دستیاران تخصصی صنفی نظام سلامت

اعتراض متخصصین بیهوشی به تبعیض در تعرفه‌گذاری‌ها

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری فارس، اتابک نجفی دبیر انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران، در حاشیه گردهمایی متخصصین بیهوشی در تهران، با انتقاد از تبعیض و بی‌عدالتی در تعیین تعرفه‌های خدمات درمانی سال ۹۶ که تعرفه بیهوشی با کاهش ۲۵ درصدی مواجه بوده است، اظهار داشت: اگر قرار است با کاهش تعرفه بیهوشی، در هزینه‌های طرح تحول سلامت صرفه‌جویی کنیم، باید این کاهش برای همه رشته‌ها و حرفه‌ها اتفاق بیافتد.

وی با اشاره به دادخواست‌های متخصصین بیهوشی که به دیوان عدالت نوشته‌اند، تأکید کرد: اگر از این مرجع به پاسخ قانع‌کننده‌ای نرسیم و مسئولان وزارت بهداشت نیز ما را قانع نکنند، احتمال دارد که برخی بیماران را بی‌هوش نکنیم.

علی حاج قاسمعلی بازرس انجمن آنستزیولوژی و مراقبت‌های ویژه ایران، با عنوان این مطلب که هیات دولت کمبود منابع مالی در طرح تحول سلامت را علت کاهش تعرفه بیهوشی اعلام کرده است، افزود: در خصوص متخصصین بیهوشی کار کارشناسی درستی صورت نگرفته و فقط بیمه‌ها نظراتشان را اعلام کرده‌اند. ضمن اینکه برای نظرخواهی در خصوص این مسئله مهم از ما دعوت نکردند.

رضا امین نژاد متخصص بیهوشی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی قم، گفت: پویش «نه» به کاهش تبعیض‌آمیز تعرفه بیهوشی، چند ماهی است که با مدنی‌ترین روش‌های پیگیری حقوق صنفی، تلاش می‌کند جامعه ملتهب بیهوشی را از اقداماتی با تبعات ناخوشایند باز دارد و با راهکارهای قانونی و مسالمت‌آمیز حقوق ایشان را بازستاند.

وی افزود: بی‌تردید عدم توجه به این جنبش صنفی مدنی چه در کوتاه‌مدت و با کاهش ناخودآگاه توجه به پیشرفت‌های علمی موردنظر مقام معظم رهبری و چه در بلندمدت با تضعیف جایگاه شغلی این تخصص خطیر می‌تواند لطمه‌های جبران‌ناپذیری بر پیکر نظام رو به رشد درمان و سلامت وارد آورد که بی‌شک جبران آن به زمان و هزینه‌های به‌مراتب بیشتری نیاز خواهد داشت.

حسن تقی زاده متخصص بیهوشی، معتقد است که بیهوشی و مراقبت‌های ویژه رشته‌ای از پزشکی است که بسیار علمی، پیچیده و درعین‌حال پر از مخاطرات و استرس است. طبیعتاً پزشکان در این رشته نیاز به آرامش ذهنی برای ارائه خدمت دارند. وزارت بهداشت با دست بردن غیر کارشناسانه در تعرفه بیهوشی آرامش را از جامعه پزشکی گرفته و نگرانی و دل‌مشغولی فراوانی برای همکاران ایجاد کرده است.

وی افزود: کاهش تعرفه بیهوشی به گفته مدیران ارشد وزارت بهداشت، بدون کار کارشناسی کافی بوده و قراین و شواهد نیز نشان می‌دهد که حب و بغض‌های شخصی بعضی از مدیران در آن بی‌تأثیر نبوده است. کمیته صنفی انجمن بیهوشی در کنار فعالین مستقل، حاضر است غیر کارشناسی بودن این دستورالعمل وزارت بهداشت را در هر جلسه‌ای که لازم باشد به چالش بکشد.

حمیدرضا ربانیان متخصص بیهوشی و مراقبت‌های ویژه اظهار داشت: وزارت بهداشت به علت کسر بودجه شدید تصمیم گرفته ضمن افزایش حق‌الزحمه همه رشته‌های تخصصی، کسر بودجه خویش را از طریق کاهش غیرموجه حق‌الزحمه قانونی متخصصین بیهوشی به میزان ٢۵ درصد و به میزان بسیار کمتری از سایر رشته‌های تخصصی دیگر جبران کند درحالی‌که این متخصصین، منبع درآمد دیگری مانند مطب و…، ندارند و هیچ‌گاه از بیماران وجه غیرقانونی بابت درمان مطالبه نمی‌کنند و همواره پاک‌ترین درآمد را دارند.

وی گفت: راه‌حل برون‌رفت از این بحران که دامنه آن مرتبه رو به گسترش است، پرهیز از تبعیض قائل شدن بین رشته‌های مختلف تخصصی و اعمال تعرفه خدمات همه متخصصین طبق نسخه اصلی کتاب کالیفرنیا است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7