اقتصاد سلامت

تاخیر ۱۰ ماهه پرداخت کارانه پزشکان به خاطر بدهی سازمان های بیمه گر

قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: به طور متوسط ۱۰ ماه است که کارانه پزشکان در کشور پرداخت نشده و انتظار است سازمان های بیمه گر برای تسویه حساب بدهی ۱۲ ماهه خود به بیمارستان ها و دانشگاه های علوم پزشکی تلاش کنند.

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایرنا، دکتر ایرج حریرچی روز شنبه در آیین تکریم رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شیراز و معارفه سرپرست جدید این دانشگاه در شیراز افزود: تاخیر در دریافت این مطالبات باعث می شود که ما نیز نتوانیم کارانه و حق الزحمه اساتید تمام وقت پزشکان و اعضای هیات علمی را بپردازیم و تاخیر در این پرداخت ها می تواند در انگیزه کارکنان اثر منفی بگذارد؛ هر چند تاکنون همه اساتید با جدیت و پشتکار به وظایف خود عمل کرده اند.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ادامه با بیان اینکه حتی یک ماه تاخیر هم در این زمینه بسیار زیاد است و پرداخت ها باید بروزرسانی شود گفت: حوزه بهداشت و درمان با سلامت مردم سروکار دارد ، انتظارات مردم در این حوزه افزایش یافته است و باید مطابق با انتظارات مردم سطح خدمات رسانی نیز ارتقا یابد.
وی ادامه داد: افزایش خدمات منوط به همین است که ما بتوانیم کارانه و حق الزحمه اساتید و اعضای تمام وقت دانشگاهها را به موقع پرداخت کنیم.
دکتر حریرچی در بخش دیگری از سخنانش با قدردانی از خدمات ۱۲ ساله رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: جناح‌بندی‌های متداول سیاسی در این وزارتخانه و به‌کارگیری نیروهای مدیریتی نقش زیادی نداشته است.
وی ادامه داد: برخی افراد، تغییرات مدیریتی در دانشگاه علوم پزشکی شیراز را به حساب حزب و جناح می گذارند در حالیکه اینگونه نیست ، تغییرات در دانشگاه مطابق با شان دانشگاه و اساتید است و همه عزیزانی که می آیند و می روند در شان این دانشگاه هستند.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: این که برخی از گروه های فشار که در حد و اندازه خود هم نیستند قصد دارند این تغییرات را مصادره یا به اسم خود تمام کنند جای تاسف دارد.
وی ادامه داد: تغییرات مدیریتی در دانشگاه های علوم پزشکی منطبق با سیاست وزارت بهداشت است ، انتخاب سرپرست جدید در این دانشگاه هم دستاورد هیچکدام از این گروههای سیاسی و حزبی و قومی نیست و انتخاب وزارت بهداشت است.
حریرچی اضافه کرد: در میان مسئولان وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور افرادی از همه‌ جناح‌های سیاسی و با دیدگاه‌های مختلف حضور دارند.
وی بیان کرد: اولویت کار در وزارت بهداشت رفع فقر و محرومیت در سلامت است، باید فقرا و نیازمندان از امکانات برابر و عادلانه سلامت بهره مند باشند و هر فردی هر کسی در این وزارتخانه مسئولیتی دارد باید برای بهره مندی فقرا و نیازمندان تلاش کند.
قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مباحثی که مدعی است دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیاز به ثبات دارد یا تاکنون بی ثبات بوده یا در تب و تاب است را ما نمی پذیریم، این دانشگاه در رتبه های اول تا سوم کشور است و متناسب با همین جایگاه و برای تعالی این جایگاه باید در آن تلاش شود.
حریرچی در ادامه بر لزوم اجرای نظام ارجاع و پزشک خانواده در کشور تاکید کرد و گفت : استان فارس و مازندران قبلا این مسیر را آغاز کرده اند اکنون نیز مطابق با برنامه ششم توسعه در سایر شهرها اجرا می شود ، تا پنج سال آینده این برنامه باید در کشور اجرایی شود.
وی ادامه داد: هم اینک نظام ارجاع و پزشک خانواده در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر اجرایی شده است ، ۵۵ درصد از جمعیت کشور که بیشتر در مناطق روستایی هستند شامل ۲۳ میلیون نفر روستایی از این طرح بهره مند شده اند.
این مقام وزارت بهداشت گفت: اجرای این طرح در شهرهای کشور با جمعیت کمتر از ۲۰۰ هزار نفر نیز شروع شده است .
در این آیین که با حضور معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری فارس برگزار شد، از خدمات دکتر محمد هادی ایمانیه رئیس سابق دانشگاه علوم پزشکی شیراز قدردانی و دکتر علی بهادر به عنوان رئیس جدید این دانشگاه معرفی شد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7