اقتصاد سلامت نظام سلامت

بدهی وزارت بهداشت به پزشکان همچنان به قوت خود باقی است

رنجبرزاده گفت: یکى از مشکلات وزارت بهداشت این است که بودجه هاى تخصیص یافته تزریق نمى شوند و تاکنون تنها ٣٢ درصد بودجه تزریق شده است.
به گزارش صدای پزشکان و به نقل از  باشگاه خبرنگاران جوان؛ اکبر رنجبرزاده عضو هیئت رئیسه مجلس و نماینده مردم اسدآباد با بیان اینکه در طرح تحول سلامت بیش از ۵٠ درصد هزینه ها متوجه نیازمندانى است که به مراکز بهداشتى و درمانى مراجعه مى کنند، گفت: خوشبختانه با اجراى طرح تحول سلامت پرداختى از جیب مردم کاهش پیدا کرد و به همین دلیل این طرح باید با قوت ادامه پیدا کند.

وى ادامه داد: با توجه به اینکه بودجه کشور کاهش پیدا کرده و آمار بیکارى بالاست مردم از نظر گذران معیشت با مشکلاتى مواجه هستند به همین دلیل ادامه طرح تحول سلامت یکى از واجبات و ضروریات است و پرداختى از جیب مردم نباید افزایش پیدا کند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شوراى اسلامى، سطح بندی خدمات را یکى از راهکارهاى موثر در مدیریت هزینه هاى وزارت بهداشت دانست و افزود: اگر وزارت بهداشت بتواند سطح بندى خدمات را ایجاد کند هزینه ها تا حد زیادى مدیریت مى شوند زیرا ضرورتى وجود ندارد که همه افراد از خدمات رایگان استفاده کنند.

نماینده اسدآباد با بیان اینکه طرح تحول سلامت به عنوان یک یارانه یا حمایت مالى مورد تایید نمایندگان مجلس است، ادامه داد: اگر وزارت بهداشت بتواند در اجراى طرح تحول سلامت، قشر ضعیف جامعه را هدف گیرى کند، قدم موثرى برداشته مى شود و باید توجه داشت که حتى اگر وزارت بهداشت نتواند این هدف گیرى را اجرا کند با این حال نباید پرداخت از جیب مردم افزایش پیدا کند بلکه باید سیر نزولى داشته باشد، زیرا افزایش آن براى مردم و کشور خطرناک است.

رنجبرزاده با اشاره به منابعى که به منظور اجراى طرح تحول سلامت در بودجه در نظرگرفته شده است، گفت: منابع پایدار براى اجراى طرح تحول سلامت باید دیده شود البته تا حدودى در این زمینه تدابیرى اندیشیده شده است و در این راستا تخصیص مالیات بر ارزش افزوده، هدفمندى یارانه ها، مالیات بر کالاهاى آسیب رسان و تقویت بیمه ها در لایحه بودجه دولت به عنوان منابع پایدار در حوزه سلامت در نظر گرفته شده اند.

عضو هیات رئیسه مجلس شوراى اسلامى به عدم تخصیص منابع در نظر گرفته شده به وزارت بهداشت براى اجراى طرح تحول سلامت اشاره کرد و افزود: تخصیص ارزش افزوده به وزارت بهداشت در سال جارى بسیار محدود بود و از بودجه مالیات بر ارزش افزوده اى که سهم وزارت بهداشت بود تا کنون تنها ٣٢ درصد پرداخت شده است ، براى ادامه طرح تحول سلامت باید بر اساس، قانون بودجه ها تخصیص پیدا کند زیرا با تحقق قانون مشکلات وزارت بهداشت تا حد زیادى حل مى شوند.

رنجبرزاده با تاکید بر مدیرت هزینه ها با اجراى طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع گفت: تاکید نمایندگان مجلس بر این است که وزارت بهداشت طرح پزشک خانواده، نظام ارجاع، پرونده الکترونیک سلامت، تدوین راهنماهاى بالینى و تعریف خدمات سلامت را که در قانون برنامه ششم توسعه وجود دارند قانونمند و اجرایى کند زیرا با اجراى این موارد هزینه ها تا میزان زیادى کاهش پیدا مى کند.

وى به تخصیص ٢ هزار میلیارد تومان اعتبار براى اجراى طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع و پرونده الکترونیک سلامت اشاره کرد و افزود: استقرار نظام ارجاع در کاهش هزینه ها بسیار موثر است هرچند ممکن است براى اجرا زیرساخت هایى نیاز و کمبود اعتبار وجود داشته باشد.

عضو هیئت رئیسه مجلس شوراى اسلامى خاطرنشان کرد: به منظور حل مشکلات وزارت بهداشت در تلاشیم تا در کمیسیون تلفیق و بودجه مجلس توافقاتى صورت گیرد تا این وزارتخانه در نیمه راه دچار کسرى بودجه ١٠ میلیاردى نشود البته یکى از مشکلات وزارت بهداشت این است که بودجه هاى تخصیص یافته تزریق نمى شوند و تاکنون تنها ٣٢ درصد بودجه تزریق شده است.

وى تصریح کرد: تاکید نمایندگان مجلس بر این است که بودجه هاى تخصیص یافته به سمت واقعى شدن حرکت کنند البته در بودجه ٩٧ منابع واقعى دیده شده است و تغییرات مثبتى مشاهده مى کنیم اگر منابع دیده شده به خوبى تخصیص پیدا کند امیدوار هستیم که وزارت بهداشت دچار مشکل نشود اما باید به این نکته توجه کرد که مطالبات گذشته وزارت بهداشت که ناشى از بدهى بیمه ها و دولت به بیمارستان ها، داروخانه ها و پزشکان بوده همچنان به قوت خود باقى است و براى این موضوع باید چاره اندیشى شود.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7