید ببینیم که برای نظام سلامت باید چه اقداماتی را انجام دهیم و سپس در شورای گسترش، دبیرخانه ها، دانشگاه ها و آموزشگاه ها اقدام به پذیرش نیروی انسانی مورد نیاز کنیم.

وزیر بهداشت تصریح کرد: در برخی از رشته های تخصصی مشکلات و ضوابطی وجود دارد که بوردها باید مراکز را تایید کنند بنابراین لازم است که این مشکلات را حل کنیم و وابستگی را از بین ببریم و می توانیم در اعتبار بخشی نیز گشایش جدی ایجاد کنیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه هر قدر به استانداردهای بین المللی نزدیک تر شویم، موفقیت بیشتری خواهیم داشت، افزود: معاونت توسعه وزارت بهداشت برای کمبود نیروی انسانی مرکز سنجش آموزش پزشکی کمک کند زیرا تعداد زیادی نیروی انسانی در بخش هیات علمی و کارمند دانشگاه ها فعالیت دارند اما به اصل و مغز آموزش یعنی مرکز سنجش توجه کمتری کرده ایم.

وزیر بهداشت تاکید کرد: باید مدیریت عمودی و تبدیل مرکز سنجش آموزش پزشکی به سازمان مورد توجه قرار گیرد و می توانیم آن را به سازمان امور استخدامی کشور پیشنهاد دهیم تا در مجلس تصویب شود اما به آن امیدواری زیادی ندارم.

دکتر هاشمی در پایان یادآور شد: تلاش کنید تا افراد با سطح تحصیلات، دانش و مهارت بالا در مرکز سنجش آموزش پزشکی به کار گرفته شوند و در انتخاب آنها بر اساس توانایی بالا و سلامت، حساسیت داشته باشید و برای ارتقای آنها آموزش را مد نظر داشته باشید.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7