نظام سلامت

کار نمایشی خوب نیست / حرفی نزنیم که به آن عمل نکنیم

وزیربهداشت با بیان اینکه بی عدالتی در درمان مردم پذیرفته نیست، گفت: در حوزه دانش و مهارت و تجهیزات وضعیت خوبی داریم، اما در مورد عدالت در دسترسی به خدمات دندانپزشکی، وضعیت مناسب نیست که بخشی از آن به حمایت های مالی از مردم مربوط می شود.

به گزارش صدای پزشکان و به نقل از وبدا، دکتر سیدحسن هاشمی در نشست تبیین سیاست های وزارت بهداشت در حوزه دندانپزشکی گفت: مشکل دندان و گرفتاری هایی که جوامع مختلف با دندان دارند، مربوط به دیروز و امروز نیست.

وزیر بهداشت ادامه داد: خوشبختانه پیشرفت های زیادی در حوزه دندانپزشکی صورت گرفته و ما هم افتخار می کنیم که جامعه دندانپزشکی در ایران، همتراز با جامعه دندانپزشکی در کشورهای توسعه یافته توانسته به تکنولوژی، مهارت و دانش کافی دست پیدا کند، در عین حال خدمات دندانپزشکی در ایران در ترازی است که از نقاط مختلف دنیا برای دریافت آن مراجعه می کنند.

دکتر هاشمی با بیان اینکه بی عدالتی در درمان مردم پذیرفته نیست، گفت: می توان مطمئن بود که در حوزه دانش و مهارت و تجهیزات وضعیت خوبی داریم، اما در مورد عدالت در دسترسی به خدمات دندانپزشکی، وضعیت مناسب نیست که بخشی از آن به حمایت های مالی از مردم برمی گردد، از طرفی درآمد مردم کافی نیست و همچنین به دلیل کمبود منابع عمومی، بیمه ها نمی توانند حمایت آنچنانی داشته باشند و از طرفی خود مردم در رعایت بهداشت فردی توجهی ندارند، ممکن است در بعضی نقاط کشور یا برخی رده های سنی توجه بیشتری شود، اما به طور عام، بهداشت دهان و دندان که خود عامل بسیاری از بیماری ها است و بخشی از بیماری های دستگاه گوارش ناشی از آن است، کمتر مورد توجه است.

وزیربهداشت گفت: طی ۴ سال گذشته در وزارت آموزش و پرورش و همچنین وزارت بهداشت اقدامات زیادی انجام شده است و بالغ بر ۴۰ میلیون خدمت، برای پیشگیری از پوسیدگی دندان و آسیب به آن برای مقطع سنی زیر ۱۴ سال ارائه شده و نتیجه خوبی هم داده است.

دکتر هاشمی بیان کرد: میزان پوسیدگی دندان از رقمی حدود ۲٫۱ به عدد ۱٫۸ کاهش پیدا کرده است و این نشان می دهد که، اگر کارها جدی پیگیری شود، می توان موفق شد و لذا باید با سفیران سلامت برنامه را جدی تر دنبال کنیم تا با جلب توجه مردم به سمت پیشگیری ، موفق تر عمل کنیم و به عدد یک برسیم، زیرا ایده آل ما در شاخص پوسیدگی دندان عدد یک است و پیشرفته ترین کشورهای دنیا از لحاظ بهداشتی به این عدد دست پیدا کرده اند.

وزیربهداشت ادامه داد: وقتی با این سرعت توانستیم تقریبا ۳ دهم را در شاخص پوسیدگی دندان کاهش دهیم، چنانچه کارها مداومت داشته باشد، موفق خواهیم شد که به ایده ال برسیم.

دکتر هاشمی با بیان اینکه علاوه بر پیشگیری مساله هزینه های درمان دندانپزشکی نیز مطرح است، تصریح کرد: در هیچ جای دنیا کشوری نیست که تمام هزینه های درمان دندانپزشکی را پوشش دهد. دلیل آن هم مشخص است، زیرا مردم باید از دندان خود مراقبت بیشتری کنند ولی دولت باید در پیشگیری هزینه کند

دکتر هاشمی افزود: در گذشته خدمات دندانپزشکی به بخش خصوصی خلاصه می شد، اما خوب است که دولت هم در این بازار برای تعادل بخشی سهمی داشته باشد؛ از دوسال قبل کار آغاز شد، اما به نظر من باید عمق بیشتری پیدا کند

وزیربهداشت توضیح داد: اعلام کردیم در تمام بیمارستان ها می خواهیم خدمات دندانپزشکی ارایه دهیم و در ۱۱۶ بیمارستان مرکزی خدمات دندانپزشکی راه اندازی و یونیت مستقر شد

وزیربهداشت ادامه داد: کار نمایشی خوب نیست و برکتی ندارد، مهم اعتماد مردم است وحرفی نزنیم که به آن عمل نکنیم.

دکتر هاشمی افزود: مقرر است که ۳۰۰۰ یونیت دندانپزشکی راه اندازی شود، نظر من در این مورد مثبت است، این اقدام نیاز به سرمایه گذاری و تصمیم بجا دارد و مجوزهای لازم نیز باید داده شود و در این زمینه باید از ظرفیت دندانپزشکان حداکثر استفاده را ببریم.

وزیربهداشت خاطرنشان کرد: مردم باید بدانند در بخش پیشگیری کنار آنها هستیم و درمان رایگان را برای بیماران صعب العلاج فراهم کنیم و حداقل در حوزه دندانپزشکی و بیماری نباید مردم را تشویق کنیم که از خود مراقبت نکنند. هزینه های دولتی از جیب مردم است و در این زمینه نیز بی عدالتی وجود دارد، زیرا از جیب کسی که مراقب سلامتی خود بوده به جیب کسی که مراقبت نکرده است، می رود.

دکتر هاشمی گفت: مسئولان دندانپزشکی دانشگاه ها، تعرفه‌ ای بین خصوصی و دولتی برای درمان تعریف کنند و در هر استانی شرکتی توسط دندانپزشکان تاسیس شود تا بتواند این خدمات را ارائه کند.

وزیربهداشت با بیان اینکه میزان ارایه خدمات دندانپزشکی در بخش روستایی کافی نیست، تصریح کرد: با وجود ارائه خدمات پیشگیری برای ۷ میلیون دانش آموز، اما در بخش درمان دندانپزشکی مناطق روستایی موفق نبوده ‌ایم، لذا مسئولین دندانپزشکی کشور باید به دستورالعملی برسند که حاصل آن فعال شدن ۱۱۶ بیمارستان و بعد اضافه شدن ۵۰۰ بیمارستان دیگر باشد.

دکتر هاشمی بیان کرد: همچنین تمهیداتی برای خدمات دندانپزشکی افرادی که دچار معلولیت، عقب ماندگی ذهنی و یا بیماری صعب علاج هستند، اندیشیده شود، چراکه نمی‌ توان کار آنها را در مطب راه انداخت. علاوه بر آن آموزش را برای رفع مشکلات مردم انجام داد و آموزش نباید جدا از بهداشت و درمان باشد.

وزیربهداشت ادامه داد: در بخش تجهیزات دندانپزشکی امکانات فراهم است، اما در مرحله اول باید بهترین مواد اولیه در لیست مواد مورد تایید قرار گیرد و در قیمت باید طوری رقابت ایجاد شود که با سودی منطقی از مصرف کننده حمایت کند.

دکتر هاشمی گفت: ۸۰ کلینیک سیار با همکاری خیرین فعال شد که باید نظارت بیشتری صورت گیرد و مسئولین باید یونیت ها را در اختیار بخشی که می‌ توانند آنها را فعال کنند، قرار دهند. شاید مشابه آن برای خدمت رسانی در حاشیه شهر ها و مدارس نیاز باشد.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7