نظام سلامت

وزیر بهداشت: اختیارات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باید افزایش یابد

وزیر بهداشت در اجلاس هیات‌های امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور بر ضرورت افزایش اختیارات دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور تاکید کرد.
به گزارش صدای پزشکان به نقل از همشهری آنلاین، دکتر سید حسن هاشمی گفت: هیات‌های امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور در طول سه سال و نیم گذشته زحمات زیادی کشیدند و توانستند در بیش از ۶۵۰ جلسه داوطلبانه و در جهت مصالح عمومی در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حدود ۹ هزار مصوبه داشته باشند.

او افزود: در حوزه سلامت گرفتاری‌های زیادی داشته و داریم اما دولت، مجلس و سیاستگذاران کمک‌های زیادی به ارتقای سلامت مردم کردند در عین حال، باید توجه داشت که توسعه و پیشرفت کشورها، در سایه سلامت آن جوامع است که این بخش نیاز به توجه جدی دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه در اکثر کشورهای پیشرفته، سلامت از اولویت‌های مهم و نخست دولت‌ها است، افزود: امیدواریم همانگونه که در ۴ سال گذشته، سلامت در کشور جزء اولویت‌های دولت قرار گرفت، در ادامه نیز برای رسیدن به نظام سلامت کارآمد، توجه ویژه ای به این حوزه شود اما نقش هیات‌های امنای دانشگاه ها در ارتقای سلامت، بسیار مهم است.

هاشمی با اشاره به تصویب قانون هیات امنایی و استقلال نسبی دانشگاه‌ها در سال ۶۸ در مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: البته دانشگاه‌ها در سال ۱۳۱۸ مستقل شدند و در سال ۱۳۲۱ نیز برای تعیین رییس دانشگاه و دانشکده از وزارت فرهنگ سابق، جدا شدند و همزمان با انقلاب اسلامی، شورای انقلاب، قانونی را تدوین کرد که منجر به تقویت هیات‌های امنا شد.

وزیر بهداشت از قانون هیات امنا به عنوان یکی از قوانین مترقی یاد کرد و گفت: متاسفانه نتوانسته ایم از قانون هیات امنایی استفاده مناسبی داشته باشیم و هیات‌های امنا فقط منحصر به مسائل مالی و اداری شده اند در حالی که نقش آنها در سیاستگذاری، حل مشکلات دانشگاه‌ها، دیده بانی و کمک گرفتن از جامعه برای پیشبرد اهداف دانشگاه‌ها بسیار مهم است.

هاشمی تصریح کرد: قانون هیات امنایی در دولت مخالفان جدی داشته و برخی دوستان در دولت به ویژه اقتصادیون، علاقه ای به مستثنی کرد دانشگاه‌ها از سایر دستگاه‌های اجرایی ندارند و وزرای بهداشت و علوم در جلسات هیات دولت باید مراقب باشند که آیین نامه یا قانونی که اختیارات هیات‌های امنا را محدود می‌کند، تصویب نشود.

وزیر بهداشت از مجلس شورای اسلامی به دلیل تصویب قانون هیات‌های امنا با وجود برخی مخالفت‌ها، تاکید کرد و اظهار داشت: امیدواریم که هیات‌های امنا در دولت دوازدهم نیز در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رسالت اصلی خود را ایفا کنند.

هاشمی تاکید کرد: اختیارات دانشگاه‌های علوم پزشکی باید افزایش یابد و اختیارات مرکز حتی شورای گسترش به محیط منتقل شود البته در طرح آمایش سرزمینی می‌توانیم بسیاری از اختیارات را به هیات‌های امنا مناطق یا استان‌ها منتقل کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به نقش هیات‌های امنا در کنترل هزینه‌های حوزه بهداشت و درمان، خاطرنشان کرد: بنظر می‌رسد که باید برای دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها، سقف بودجه ایجاد کنیم و بودجه سالیانه آنها را به آنها را پرداخت کنیم تا خودشان به امورشان بپردازند و از آنها شاخص‌هایی مانند رضایتمندی مردم و بهبود وضعیت بهداشتی و درمانی را بخواهیم و رییس دانشگاه علوم پزشکی نیز مجری این اختیارات باشد.

هاشمی یادآور شد: هیات‌های امنای دانشگاه‌های علوم پزشکی نقشی مانند مجلس شورای اسلامی دارند و عصاره مدیریت کشور در دهه‌های متمادی هستند بنابراین لازم است که اختیارات را از نظر مالی و اداری به دانشگاه‌ها و بیمارستان‌ها واگذار کنیم و بهبود شاخص‌های کلان حوزه سلامت را از آنها بخواهیم.

وزیر بهداشت در ادامه نقش مجلس در تصویب و تمدید قانون هیات‌های امنا را بسیار ارزشمند عنوان کرد و در پایان از نقش مهم و ارزنده هیات‌های امنای دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی سراسر کشور نیز در اجرای طرح تحول سلامت، تقدیر کرد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

Subscribe
مرا مطلع کن از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین نظر
جدیدترین نظر نظر با بالاترین رای
Inline Feedbacks
View all comments
حسین
حسین
6 سال قبل

یعنی وای به روزی که دانشگاههای علوم پزشکی بخوان مثلا مستقل باشن؛ یه عده قدیمی گردن کلفت اختیار همه چیز رو میگیرن تو دست و یه مافیا بازی راه بندازن که اون سرش نا پیدا!
همون یکی رو از بیرون بزارن بالاسرشون بهتره تا چند نفر دور هم جمع بشن تمام پستها رو بین همدیگه پاسکاری کنن

Powered by Themes24x7