اقتصاد سلامت دیده بان سلامت سیاست گذاری سلامت نظام سلامت

حریرچی در نشست خبری این هفته : ما در حال حاضر در بیمارستان‌ها بحران داریم

به گزارش صدای پزشکان ایران به نقل از وبدا، دکتر ایرج حریرچی در نشست خبری این هفته در خصوص حقوق شهروندی گفت: در نظام‌ سلامت، هیچ اقدامی نباید انجام شود مگر اینکه فقرا از آن بهره مند شوند و در صورتی که این افراد بهره مند شوند، دیگر اقشار جامعه نیز می توانند از اقدام صورت گرفته برخوردار شوند.

وی افزود: در حوزه سلامت، هر کس باید به اندازه توانش پرداخت کند و به اندازه نیازش دریافت کند یعنی اگر فردی ثروتمند است باید بیشتر مالیات و حق بیمه پرداخت کند و ‌فرد فقیر کمتر پرداخت کند و یا اگر توان پرداخت کمترین میزان را ندارد ، هیچ چیز پرداخت نکند.

سخنگوی وزارت بهداشت تاکید کرد: به ‌منظور صیانت از حقوق شهروندی و عدم ایجاد مشکل به دلیل محدودیت های مالی، توصیه این است که پرداخت به هنگام دریافت خدمت به صفر یا حداقل برسد و در مقابل، پرداختی افراد به صورت پیش پرداخت انجام شود.

دکتر حریرچی در ادامه یکی از سیاست های اصلی وزارت بهداشت را کاهش پرداختی از جیب بیان کرد و گفت: در سال ۹۳، پرداختی از جیب مردم به ۳۸.۷ درصد و در سال ۹۴ به ۳۸.۱ درصد کاهش یافت.

وی افزود: اگر فردی ۴۰ درصد هزینه‌های غیرخوراکی یا ۲۵ درصد کل درآمد خود را صرف هزینه های سلامت کند، دچار هزینه‌های کمرشکن شده است، البته دهک بالا اگر هم دچار هزینه کمرشکن شوند، ولی فقیر نمی‌شود.

به گفته وی، قبل از طرح تحول سلامت، چهار دهک جامعه از دریافت خدمات دندانپزشکی محروم بودند.

سخنگوى وزارت بهداشت در خصوص مصوبات جلسه شورای عالی سلامت نیز گفت: این جلسه با حضور رییس جمهور برگزار شد و تصویب ۶۹ شاخص مربوط به عدالت سلامت یکی از مصوبات مهم این‌جلسه بود.

وی افزود: میزان مرگ نوزادان و اطفال زیر ۱ سال، میزان مرگ مادران باردار، امید به زندگی، میزان شیوع فشار خون و دیابت، بروز حوادث ترافیکی و غیر ترافیکی، میزان شاخص دندان‌های پوسیده و کشیده شده، نرخ ناباروری، نسبت روزهای هوای سالم سال با هوای آلوده و نسبت دسترسی خانوارها به آب و سرویس بهداشتی از جمله ۶۹ شاخصی بود که در جلسه شورای عالی سلامت بررسی شد.

به گفته دکتر حریرچی، تصویب آیین‌نامه اجرایی تشکیل مجامع سلامت از دیگر دستاوردهای جلسه شورای عالی سلامت بود و وزارت بهداشت مکلف به اجرای این آیین‌نامه در سطوح ملی و استانی است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه در خصوص فرسودگی برخی بیمارستان ها و مقاومت در برابر زلزله گفت: از لحاظ فرسودگی تخت ها و بیمارستان های پلاسکویی در تهران، شدیدا در معذوریت قرار داریم و تعداد تخت های فرسوده از ٧٣ درصد در سال ٨۶ به ۴۵ درصد در سال ٩۵ کاهش یافت و هدف گیری ما رسیدن به آمار ٣٠ درصدی در سال ٩٩ است.

وی با بیان این که در سال ٨۶ از ۱۳ هزار و ۴۴۱ تخت دولتی و دانشگاهی تهران، ۱۱ هزار و ۷۰۱ تخت فرسوده بود، افزود: همچنان ۷۵ درصد تخت‌های دانشگاهی و دولتی فرسوده ‌اند.

دکتر حریرچی با تاکید بر این که اکثر بیمارستان‌ های تهران در نقاط مرکزی شهر قرار دارند و در زمان وقوع زلزله برای انتقال مجروحان به مشکل برخورد می‌ کنیم، گفت: اشغال تخت بالای ٨۵ درصد نشان دهنده بحران است که درحال حاضر اکثر بیمارستان ‌های دولتی تهران همین وضعیت را دارد.

حریرچی در پایان با اشاره به اینکه مناطقی در ایران وجود دارد که با جمعیت ۵۰۰ هزار نفری بیمارستان ندارند ، گفت: هم اکنون اکثر تخت‌های بیمارستان‌های دولتی تهران تا حدود ۸۵ درصد اشغال هستند که این میزان خود به معنای بحران است. ما در حال حاضر در بیمارستان‌ها بحران داریم

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7