نظام سلامت

۷۰درصد هزینه‌های سلامت صرف نیروی انسانی می‌شود

به گزارش صدای پزشکان به نقل از ایلنا، ایرج حریرچی سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان این‌که هزینه‌های نظام سلامت عمدتا مبتنی بر ارائه خدمت توسط نیروی انسانی است، گفت: در نظام سلامت همه کشورها سهم نیروی انسانی از پرداخت‌ها در مقابل سهم دارو، تجهیزات و هزینه‌های پشتیبانی بالاتر است.

او با اشاره به این‌که ۶۳ تا ۷۰ درصد هزینه‌های نظام سلامت در کل کشور صرف هزینه مستقیم و غیر مستقیم نیروی انسانی اعم از گروه پزشکی، پرستاری، پیراپزشکی و پشتیبانی می‌شود، افزود: هزینه‌های مستقیم نیروی انسانی در کشورهای توسعه یافته ۵۳ تا ۵۸ درصد است؛ بنابراین سیاست‌گذاری‌ها باید با لحاظ سهم ۶۰ تا ۶۳ درصدی هزینه مستقیم نیروی انسانی در کشور ما انجام شود.

سخنگوی وزارت بهداشت ادامه داد: در طرح تحول سلامت هزینه نیروی انسانی در سال‌های مختلف اجرا کمتر از ۱۵ تا ۱۹ درصد بوده که همین مقدار هم اخیرا تجدید نظرشده و در حال کاهش است.

قائم مقام وزیر بهداشت بیان کرد: با اجرای طرح تحول و افزایش خدمت رسانی به مردم، اقدامات در جهت باز توزیع مناسب درآمد در بین گروه پزشکی و غیر پزشکی، اصلاح تعرفه‌ها و حذف پرداخت‌های غیر قانونی، درآمد متوسط گروه پزشکی و غیر پزشکی افزایش یافته است.

حریرچی گفت: البته افرادی هم بودند که به دلیل دریافت‌های غیر قانونی یا دریافتی با معیار نامناسب در گذشته دچار کاهش درآمد شدند و معترض هستند، اما مجموع جامعه پزشکی و پیراپزشکی و پرستاری با این گروه محدود هم نظر نیستند.

معاون کل وزارت بهداشت در پایان افزود: اقداماتی که در چهار سال اخیر در حوزه بهداشت و درمان انجام شده، در ۱۵ سال گذشته انجام نشده است.

درباره نویسنده

میز خبر صدای پزشکان

پاسخ بدهید

اولین نفری باشید که نظر می دهید

مرا مطلع کن از
avatar
wpDiscuz
Powered by Themes24x7