دندانپزشکان

نامه اعتراض جامعه دندانپزشکی کشور به عملکرد دبیرخانه دندانپزشکی وزارت بهداشت

در نامه ای که در اختیار صدای پزشکان قرار گرفته است آمده:

بسمه تعالی
وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی
جناب آقای دکتر هاشمی
با سلام و عرض ادب
احتراما ضمن تشکر و سپاس مجدد از همراهی و پشتیبانی شما در حل مشکلات متعهدین ضریب کا دندانپزشکی ، با توجه به ادامه برخی مشکلات و همچنین اقدامات نادرست و مشکل ساز دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی تحت مدیریت جناب آقای دکتر عسگری بر آن شدیم لیست تخلفات و اقدامات خلاف قانون این دبیرخانه را به عرض شما برسانیم تا در این خصوص طبق صلاحدید تصمیمات لازم را اتخاذ فرمایید .
توضیحا خدمت حضرتعالى عرض مینماییم که متاسفانه رفتارهاى فردگرایانه نه تنها به آرام کردن تنشها و التهابات کمکی نمیکند بلکه باعث شده تشنج و نارضایتى ها هر روز بیشتر شده و دائما شاهد اعتراضات در عرصه هاى نوظهورى هستیم

۱- عدم توجه و تمکین به قوانین جاری و بالا دستی کشور در خصوص دوران تعهد دستیاری ( در مورد متعهدین عام، خاص ورودی قبل از تصویب قانون گسترش عدالت آموزشی یعنی ۱۳۸۹ و همچنین متعهدین خاص شهرهای بزرگ ) لازم به ذکر است که این مورد سبب اعتراضات گسترده گشت که به حمدالله با پشتیبانی مقامات بلندپایه کشور و شخص وزیر محترم بهداشت و معاونت محترم آموزشی و دیگر بزرگان وزارتخانه با ابلاغ آیین نامه خدمت متعهدین و متمم آن تا حد زیادی بر طرف گشت.

٢- عدم توجه به ابلاغیه اردیبهشت ماه امسال در مورد مدت تعهدات ضریب کا و متمم آن و تلاش براى بى اثر نمودن آن که به اشکال مختلف از طرف دبیرخانه انجام مى گیرد که از این دسته اقدامات مى توان به تلاش در جهت اخذ مجدد تعهد محضرى خلاف قانون و ٢/۵ برابرى مدت تحصیل اشاره کرد که مورد اعتراض قرار گرفت و در نهایت در نامه اى که آقاى دکتر عسگرى به آقاى دکتر افشارى فرستاده اند باز هم به متمم ابلاغیه اشاره اى نشده است که مشخص کننده سنگ اندازى تعمدى ایشان درمسیر تحقق مطالبات همکاران مطابق با ابلاغیه و متمم مى باشد که البته متن این نامه جهت استحضار حضرتعالى ضمیمه نامه شده است.
مطمئنا تلاش بیش از این براى تضعیف اثر ابلاغیه مذکور از طرف دبیرخانه منجر به خشم و اعتراض شدید همکاران ضریب کا و ایجاد نا امنى و بى نظمى در امور خواهد شد که از این بابت جاى نگرانى بسیار مى باشد.

٣- تعیین ظرفیت نامناسب دوره های عمومی و تخصصی و عدم وجود برنامه ریزى براى توزیع مناسب دندانپزشکان در مناطق محروم که در صورت ادامه این روند، سیل دندانپزشکان آموزش ندیده و بیکار در جامعه سرازیر خواهد شد که عواقب شدیدی بر اقتصاد درمان و سلامت و بهداشت دهان و دندان جامعه خواهد داشت.

۴- انتخاب کتابهای به اصطلاح ملی به عنوان رفرنس برای آزمون های ورودی دستیاری، به تازگى این کتب در کوریکولوم آموزشی دوره های عمومی به عنوان کتاب مرجع معرفى شده اند در حالیکه این کتب حاوى غلطهاى املایى و علمى متعدد بوده و هنوز تدریس هم نشده اند ، که این امر هم موجب اعتراض ذینفعان قرار گرفته است.

۵- تقسیم نیروهای متخصص بعد از آزمون دانشنامه سال ۱۳۹۵ با احکام ناقص و بدون ذکر مدت تعهد که در تاریخ دندانپزشکی کشور بی سابقه بوده و با توجه به عدم اعتماد به دبیرخانه از سوی ذینفعان ، موجب اعتراض آنها قرار گرفته و عملا دست دبیرخانه را برای اقدامات خلاف قانون باز گذاشته است.

۶- افزایش بخشهای تخصصی بدون فراهم ساختن زیرساختها و امکانات لازم اعم از نیروی انسانی و امکانات سخت افزاری، برای مثال در یکی از دانشکده های دندانپزشکی سال ٩۵ بدون داشتن حتی یک دانشیار و فقط با وجود دو استادیار ، اقدام به پذیرش دستیار تخصصی در رشته پروتزهای دندانی شده است که این موضوع در بسیاری از دانشکده ها در حال انجام است و این امر مطمئنا سبب افت کیفی آموزش تئوری و عملی و در نتیجه کاهش سطح بهداشت و سلامت دهان و دندان جامعه خواهد شد.

٧- عدم ارائه شفاف و مشخص نمرات و رتبه هاى بورد در چند سال اخیر که باعث از بین رفتن جو سالم رقابتى امتحان و سلب اعتماد همکاران در توزیع نیروها نسبت به وزارتخانه شده است .
٨- عدم همکارى با امور هیات علمى در ارائه آمار صحیح که باعث صدور احکام بدون مدت زمان تعهد براى همکاران بعد از بورد سال ٩۵ شده است که این نیز خود نوعى سنگ اندازى در مسیر اجراى ابلاغیه اردیبهشت امسال و متمم آن در مورد مدت تعهدات قانونى همکاران بشمار مى رود.
٩- رفتارهای غیر اخلاقی و غیر حرفه اى کارکنان دبیرخانه دندانپزشکى، درحالیکه این دبیر خانه میبایست دوست و همراه دندانپزشکان و گره گشاى امور انها باشد.
در پایان خواهشمندیم در راستای شعارهای دولت تدبیر و امید از فردی قانون گرا پاسخگو اصلاح گر و دلسوز هم مردم و هم دندانپزشکان در جایگاه خطیر دبیرخانه دندانپزشکی استفاده نمایید پر واضح است که ادامه حضور ایشان در جایگاه مدیریت و تصمیم سازی روز به روز به تنش های بین دبیرخانه و دندانپزشکان می افزاید و طبعا پیش برد برنامه های وزارت خانه در زمینه طرح تحول سلامت در حوزه دندانپزشکی را با چالشهای متعدد و بعضا بی مورد مواجه خواهد کرد

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7