فرهنگی

مرگ سالانه ۵۵هزار ایرانی به دلیل مصرف سیگار

به گزارش صدای پزشکان، به نقل از خبرگزاری ایسنا سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این که در کشور سالانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به علت استعمال دخانیات جان خود را از دست می‌دهند، گفت: با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می‌توانیم علاوه بر ایجاد سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نظام سلامت، مصرف دخانیات را نیز کاهش دهیم.

به گزارش ایسنا، دکتر ایرج حریرچی – قائم مقام و معاون کل وزارت بهداشت با حضور در تحریریه خبر ۲۱ سیما با بیان این مطلب که ۱۴/۰۱۳ درصد از افراد بالای ۱۵ سال در کشور، سیگار و دخانیات مصرف می‌کنند، افزود: در پنج سال گذشته شیوع استعمال دخانیات در کشور از۱۴.۰۹ به ۱۴.۰۱۳ درصد رسیده است که افرایش زیادی نیست. البته شیوع مصرف روزانه سیگار، از ۱۰.۹ به ۱۰.۱ درصد کاهش یافته است یعنی در مقایسه با گذشته ۵۰۰ هزار نفر روزانه کمتر سیگار می کشند.

وی با اشاره به این که متاسفانه میزان استعمال قلیان در کشور بیشتر شده است و در پنج سال گذشته، ۴۸۰ هزار نفر به جمعیت استعمال کنندگان قلیان اضافه شده است، افزود: یک بار مصرف قلیان، معادل استعمال ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است.

قائم مقام وزیر وزارت بهداشت، میزان شیوع استعمال سیگار در بین نوجوانان پسر (۱۳ تا ۱۵ ساله) را ۳.۴ درصد و در بین دختران را ۲.۱ درصد اعلام کرد و آن را فاجعه‌ای ملی خواند.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: دخانیات، شایع‌ترین عامل مرگ و میر قابل پیشگیری در جهان است و در کشور سالانه ۵۰ تا ۵۵ هزار نفر به علت استعمال دخانیات جان می‌بازند.

حریرچی با اشاره به این که هر سال ۵۰۰ هزار نفر (معادل ۵ درصد تعداد افراد بستری) در بیمارستان‌های کشور بر اثر استعمال دخانیات بستری می‌شوند، گفت: سالانه ۱۰ تا ۱۱ هزار میلیارد تومان از پول مردم کشور، دود می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: حدود یک درصد از تولید ناخالص ملی، صرف دخانیات می‌شود و مستقیم و غیر مستقیم به دلیل مصرف دخانیات، سالانه ۲۰ تا ۳۰ هزار میلیارد تومان به سلامت مردم آسیب می‌رسد. در چند سال گذشته هر گاه از وزارت بهداشت، استعلامی در خصوص مجوز مراکز عرضه مواد دخانی شده، ۱۰۰ درصد پاسخ منفی داده است.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان این مطلب که در استان‌هایی مانند اصفهان، خراسان رضوی و شمالی و چهارمحال و بختیاری با کمک استانداران و دادستان‌ها، توانسته‌ایم موفقیت‌های زیادی در محدود کردن عرضه دخانیات و ممنوعیت مصرف آن در اماکن و مراکز عمومی داشته باشیم، افزود: در این راستا از دادستان‌های قم و البرز هم که به این قافله پیوستند تشکر می‌کنیم.

حریرچی وضعیت عرضه مواد دخانی در تهران را بسیار نامناسب دانست و گفت: متاسفانه هر روز با پدیده‌هایی مانند عرضه قلیان در منزل، قلیان‌های مسافرتی و عرضه توتون‌های معطر روبرو هستیم.

وی با اشاره به این که وزارت بهداشت برای ممنوعیت استعمال دخانیات در مراکز و اماکن عمومی، قدرت اجرایی ندارد، گفت: تنبیهات قانونی در نظر گرفته شده مانند جریمه ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریالی بسیار ناچیز و به اندازه چند دقیقه فروش برخی از این اماکن است. در تهران برخی از محل‌ها چندین بار پلمب شده، اما به دلیل عدم بازدارندگی لازم و جریمه‌های چند صد هزار تومانی، به سرعت بازگشایی شده‌اند.

قائم مقام وزیر و معاون کل وزارت بهداشت گفت: نقش وزارت بهداشت در کاهش استعمال دخانیات، ترویجی و هماهنگی بین بخشی است و نمی‌تواند برای مبارزه با آن حکمی صادر کند.

بنابر اعلام وب‌دا، حریرچی در ادامه گفت: ایران در بین ۱۸۱ کشور دنیا، ارزان‌ترین قیمت عرضه سیگار را دارد و قیمت سیگار در کشورهای سازنده و صادر کننده سیگار، پنج برابر ایران است.

وی با اشاره به این که مهم‌ترین عامل کاهش مصرف دخانیات، افزایش قیمت آن است و در این مورد لایحه‌های زیادی به مجلس ارائه داده‌ایم، افزود: در تصویب برنامه ششم توسعه پیشنهاد دادیم که مالیات بر خرده فروشی سیگار در کشور، چهار برابر شود، اما این پیشنهاد مورد قبول واقع نشد و مالیات بر کارخانه تولید کننده بسته شد.

سخنگوی وزارت بهداشت در پایان گفت: کل بودجه طرح تحول سلامت ۴۸۰۰ میلیارد تومان است که به طور کامل هم اختصاص نیافته، اما با اصلاح مالیات بر عرضه مواد دخانی، می‌توانیم علاوه بر ایجاد سالانه ۱۱ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نظام سلامت، مصرف دخانیات را نیز کاهش دهیم.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7