دندانپزشکان

بلاتکلیفی داوطلبان تخصص دندانپزشکی: کتاب ملی ؛ بلی یا خیر

به گزارش صدای پزشکان، کتاب مرجع دندانپزشکى که به کتب ملى شهرت یافته اند در دو سال اخیر به یکی از پر بحث و پرحاشیه ترین موضوعات دندانپزشکی کشور در حوزه آموزش بدل شده اند. چرایی و لزوم تهیه و تدوین این کتابها و مرجعیت یافتن یکباره آنها برای آزمون‌ ورودى دستیارى از جمله موضوعات مورد بحث و انتقاد بوده است. مجموعه کتب ملى متشکل از ١۴ کتاب به عنوان مرجع آزمون دستیارى سال ٩۵ و متعاقبا ٩۶ اعلام شدند که هر بار با اعتراضات گسترده داوطلبان مورد تجدید نظر قرار گرفت و از رفرنس آزمون حذف گردید. با این اوصاف، پیش تر این کتب براى آزمون سال ٩٧ به عنوان مرجع اصلى در سایت سازمان سنجش پزشکى اعلام گشته و تمام کتب رفرنس قبلى از دور خارج گردیده است! در همین راستا در خرداد ماه سال ٩۶ نامه اى با امضاى بیش از ١۵٠٠ داوطلب متقاضى آزمون دستیارى ٩٧ به وزارت بهداشت تحویل داده شد که در آن با ذکر توضیحاتى خواستار حذف این کتب از آزمون دستیارى تا زمان آموزش کامل و رفع نقایص آن شدند. در یکى از بندهاى این نامه صریحا به عدم تدریس این کتب در دانشگاههاى کشور اشاره شده و ارزشیابى پیش از آموزش و تدریس را مصداق بى عدالتى آموزشى دانسته است. اخیرا در دیدار وزیر بهداشت با استعدادهاى درخشان در تاریخ ١٨ خرداد ٩۶، ایشان در پاسخ به سوال یکى از حضار در مورد کتب ملى دندانپزشکى اذعان داشتند که امتحان گرفتن از کتبى که تدریس نشده قانونى نیست و حل و فصل این مسئله را به معاون آموزشى وزارت بهداشت، دکتر لاریجانى سپردند.
در قسمتى دیگر از نامه مذکور بیان شده است که وقتى داوطلبى وارد رقابت طاقت فرساى آزمون دستیارى مى شود، ممکن است تا چند سال آینده درگیر آن رقابت باشد تا آنرا به سرانجام رساند و لذا تغییر ناگهانى تمام منابع آزمون دستیارى مى تواند جمع کثیرى از داوطلبان را متضرر کند. در همین راستا طبق بیانات مسئول آزمون سازی مرکز سنجش آموزش پزشکی وزارت بهداشت، داوطلبان باید فرصت کافی برای آمادگی و مطالعه منابع آزمون ها را داشته باشند بنابراین تغییر در منابع آزمونها حداقل سه سال بعد از تصویب و اعلام عمومی اجرا خواهد شد، در غیر این صورت تغییر در منابع قابل اجرا نیست (ایسنا، ۱۴ آذر ۹۵).
مجموعا با توجه به بیانات اخیر وزیر محترم و صحبتهاى سابق مسئول سازمان سنجش پزشکى، به نظر میرسد قانونا و منطقا خواسته داوطلبان بحق باشد، و مرجع شدن کتب ملى به حداقل سه الى چهار سال زمان نیاز داشته باشد؛ حال آنکه بعد از گذشت نزدیک به دو ماه، همچنان نامه این داوطلبان بدون پاسخ مانده است و نزدیک به ٢٠٠٠ نفر بلاتکلیف و در اضطرابند.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

1 نظر برای مطلب "بلاتکلیفی داوطلبان تخصص دندانپزشکی: کتاب ملی ؛ بلی یا خیر"

مرا مطلع کن از
avatar
مرتب کردن براساس:   جدیدترین نظر | قدیمی ترین نظر | نظر با بالاترین رای
دکتر افشار
Guest

سلام
گله مندم از افزایش افسار گسیخته ظرفیت های دندانپزشکی و تاسیس پی در پی دانشکده های دندانپزشکی
۶۲ دانشکده دندانپزشکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
فاجعه اس

wpDiscuz
Powered by Themes24x7